«Якби наша голова сільської ради законно через аукціони продавала землю, то на рахунок ради надійшов би не один мільйон гривень, а це для села чимало – можна було б відремонтувати і клуб, і освітлення встановити, і дитячий садочок довести до ладу, а так, усі ті гроші осіли у кишенях декількох осіб…» - саме так говорять депутати Ковалівської сільської ради Полтавського району, які на сьогоднішній день намагаються добитися правди і повернути громаді те, що у них забрали.
Міліція допоможеКонфлікт розгорівся ще у минулому році, коли у село приїхали працівники міліції, а точніше Управління по боротьбі з організованою злочинністю. Саме до них звернулися депутати Ковалівської сільської ради, аби правоохоронці розібралися у «земельному» питанні, яке не тільки збентежило усе село, а й «натягнуло» на кримінальну справу, розслідування якої вже практично завершилося, аж тут виявилися нові факти і навіть не на один мільйон гривень.
«Поласувати» у Ковалівській сільській раді є чим – 15 сіл, які розташовані по обидва боки річки Коломак, сосновий ліс, луки, словом, рай для відпочинку. Відповідно, такої краси не могли оминути ті, хто може собі це дозволити – заможні і впливові. А коли до цього ще й додати поступливого сільського голову, то і рішення приймалися швидко і безболісно.
Олександр Плужник, начальник УБОЗ ГУМВС України Полтавській області говорить, що голова Ковалівської сільської ради у змові зі своїм землевпорядником тривалий час подавали на розгляд сесій завідомо підроблені документи, тобто у рішення сесій вкладалися самописні земельні рішення на видачу земельних ділянок людям, які не мали права їх отримувати.
«Вперше ми маємо прецедент, коли депутатський корпус висловив недовіру голові сільської ради, - говорить Олександр Анатолійович, - відтак депутати Ковалівської сільської ради почали звертатися до різних інстанцій з проханням розібратися, адже на їхню думку голова незаконно розпродала землю, що знаходиться на території обслуговування. Була порушена кримінальна справа за фактами зловживання владою або службовим становищем, а також службовим підробленням. Ця справа знаходилася у провадженні слідчих прокуратури і вже була направлена до суду, але виявилося, що встановлені 19 незаконно проданих земельних ділянок – це не все. Громада на сьогодні має принципову позицію і намагається відстоювати те, що їй належить».
Борці за справедливістьНе один десяток вже списаного паперу демонструють уповноважені представляти інтереси у правоохоронних органах депутати. Їхнє бажання єдине – повернути «викрадені» землі тим людям, які проживають на території села, майже все життя пропрацювали у ньому, і до речі, мають на це повне право. Вони переконані, що сільський голова підробила рішення сесій сільської ради шляхом внесення до них неправдивих відомостей щодо виділення та безоплатну передачу земельних ділянок на ім’я громадян, за яких депутати не голосували.
Юрій Бублик, житель села Ковалівка, який представляє інтереси громади, говорить, що одноосібно роздано більше 70 ділянок, це майже 15 гектарів землі, оцінюючи їхню вартість можна говорити про суму у більше 8 мільйонів гривень.
«Це ми провели ревізію тільки двох сесійних рішень з 17, де на нашу думку будуть виявлені правопорушення, - продовжує тему Юрій Бублик, - я більше, ніж упевнений, що ця цифра не буде останньою. До того ж ми маємо аудіо записи, які використовувалися під час засідання сесій і про їх використання голова нічого не знала, тому коли ми почали співставляти аудіо записи з протоколами рішень, то побачили, що на папері депутати голосують за те, щоб третім особам видавати землю, а на записі такі дані відсутні. Окрім того ми будемо вимагати повернення матеріальної шкоди, яка завдана громаді, а також моральної у сумі 50 тисяч гривень. Що ж до виплати моральної шкоди, то у нас на території ради проживає 5 тисяч населення, то ми ці гроші розподілимо по 10 гривень кожному, символічно, але справедливо».
Моя хата скраю, нічого не знаюСаме така позиція винуватиці цієї історії. На посаді голови Ковалівської сільської ради вона перебувала з 2006 року. Нині ж відсторонена від виконання обов’язків. Підозрювана говорить, що нічого не підробляла. «Це тільки обвинувачення, - говорить, - я чекаю суду, який прийме правильне рішення».
Так, і має на це повне право, але як вона буде дивитися у вічі тим пенсіонерам, яких залишила без заробленого за життя паю. Приміром, для Ніни Павлівни, жительки села Ковалівка, яка більше 40 років пропрацювала у місцевій бібліотеці, землі не було.
«Усі ці роки, я присвятила боротьбі за те, щоб мені виділили пай, - говорить Ніна Павлівна, - були одні відмовки – землі немає. А коли говорили, щоб писала заяви на пай, то вони постійно десь губилися. Коли ж мені врешті-решт пішли на зустріч і прийняли заяву, то запевняли, що замість відведених 1, 95 га є то 1,50 га, то 1,30 га, словом, я вже погоджувалася на те, що пропонували. Але так мені нічого й не дали, тільки у березні, коли проти голови сільської ради порушили кримінальну справу, я нарешті отримала пай».
Такої ж думки і Тамара Тимофіївна, невістка якої більше 15 років працює у місцевому дитячому садочку. «Скільки б ми не боролися, не просили, не вимагали, говорять, що землі не має, але я знаю, що є , - говорить обурена жінка, - я сама працювала у складі комісії по приватизації членів-пайовиків, і ми виділяли землю для соціальної сфери, тобто на паї. Зате проти нашого будинку вже виріс якийсь кооператив «Ромашка», де земля поділена на 25 осіб. Кажуть, що там і з Києва, і з Полтави, а нашим місцевим нічого не має. То ж, мабуть, треба хабарі нести, а у нас нічим».
Що ж до нових фактів з приводу незаконно виділеної землі, то в УБОЗі обіцяють розібратися і якщо інформація дійсно підтвердиться - долучити підтверджене до вже порушеної кримінальної справи. Відповідно, це збільшить і суму завданого збитку, і, власне, покарання.