Ухилення від сплати податків на сьогоднішній день у нечистих на руку бізнесменів переросло у модну тенденцію, тому особливо популярним у їх колах стало користуватися послугами «податкових ям», які торгують специфічним товаром – штучно накопиченим податковим кредитом. Торгівля цим товаром приховується під виглядом реалізації непотрібних товарів чи послуг та основних фондів вартістю у десятки мільйонів гривень, які роками рахуються за традиційними фірмами з чисельністю працівників в одну-три особи. Багато директорів реально працюючих підприємств до податкового кредиту відносять суми податку, сформовані такими платниками, які не звітують, є банкрутами , не перебувають за юридичною адресою.. Вивільнені таким чином кошти до «тіньового» обігу з банківських рахунків «виводять» так звані «конвертаційні центри», і вони осідають чималими сумами у кишенях «підприємливих» суб’єктів господарювання. Але приходе час і такі обставини, коли «податкові ями» «розчиняються», мов у повітрі, а власники реальних підприємств, які ще вчора мали надприбутки від таких схем, залишаються з вантажем проблем як економічного, так і кримінального характеру. Безперспективність такого ведення бізнесу очевидна. Та, на жаль, не для всіх.
Аналогічні злочинні схеми для ведення свого бізнесу використовував і директор одного з полтавських підприємств. Податковою міліцією Полтавської області спільно з обласною прокуратурою в його діях виявлено злочин – ухилення від сплати податків на суму 1,3 млн. гривень, а тому – порушено кримінальну справу. В ході її розслідування з’ясовано, що даний підприємець користувався ще й послугами потужного міжрегіонального «конвертаційного центру», розташованого у м. Дніпропетровську, і фактично був посередником при здійсненні "конвертації" безготівкових коштів у готівку для підприємств-вигодонабувачів Полтавського регіону.
При виїзді співробітників податкової міліції Полтавщини до міста на Дніпрі встановлене точне місце розташування даного «конвертцентру». Це – досить ошатна триповерхова охоронювана будівля в одному із спальних масивів Дніпропетровська.
В ході обшуку, проведеного у ній, вилучено готівкові кошти, вже підготовлені до передачі замовникам «конвертування», в сумі 2,5 млн. гривень, 300 тис. євро та 120 тисяч доларів США, 25 одиниць комп’ютерної техніки, яка використовувались для переведення безготівкових коштів у готівку та виготовлення бухгалтерських документів «псевдофірм», а також понад півсотні печаток різних комерційних структур, що входили до складу «конвертаційного центру».
Встановлено механізм його діяльності та інші деталі, як, наприклад, розмір винагород, отриманих «фундаторами» «конвертцентру» за здійснення «операцій по конвертації». Так, злочинно вилучивши протягом 2008-2009 років з банківського обігу близько 2 мільярдів гривень, вони отримали в якості винагороди 3,5% від загальної суми «проконвертованих» коштів.
З’ясовується повне коло осіб, причетних до організації та функціонування даного «конвертаційного центру», за фактом протиправної діяльності якого порушено кримінальну справу. На даний час по ній триває досудове слідство.
Директор полтавського підприємства, який спокусився на «стовідсотково неризикові» послуги «конвертаційного центру», які принесли йому «великі й швидкі гроші», за рішенням суду весь період здійснення досудового слідства проведе за гратами.