30 вересня з нагоди Міжнародного дня усиновителя під головуванням заступника голови облдержадміністрації Надії МЯКУШКО відбулося розширене засідання Координаційної ради у справах дітей при облдержадміністрації.
„Дуже важливо, що саме Президентом України Віктором ЮЩЕНКОМ п’ять років тому була порушена проблематика усиновлення дітей, – відзначила Надія МЯКУШКО. – Бо є речі тимчасові – наприклад, економічна і політична криза в державі. А є речі вічні – дитина, мати, майбутня доля дитини. І тому сама сутність усиновлення в Україні Президентом піднята на такий високий рівень”.
Щодо ситуації на Полтавщині, то за останні два роки не пішли в сиротинець діти, які набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Абсолютно всі діти є усиновленими, під опікою або влаштовані в сімейні форми виховання – прийомні сім’ї або будинки сімейного типу, – наголосила Надія МЯКУШКО. Із понад трьох тисяч дітей зі статусом менше 25 відсотків залишаються поза сімейними формами виховання (на початку 2005 року в сімейних формах виховання було близько 10 відсотків, а 90 відсотків дітей – в сиротинцях).
„Поза сімейними формами виховання залишаються діти, які мають тяжкі вади, і їм справді краще бути в соціальних та медичних закладах. А також діти 12-15 і більше років, які самостійно обирають свою долю і не хочуть бути усиновленими, – продовжила думку Надія МЯКУШКО. – Мені приємно сказати, що сьогодні немає в області жодної здорової дитини до п’яти років, яка була б у сиротинці. І як тільки волею долі така дитина з’являється, вона одразу ж є усиновленою”.
Уже другий рік поспіль на Полтавщині національне усиновлення в області вдвічі перевищує іноземне. До 2008 року було навпаки – іноземне усиновлення в рази переважало над вітчизняним.
„Врешті-решт вдалося закрити той шлях, коли до нас в область, у наші сиротинці, їхали іноземні усиновителі і купками забирали дітей та вивозили, – відзначила Надія МЯКУШКО. – Мені прикро про це говорити, але долі багатьох з них ми не знаємо. Бо за діючим міжнародним законодавством протягом трьох років консульські дипломатичні служби країни-походження здійснюють контроль. Але ми маємо багато випадків, зокрема по дітях з Полтавської області, коли закордонні прийомні батьки-усиновителі змінили адреси, і ми втратили з поля зору дипломатичних служб цих дітей. Тому не там треба здійснювати контроль, а тут, в Україні. І кожна дитина, яка може бути в Україні, повинна тут залишатися. Лише в тому випадку, коли дитина доросла і самостійно обирає такий шлях та може захистити свої інтереси, ми йдемо на крок іноземного усиновлення, але дуже зважено. А структури, які займаються посередництвом в іноземному усиновленні, вже зрозуміли, що в Полтавській області для них „неурожайне поле”, і залишили нас у спокої. І я дуже з того тішуся”.
Нині в області діє 19 дитячих будинків сімейного типу та 92 прийомні сім’ї, у яких виховуються 252 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування. Кожна з таких сімей знаходиться під супроводом соціальних служб. Адже батьки-вихователі виконують важливе державне завдання – виховання дітей у родині. Нині, коли влаштування дітей у сімейні форми виховання відбувається успішно, керівництво області думає про забезпечення їхнього майбутнього. Відтак розробляється і найближчим часом буде впроваджений механізм відкриття особистих рахунків дітей, які виховуються у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях опікунів. Такі рахунки найближчим часом будуть відкриті для вихованців Гадяцького дитячого будинку.
Ще одним кроком інтеграції дітей-сиріт у суспільство є відкриття шкіл-інтернатів для навчання батьківських дітей зі звичайних сімей. Зокрема від початку нового навчального року так працює Полтавська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів ім. Н.К.Крупської.