У номері «Полтавського вісника» від 7 серпня 2009 року була розміщена стаття про руйнацію музею просто неба «Скіфленд». Журналіст Олександр БРУСЕНСЬКИЙ описує нібито злочини, нечувані жахи руйнації на Більському городищі, зокрема Західного та Східного укріплень, знищення 100 га найвизначніших археологічних об’єктів і Більського озера. Але ці факти, м’яко кажучи, не відповідають дійсності. А сама публікація принижує честь і гідність
голови облдержадміністрації Валерія АСАДЧЕВА.
Подана інформація суперечить ст.5 ЗУ «Про інформацію», де йдеться про те, що одним із основних принципів інформаційних відносин є «об’єктивність і вірогідність інформації та повнота і точність». Зокрема, не подана точка зору представника від облдержадміністрації Антоніни ПОЛІТАЄВОЇ.
Відповідно до ст.10 «обов’язком органів державної влади є інформування про свою діяльність та прийняті рішення». А відповідно до ст.37 «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» «громадяни, юридичні особи і державні органи, а також їх законні представники мають право вимагати від редакції друкованого засобу масової інформації опублікування ним спростування поширених про них відомостей, що не відповідають дійсності або принижують їх честь та гідність. Якщо редакція не має доказів того, що опубліковані нею відомості відповідають дійсності, вона зобов'язана на вимогу заявника опублікувати спростування їх у запланованому найближчому випуску друкованого засобу масової інформації або опублікувати його за власною ініціативою».
Оскільки БРУСЕНСЬКИЙ єдиний з полтавських журналістів, хто подав інформацію про «Скіфленд» необ’єктивно – без коментаря представника облдержадміністрації, – а це може привести до викривленого сприйняття читачем матеріалу, редакції була надіслана для спростування офіційна позиція облдержадміністрації з цього питання.
Отже, у Котелевському районі постійно проводиться робота із збереження унікального Більського городища. З цією метою рішенням Полтавської обласної ради від 15.04.2005 створено історико-культурний заповідник «Більськ», виділені кошти з обласного бюджету на збереження даної заповідної території.
Що стосується іншого музею на території Котелевського району – «Скіфленд», який належить Благодійному фонду «Гелон», тут ситуація неоднозначна. Починаючи з 2005 року між «Гелоном» та Котелевською райдержадміністрацією розпочалася конструктивна співпраця з метою залучення іноземних та вітчизняних інвестицій в проект «Більське городище». Відтак у 2006 році видане розпорядження голови Котелевської райдержадміністрації «Про надання в оренду земельної ділянки Бідусі В.В.», яким останньому було надано в оренду для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 2,0 га в адміністративних межах Більської сільської ради терміном на 10 років. Згідно з пунктом 2 документу Бідуха мав «приступати до використання земельної ділянки після встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документів, що посвідчують право оренди на неї та державної реєстрації у Котелевському районному відділі Полтавської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Проте Володимир Віталійович приступив до використання земельної ділянки без виготовлення технічної документації. Крім того, земельна ділянка надавалася цьому громадянинові «як фізичній особі для ведення особистого селянського господарства», а не БФ «Гелон» для будівництва музею. Отже, зведення дерев'яних споруд (частокіл, вежі, клуні нібито козацької доби) Бідухою проведено самовільно, без погоджень з відповідними службами. Тому на виконання приписів Держземінспекції назване розпорядження голови райдержадміністрації відмінене і земельна ділянка, яку шановний громадянин так хотів отримати у власне користування, була у нього вилучена.
Більше того, музей «Скіфленд» не зареєстровано та не взято на облік органами культурної спадщини, його просто не існує. Справа у тому, що засновник закладу припустився порушень чинного законодавства під час оформлення необхідних документів. Управління культури облдержадміністрації офіційно повідомило Бідуху, що за умови надання земельної ділянки необхідно дотримуватися вимог пам'яткоохоронного законодавства та враховувати, що територія Більського городища є пам'яткою археології національного значення. Крім того у фахівців викликали заперечення спроби видати за приміщення скіфської доби будівлі та паркани, побудовані на території, наданій в оренду для ведення індивідуального селянського господарства.
Сьогодні за допомогою судів Будуха намагається відстояти свою правоту, не визнаючи будівництво «Скіфленду» самочинним та не бажаючи ліквідувати зведене. Він позивається до Котелевської райдержадміністрації та Більської селищної ради, звинувачуючи їх у «жахливих» злочинах проти природи і історії. А тим часом відповідні обласні служби, прокуратура району неодноразово перевіряли посадових осіб виконавчої влади та місцевого самоврядування району щодо можливих порушень чинного законодавства. Факти корупції та упередженого ставлення до Президента благодійного фонду «Гелон» Бідухи В.В., про які він стверджує, не підтвердились.
Зважаючи на викладене, обласна державна адміністрація вважає за необхідне всі спірні питання розглядати виключно у правовому полі держави та вирішувати питання функціонування створеного «Скіфленду» після остаточного вирішення питання у судовому порядку. Більше того, нагадуємо деяким журналістам, що до вироків судів інформацію, достовірність якої перевірити неможливо, публікувати забороняється. За такі дії засіб масової інформації може отримати, у свою чергу, справедливий виклик до суду.
І останній коментар – про Більське озеро. У перші роки XXI місцева сільська рада, не попередивши органи охорони культурної спадщини, спробувала почистити озеро. Варто визнати, невдало. Але сьогодні розпочато роботи зі створення проекту реконструкції Більського озера. У 2009 році комунальній установі «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради виділено 228 тис. грн. «для поліпшення екологічного стану ставка на території заповідника».