У більшості будинків, збудованих у 70-90-ті роки, немає пандусів. Інвалідам на візках часто доводиться чекати перед сходами, поки хтось із сусідів змилосердиться і допоможе спуститися вниз. Але на цьому проблеми для людей з обмеженими фізичними можливостями не закінчуються. Попереду не менші перепони – високі бордюри і сходи до магазинів, аптек, кав’ярень. Не потрапити їм і до суду, податкової адміністрації, інших державних установ. Транспорт теж не для людей з особливими потребами. Нерідко можна побачити як водій маршрутки відмовляється зупинитись на вимогу людини на милицях чи у візку. І навіть якщо «візочнику» вдасться потрапити туди, то його з усіх боків стискатимуть пасажири.
Аби полегшити доступ інвалідів до об’єктів житла, культури, медицини, на Полтавщині створили обласний комітет доступності, засідання якого провів нещодавно заступник голови облдержадміністрації і голова комітету Андрій БАРАНОВ. Державні чиновники, що входять до складу комітету чітко розуміють проблеми людей з обмеженими фізичними можливостями і намагаються не лише на словах виконувати пункти урядових постанов щодо захисту інвалідів. Зокрема, 11 листопада на порядку денному у них було питання про результати вибіркової перевірки доступності об’єктів будівництва, прийнятих в експлуатацію за останні роки.
„Люди з особливими потребами зараз, на жаль, не існують для будівельників та їх замовників, – обурилася Ірина ТВЕРДОХЛІБ, представник Національної Асамблеї інвалідів України, заступник голови комітету доступності. За її словами, новобудови часто облаштовують пандусами „для галочки”, споруджених з порушенням усіх будівельних норм і правил. Піднятися по них інваліду все одно, що на Голгофу. Ірина Василівна навела приклади таких об’єктів, продемонструвала слайди.
Учасники засідання наголосили, що інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Полтавській області жорстко перевірятиме, чи враховуються потреби інвалідів при будівництві нових об’єктів та реконструкції старих. Тепер філія ДП „Укрдержбудекспертиза” у Полтавській області під час проведення державної експертизи проектів житлово-цивільного призначення та елементів благоустрою надаватиме позитивні висновки тільки при наявності у них пандусів. Якщо останніх не буде на закінчених об’єктах будівництва, у прийнятті їх в експлуатацію замовникам відмовлятимуть. Отже, згодом населені пункти Полтавщини з їхніми бордюрами і високими сходами стануть максимально пристосованими до інвалідів.