22 березня відбулося засідання круглого столу з нагоди відзначення Всесвітнього Дня води, який у цьому році проходив під гаслом “Чиста вода задля здорового світу”. У заході взяли участь представники обласних організацій Державного управління охорони навколишнього природного середовища, Полтавського регіонального управління водних ресурсів, Державної екологічної інспекції, Полтавського обласного центру з гідрометеорології, санітарно-епідеміологічної станції, головного управління житлово-комунального господарства. Йшов обмін думками з питань стану водних ресурсів області, розчистки річок, постачання питної води, раціонального її використання, водопостачання, промислових скидів , стану очисних споруд, рівня забруднення забруднюючими речовинами, стану прибережних смуг, ролі громадськості та ЗМІ у вирішенні екологічних проблем водних ресурсів.
Фахівцями зазначених установ були наведені факти, які характеризують стан водних та питних ресурсів області. Так, у 2009 році скинуто в поверхневі водні об'єкти Полтавської області 182,2 млн м3, що на 19,6 млн м3 (9,7%) менше, ніж в 2008 році.
На території Полтавської області загальною потужність очисних споруд становила 56 млн м3, у тому числі 54 млн м3 повної біологічної очистки з подальшим скидом очищених стічних вод у водні об’єкти. Кількість підприємств, які скидають недостатньо-очищені стічні води зменшилась. Якщо у 2008 їх кількість становила 20, то у 2009 – 19.
Аналітичні дослідження підтверджують відсутність суттєвих негативних змін у стані річок. Вміст хлоридів, сульфатів, нітратів, нітритів і мінеральний склад в більшості не перевищують гранично допустимі концентрації. Подекуди спостерігається перевищення концентрацій заліза, аміаку, фосфатів та органічних забруднюючих речовин.
Основним джерелом господарсько-питного водопостачання населених пунктів області залишаються підземні води (крім міст Кременчук та Комсомоськ, водозабезпечення яких здійснюється з р.Дніпро).
Проблемним залишається питання забезпечення окремих регіонів доброякісною питною водою, де в даний час населення споживає воду з підвищеним вмістом хімічних речовин (фтор, залізо, хлориди, сульфати). Перш за все це стосується ряду районів, де населення використовує недоброякісну питну воду з вмістом фтору в 1,5-2 рази вище нормативного рівня. Несприятливою залишається ситуація з мікробною забрудненістю питної води в деяких районах. Централізованим водопостачанням користується половина населення області. Джерелами питного водопостачання в області є добре захищенні водоносні горизонти. Однак,
на якість питної води негативно впливає незадовільний технічний стан мереж. Втрати води при транспортуванні (17,90 млн м3 – практично всі у комунальному і побутовому водопостачання) мають місце через зношеність та незадовільний стан мереж водопостачання. У більшості населених пунктів області водопровідна мережа зношена від 40 до 60%, що призводить до частих поривів і забруднення питної води. Відсутні або мають незадовільний стан каналізаційні мережі та очисні споруди у містах Гадяч, Миргород, Пирятин, Глобине, Гребінка, Зіньків, Лохвиця, смт. В.Багачка, смт. Чорнухи, Козельщина, Градизьк, Котельва, Чутове, Опішня, Семенівка.
У 2009 році розглянуто заяви від підприємств та видано 229 дозволів на спецводокористування (за 2008р. – 227). Затверджено 14 нормативів ГДС забруднюючих речовин у водні об’єкти.
За 2009 рік Державною екологічною інспекцією в Полтавській області здійснено 71 перевірку по водних ресурсах, у тому числі 3 на об’єктах внесених до Переліку еколого-небезпечних. Всього складено 53 протоколи. Притягнуто до адміністративної відповідальності 53 посадові особи. Накладено штрафів на суму 6,409 тис. грн, стягнуто 5,287 тис. грн. Передано матеріалів до прокуратури – 4. Загальна сума нарахованих збитків за порушення водоохоронного законодавства становить 13,506 тис. грн. Інспекцією пред’явлено 23 позови на суму 13,758 тис. грн, з них сплачено 12 на суму 6,696 тис. грн.
В ході засідання намічено можливі шляхи вирішення озвучених проблем.
Пропозиції направлені до керівництва облдержадміністрації, постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування.