Голова Полтавської обласної організації Партії регіонів, голова Полтавської обласної ради Олександр Удовіченко дав прес-конференцію для місцевих ЗМІ. Обговорювалися проблеми, актуальні не тільки для даного регіону, а й для всієї країни. Пропонуємо до вашої уваги окремі фрагменти розмови, що відбулася.
- Олександре Васильовичу, чи вважаєте Ви, що бюджет-2010 можна приймати в такому вигляді, як він є? Яким чином тепер фінансуватиметься бюджетна сфера на селі? - Протягом двох років ви чули від нас, чиновників і керівників виконавчих структур, про переваги формування бюджету знизу догори, а не навпаки. Що сьогодні зробив нинішній уряд? Він цю ідею як революційну взяв і пішов у народ. До кого? До 12 тисяч сільських і селищних голів. І 12 тисяч бюджетів напряму «замкнули» на Мінфін. Однак, слід зазначити, що до цього моменту держава ще якось регулювала ситуацію за рахунок вирівнювання бюджетів, даючи виживати всім. Тепер ситуація кардинально змінилась. Адже, за прогнозами компетентних спеціалістів, із 12 тисяч бюджетів лише близько двох тисяч будуть самодостатніми і дійсно отримають в 2-3 рази більше коштів. Всі інші, наголошую, таких коштів не отримають.
За станом на кінець вересня держбюджет був виконаний приблизно на 55%. Таким чином, маємо колосальне його невиконання. Тож за рахунок чого сьогодні рятується уряд? За рахунок того, що він запозичив у МВФ 11 млрд. дол. Крім того, з різних джерел відомо, що, крім цього, запозичено ще 150 млрд. грн. Грошей в реальному секторі економіки немає. Єдине, що рятує ситуацію, - зовнішні фінансові вливання.
І де, скажіть мені, здоровий глузд, якщо сільський голова каже, що він буде жити як вареник у сметані, коли навіть зараз місцеві бюджети виконуються на 40%? Держава надала місцевим бюджетам делеговані повноваження, але під це не очікується необхідних надходжень.
Кажуть, наступного року відносини з Мінфіном будуть побудовані напряму... Чомусь забули, що сьогодні сільський голова не може вирішити питання навіть з районом, у якого він, так би мовити, під боком. То як тоді він вирішить проблеми з Мінфіном, який у Києві і на якому «висить» 12 тисяч бюджетів?
Є в цьому проекті бюджету й інші речі, які просто шокують. Наприклад, галузь медицини. Ви знаєте про те, що вся медицина на селі сьогодні – це районний бюджет. Тепер уряд пропонує кошти, які дотуються, надавати радам базового рівня. Тобто міській раді, наприклад, Гадяча, а не районній. Тобто лікарня, приміром, на балансі у району, а гроші будуть закладені в місто...
У держбюджеті-2009 були заплановані надходження від ПДВ у розмірі 65 млрд. грн., а в наступному цей показник становить уже 129 млрд. грн. В цьому році повернення ПДВ - 45 млрд. грн., 15 млрд. з яких не повернуто.
На наступний рік планується повертати і того менше - всього 25 млрд. грн. Ви бачите хоча б якусь логіку у цих розрахунках уряду? Це дійсно важко зробити, бо її тама і немає. Тож цілком закономірно, що наша політична сила – Партія регіонів – заявляє про те, що такий держбюджет приймати в жодному разі не можна. Це наша принципова позиція.
Наше завдання - доносити правду до людей і особливо до тих, які засліплені на рівні місцевого самоврядування казками, що вони будуть отримувати великі кошти. Коли немає доходів, то які можуть бути видатки? Візьмемо, наприклад, дорожний фонд. Він ділиться наступним чином: 50% - область, інші 25% – держава, 25% – місцевий бюджет. Уряд Тимошенко пропонує весь цей бюджетний фонд залишити на місці, себто в центрі, і розподілити на 12 тис. бюджетів. Спеціалісти підрахували, що за об’ємами дорожного фонду, який є в цьому році, це буде близько 11-15 тис. грн. на кожен місцевий бюджет. Але ж, люди добрі, сьогодні за ці кошти можна хіба що декілька машин піску купити.
Аналогічна ситуація - і з екологічним фондом, який, за умови прийняття парламентом урядового законопроекту про державний бюджет-2010, також буде розпорошений. Як це може позначитися конкретно на нас? Пояснюю: ми маємо звалище твердих побутових відходів у Нових Санжарах. Воно будувалося 10 років. 1,3 млн. грн. використали з обласного бюджету, і таки завершили це будівництво. Крім того, кожен район області закупив по 2-3 машини-сміттєвози, озонатори та іншу техніку. Це також наші, себто обласні, кошти. За кошти районного бюджету все це зробити було б неможливо. А за новим бюджетом, нагадую, райони матимуть лише по 2-3 тис. грн. таких коштів. Тож погодьтеся, навряд чи вони зможуть придбати спецтехніку та все інше.
Отже бюджет 2010 року є суто популістським. І прем’єр тут, образно кажучи, грає першу скрипку. Втім, слід віддати їй належне - власний піар вона відпрацьовує з наполегливістю та енергією, що заслуговують на краще застосування.
- Назвіть, будь ласка, найбільші, на Вашу думку, проблеми місцевого самоврядування. Чому обласна рада не може впливати на районні ради чи на рішення та дії селищних голів?- Ви знаєте, що нинішній закон про місцеве самоврядування не передбачає вертикалі влади, і районні ради самостійні так само, як сільські і селищні. Якщо хтось думає, що комусь із Полтави по лінії рад можна якісь циркуляри видавати, то ви помиляєтеся. У нас немає можливості впливати на наших колег у містах і селах області.
Тому, безумовно, є свої проблеми на місцях, є й люди, які нас ганьблять. Але, крім морального впливу, інших важелів у нас сьогодні немає. У нас декілька голів РДА перебувають на своїх посадах, отримавши недовіру від депутатів. Вони практично руйнують організаційну роботу в районах. Але ОДА і Президент не реагують – така проза життя. Нічого не зробиш – треба терпіти, поки цей Президент не піде…