Міліція Полтавщини викрила до сьогодні невідому схему зняття коштів з особових рахунків клієнтів банків через Інтернет. Вперше в практиці органів внутрішніх справ розкрито віртуальний спосіб оплати мобільного зв’язку за рахунок власників банківських карткових рахунків.
23-річний мешканець с. Базилевщини Машівського району Полтавської області майже п’ять місяців здійснював платежі за послуги мобільного зв’язку з чужих банківських карткових рахунків через мережу Інтернет. Кошти, хакерським способом вилучені з особових рахунків власників карток, «благодійник» перераховував на рахунки мобільних терміналів друга, який відбував покарання у 64-тій виправній колонії міста Полтави.
Винайдений місцевим «розумником» прийом поновлення балансу (до речі, безробітного із середньою освітою) одразу знайшов прихильників в середовищі «постояльців» виконавчої установи. Незабаром в’язні віднайшли електронним коштам й інше використання – розраховувалися зі своїми позикодавцями та отримували готівку від інших арештантів за користування мобільним телефоном.
Залишається тільки гадати, якого б рівня і масштабів набула «фінансова афера», якби на рух коштів з карткового рахунку однієї з клієнток КБ «Приватбанк» не звернули увагу фахівці Машівської філії «Приватбанку». Варто віддати належне професіоналам фінансової установи, яких зацікавила активність клієнта, що продовж декількох місяців перераховував незначні суми коштів різним операторам мобільного зв’язку, використовуючи Інтернет-ресурс.
Подібні операції з коштами, розміщеними на картрахунку, не менше здивували і його 31-річну власницю. Шахрай обібрав студентку одного з вищих навчальних закладів Полтави майже на 700 гривень. Матір студентки розповіла: «Були деякі дні, коли кошти знімалися по декілька разів на поповнення UMC та Киїстар не на один номер телефону». І матір вирішила діяти. «Якщо хтось так використав нашу карточку, – визначила для себе жінка, – він може заподіяти іншим людям більшу шкоду і я вирішила не зупинятися на цьому».
Володимир Бобиль, управляючий Машівською філією ПАТ КБ «Приватбанк», повідомив, що після звернення клієнтки до фінустанови із відповідною заявою карту було негайно заблоковано: «Ми зробили виписку по даній карті і з’ясували, що
зняття коштів проводилося неодноразово через систему Інтернет, завдяки знанням певної інформації, розміщеної на пластиковій картці».
Потерпіла звернулася по допомогу до керівника Машівського відділу внутрішніх справ В’ячеслава Маркова. Практично через два тижні ідеальна схема 23-річного Романа (ім’я змінено – Авт.) «дала тріщини». Хакера затримали при черговій спробі зняття грошових коштів з рахунку полтавської студентки. Начальник районної міліції повідомив, що побіжно, у виправній колонії, був затриманий і приятель Романа при спробі поповнення рахунку. У в’язня, відповідно, вилучили мобільний телефон, на який надходили кошти.
Опускаючи секрети оперативної майстерності правоохоронців і безпосередній механізм викрадення електронних коштів з картрахунків, відзначимо, що «розшифрували» злочинну схему працівники Машівської міліції завдяки матеріально-технічній підтримці оперативного підрозділу Головного управління внутрішніх справ Полтавської області, 64-тої виправної колонії регіонального Управління з питань виконання покарань і консультаційній допомозі представників районної філії «Приватбанку».
В’ячеслав Марков, начальник Машівської міліції, наголошує: «У нас достатньо сил і засобів для розкриття аналогічних злочинів й притягнення винних до кримінальної відповідальності. Слідчим відділенням Машівскього райвідділу за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство), порушено кримінальну справу». Наразі тривають заходи щодо виявлення інших осіб, причетних до незаконного надходження грошових коштів на територію виправної колонії.
Злагоджені дії правоохоронців і фахівців Машівської філії фінустанови дозволили викрити безпрецедентну для України схему викрадення коштів за допомогою Інтернет-ресурсу. Керманич Головного управління внутрішніх справ області Михайло Цимбалюк відзначив: «Працівників міліції Полтавського регіону по праву можна назвати «піонерами» у розкритті побідної злочинної схеми. Їх досвід без сумніву стане у пригоді колегам інших областей. У свою чергу наш досвід буде цінним для інших банківських установ держави, які відтепер матимуть можливість своєчасно викривати аналогічні злочинні схеми та інформувати органи внутрішніх справ».
Вказаний злочин відноситься до категорії латентних, про які не завжди повідомляють міліцію. Саме в його неочевидності полягає складність викриття для правоохоронців. Цілком ймовірно, що на даний час
більшість власників банківських картрахунків навіть не здогадуються, що їх кошти безперешкодно використовувалися шахраями для оплати послуг мобільного зв’язку. Набутий правоохоронцями Полтавщини досвід довів спроможність розплутати будь-яку злочинну схему, навіть віртуальну, але ефективність розкриття безпосередньо залежить від обачливості самих громадян і своєчасного інформування міліції про злочин.