Ранком 25 червня на Полтавщині розпочалася жнивна кампанія. Першими вийшли на лани комбайнери Новосанжарського району, які обмолотили поле озимого ячменю площею 70 гектарів. Урожайність з цієї ділянки становить близько 60 центнерів з гектара, - повідомив під час засідання колегії облдержадміністрації начальник Головного управління агропромислового розвитку ОДА Олександр СЕНЬ.
Усього за його словами, на Полтавщині підлягає до збирання майже 684 тисячі гектарів ранніх зернових та зернобобових культур. За попередніми прогнозами фахівців, середня урожайність озимої пшениці очікується в межах 35 ц/га, ярого ячменю – 25 ц/га. Таким чином, в області цього року розраховують загалом зібрати понад 3 мільйони тонн зернових та зернобобових – такий потенційний ужинок в профільному управлінні вважають досить гарним результатом.
Наразі головне завдання, яке стоїть перед хліборобами, - не згаяти час на старті, забезпечивши при цьому належні темпи збиральних робіт. Орієнтовно, масові роботи в полі розпочнуться в кінці першої - на початку другої декади липня. За словами Олександра СЕНЯ, зернозбиральна техніка в господарствах області вже підготовлена на 90%. Усього на жнивах працюватиме власні 2094 комбайни, ще 396 одиниць планують залучити із інших областей, при цьому на сьогодні вже укладено 366 відповідних угод.
Начальник профільного управління відзначив, що на Полтавщині також ведеться робота по оновленню парку зернозбиральної техніки. Але, нажаль, нашим аграріям майже не доводиться розраховувати в цьому питанні на державну підтримку, оскільки відшкодування кредитної ставки при купівлі сільськогосподарської техніки передбачене тільки в разі придбання техніки вітчизняного виробництва, тоді як понад 80% агрегатів, які закуповують полтавські виробники є імпортними. Обласна державна адміністрація порушила цю проблему перед Кабінетом Міністрів, надіславши відповідні пропозиції.
Поряд із питанням техніки, актуальною для села залишається проблема забезпечення пально-мастильними матеріалами.
„Ціни на пальне, як завжди”, - зауважив Олександр СЕНЬ. „Як тільки жнива наближаються, його вартість починає зростати”. Усього, за його словами на жнивну кампанію та заготівлю кормів сільгосппідприємствам необхідно 19,9 тисяч тонн дизпалива та 7,2 тисячі тонн бензину. На сьогодні вже є в наявності 13,2 та 4,8 тисячі тонн відповідно.
Зібравши врожай, перед аграріями постане ще як мінімум дві проблеми – де його зберігати та як реалізовувати. Стосовно першого, Олександр СЕНЬ зазначив, що в області буде діяти 80 елеваторів загальною потужністю понад 3 мільйони тонн (зараз сумарна потужність становить 2,5 млн. тонн, але до осені буде введено в дію елеватор у Карлівці та другу чергу елеватора в Лохвиці).
А ось із продажем зерна в Головному управлінні АПК селянам радять не поспішати, продавши певну кількість на початку жнив, аби розрахуватися із поточними боргами, та притримавши збіжжя до кращих цін. А в тому, що вони будуть такими, сумнівів не виникає. Адже, як відзначив Олександр СЕНЬ, по-перше загальний ужинок в Україні буде дещо меншим ніж торік, а по друге в цілому в світі фахівці очікують дефіцит зернових, тобто сприятливу саме для наших аграріїв кон’юнктуру ринку. Ще два фактори – високий курс долара, що вигідно позначиться при експорті зерна за кордон, та відсутність перепон для продажу зерна в іноземні країни, дозволяють розраховувати, що селяни цього року таки зможуть отримати гідну платню за свою наполегливу працю.