Головне управління охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації постійно приділяє увагу безпеці перебування пацієнтів в лікувально-профілактичних закладах області та безпечній праці медиків.
У рамках Проекту Європейського Союзу «Сприяння реформуванню вторинної медичної допомоги в Україні» в минулому році, за допомогою експертів Проекту, було проведено детальне дослідження основних чинників забезпечення безпеки лікарень Полтавської області відповідно до практики країн ЄС. Робота в перевірених закладах визнана такою, що відповідає міжнародним критеріям безпеки.
Також у 2009 році, спільно з фахівцями територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляду), було проведено комплексну перевірку лікувально-профілактичних закладів області на предмет дотримання норм та правил з охорони праці при експлуатації будівель та обладнання. За результатами здійсненої роботи у квітні минулого року було проведено спільну колегію з прийняттям рішення, спрямованого на покращення роботи в усіх напрямках діяльності, що представлені в медичних закладах.
Після вибуху 18 січня поточного року балону з киснем у Луганській міській лікарні №7 Головним управлінням охорони здоров’я ОДА терміново телеграмою було дано доручення керівникам лікувально-профілактичних закладів області провести додаткові профілактичні заходи по недопущенню подібних ситуацій. Також наказами ГУОЗ від 18.01.10 №41 «Про запобігання небезпеки при експлуатації балонів з киснем та іншими вибухово-небезпечними речовинами» та від 19.01.10 №43 «Про забезпечення охорони праці при використанні кисню, азоту та інших вибухово-небезпечних речовин» зобов’язано головних лікарів лікувально-профілактичних закладів області вжити негайних заходів по безпечній експлуатації кисню та інших вибухово-небезпечних речовин, провести додаткові інструктажі відповідальному персоналу, перевірити дотримання та збереження кисневих балонів та їх використання згідно нормативних вимог, не приймати кисневі балони з наявними порушеннями (неякісно пофарбовані, з відсутністю захисних ковпаків та ін.). Керівникам рекомендовано при необхідності здійснювати поступовий перехід на більш сучасне кисневе обладнання (кисневі концентратори та кріоциліндри, кисневі станції). Крім того, на селекторній нараді керівництвом облдержадміністрації дано завдання заступникам голів райдержадміністрацій брати активну участь у забезпеченні безпеки діяльності ЛПЗ.
Фахівцями Головного управління охорони здоров’я, спільно зі спеціалістами територіального управління Держгірпромнагляду в січні поточного року проводиться перевірка наявності необхідної технічної документації, інструкцій та їх знання персоналом та експлуатації кисневих балонів. Дана перевірка показала, що в області експлуатується близько 1 тисячі кисневих балонів та іншого кисневого обладнання. Кількість кисневого обладнання останнім часом значно зросла у зв’язку з епідемією захворюваності на ГРЗ та грип в області, бо протоколами лікування пневмонії передбачено використання кисню.
Під час перевірки також виявлено, що у деяких медичних закладах відповідальні особи недосконало володіють знаннями щодо експлуатації кисневих балонів або у них закінчується дія посвідчення про попередню перевірку знань з експлуатації кисню. Їх негайно направлено на навчання у відповідні навчальні Центри області. Недоліки усуваються під час проведення перевірок.
Було виявлено, що близько 10% будівель не мають централізованої подачі кисню, оскільки це не було передбачено при їх будівництві. Основна частина балонів в лікувально-профілактичних закладах області розташована за межами приміщень в спеціально обладнаних спорудах. Значна увага відповідних служб приділяється своєчасній повірці вимірювальних приладів, що використовуються в кисневому обладнанні.
Гарантією безпечної експлуатації кисневих балонів є те, що при багатоступеневому нагляді контролюючих організацій всі лікувально-профілактичні заклади області забезпечуються медичними киснем через підприємства, які мають відповідні дозволи від Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду. Крім того, надають лікувально-профілактичним установам реєстраційні посвідчення на лікарський засіб (кисень медичний газоподібний), що видається Державним фармакологічним Центром Міністерства охорони здоров’я України та дозвільні документи (ліцензії на виробництво та оптову торгівлю кисню медичного).
А контроль якості кисню, що виробляється та поставляється в ЛПЗ підприємствами перевіряються сертифікованими лабораторіями, підставами для діяльності яких є Свідоцтво, що видається Центрами стандартизації метрології та сертифікації.
Сучасний підхід щодо інтенсивного лікувального процесу, що активно впроваджується в області, передбачає забезпечення киснем за допомогою централізованої магістралі, а також пересувних концентраторів, кисневих станцій та кріоциліндрів, придбання яких вже розпочато лікувально-профілактичними закладами.