Київським райвідділом міліції нещодавно затримано шахраїв, які діючи під виглядом туристичного агенства, укладали з мешканцями міста Полтави договори на організацію відпочинку на неіснуючій туристичній базі в Криму та, отримавши від них гроші, зникли. Загалом, таким чином лише за декілька днів вони змогли заволодіти коштами в розмірі більше 17 тисяч гривень.
Спритниками виявились двоє чоловіків 1985 року народження, мешканці міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, які раніше вже притягувались до кримінальної відповідальності за шахрайство – і один, і другий за підробку паспортів та отримання з їх використанням кредитів у банківських установах.
Молодики були знайомими ще зі школи, але бачились рідко. Коли ж зустрічались, то часто розмовляли про свій фінансовий стан, оскільки обоє не мали постійного місця заробітку. Якось, спілкуючись за келихом пива, один із них запропонував іншому підзаробити шляхом обману туристів. Товариш такій пропозиції був радий і відразу погодився. Ініціатор афери, якого звали Ігор (ім’я змінено) для реалізації своїх задумів обрав Полтаву, оскільки раніше декілька разів був тут і трохи знав місто. Він узяв на себе завдання щодо виготовлення необхідних фіктивних документів на заняття туристичним бізнесом та фінансове забезпечення злочину, а напарник повинен був, приїхавши у Полтаву, здійснювати практичні дії по „показусі” офіційної діяльності неіснуючої турагенції та видурюванню грошей у довірливих людей.
Використовуючи комп’ютерну техніку, Ігор виготовив копію паспорта неіснуючої людини (фото „скачав” з Інтернету) та копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця на це ж ім’я. Після цього зареєстрував сайт неіснуючої бази відпочинку, яку назвав „Мандарин” (бази відпочинку з такою назвою і справді реально існують на березі Чорного й Азовського морів, але ця історія до них не має жодного відношення) та розмістив на ньому фотографії, що демонстрували прекрасні умови відпочинку на ній (в реальності - краєвиди інших турбаз).
На початку серпня, коли організаційні питання були вирішені, молодики поїхали до Полтави. Тут вони орендували квартиру і ще раз, уже з „прив’язкою до місцевості” обговорили всі тонкощі своїх дій. Коли найменші дрібниці були узгоджені, Ігор поїхав у Дніпродзержинськ і в подальшому контролював аферу за допомогою мобільного телефону, а його товариш залишився на місці та реалізовував заплановане.
Найперше, шахрай, відрекомендувавшись представником приватного підприємця та представивши виготовлені на його ім’я копії документів, розмістив оголошення в одній з полтавських газет про можливість відпочинку на базі „Мандарин”, яка наче б знаходиться на мальовничому березі Чорного моря в Криму, а також оголошення про прийом на офісну роботу жінки. Наступного дня молодик, знову ж таки, представивши виготовлені на комп’ютері документи неіснуючого підприємця, орендував на його ім’я офіс по вулиці Заводській в Київському районі Полтави, де й розташував псевдотурагенство. За декілька днів, поки чоловік розклеював по місту оголошення з пропозицією задешево відпочити в Криму, з’явилась і молода дівчина, яка виявила бажання попрацювати в офісі. Шахрай зобов’язав її постійно знаходитись в приміщенні та укладати договори з полтавцями, які завітають до офісу та пообіцяв за це заробітну плату у 1500 гривень на місяць. Звичайно, про свої справжні наміри молодик їй не повідомив, то ж день у день дівчина разом з її роботодавцем щиро запевняла „клієнтів” відпочити саме на їх базі та переконувала в усіх перевагах цього вибору.
А аргументів, щоб схилити полтавців до відпочинку саме у „Мандарині” було чимало. Лише за 800 гривень агенство пропонувало п’ятиденний відпочинок у комфортабельних будиночках на березі Чорного моря, триразове харчування, басейн, тенісний корт, дитячий майданчик. В цю суму була включена навіть оплата за проїзд в обидва кінці. Таку щедрість жителям Полтави пояснювали просто – база відпочинку лише відкрилась, тож ціни носять рекламний характер. Люди радо в це вірили: укладали угоди на відпочинок не лише для себе, але й брали по 2-3 путівки для своїх рідних та близьких.
День першого виїзду відпочивальників до Криму було призначено на 17 серпня. Однак 15 серпня до офісу завітав один з клієнтів „турагенства” та пожадав отримати свої гроші, аргументуючи це тим, що у нього виникли підозри щодо їх діяльності. Шахрай без вагань віддав кошти і, відчувши неладне, поспішив зникнути з Полтави, прихопивши з собою кругленьку суму отриманих від полтавців грошей. В офісі залишилась лише прийнята на роботу дівчина, з якою молодик навіть не розрахувався за її роботу. Напередодні від’їзду на мобільний до молодика почали телефонувати клієнти, щоб уточнити час та дату відбуття до Криму, однак його телефон мовчав. Нічого конкретного не могла пояснити і дівчина, яка укладала з ними договори на організацію відпочинку, оскільки на її дзвінки чоловік також не відповідав. Відчувши неладне, люди звернулися до міліції.
Перевіривши інформацію від громадян та отримавши „документи”, які засвідчували особу приватного підприємця, від імені якого і діяло псевдотурагенство, правоохоронці зрозуміли, що мають справу з досвідченими шахраями-гастролерами, знайти і затримати яких буде дуже важко. Однак, незважаючи на це, міліціонери з цим завданням справилися.
Завдяки напруженій і професійній роботі працівників райвідділу злочинців було затримано за місцем їх проживання у Дніпродзержинську, - зазначає начальник Київського райвідділу міліції міста Полтави Ігор Рудь. – Онак, якби полтавці, які укладали договори з неіснуючим турагенством, були уважнішими, то, напевно, розшукувати нікого б і не знадобилось – цей злочин можна було б попередити, до речі, як і багато інших, де використовувались підроблені документи. Так, навіть неозброєним оком видно, що виготовлена на комп’ютері копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, від імені якого і діяли шахраї, суттєво відрізняється від відповідного документа державного взірця, а у виготовленій копії паспорта приватного підприємця, на штампі про реєстрацію місця проживання зазначено, що органом, який здійснював реєстрацію є Ленінський райвідділ Полтавського міського управління УМВС України у Дніпропетровській області. Якби хтось на це звернув увагу і повідомив у міліцію – шахраїв затримали б ще у Полтаві.
Наразі аферисти перебувають під арештом, щодо них порушено кримінальну справу за статтею 190 Кримінального кодексу України – шахрайство. У своїх діях вони повністю зізнались.