Прожитковий мінімум, затверджений Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», є заниженим, оскільки його встановлено на рівні грудня 2008 року. Це очевидно не лише фахівцям, але й будь-якому громадянину, який щодня прораховує власні витрати на той мінімільний «споживчий кошик», який визначають статистики та економісти.
Олександр Удовіченко повідомив, що Партія регіонів як відповідальна політична сила взяла на себе місію змусити урядовців додержуватися законодавства України і виконати встановлений порядок визначення розміру мінімальної заробітної плати та розмірів прожиткового мінімуму. Він є базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються розміри основних державних соціальних гарантій.
Не рішення стосується 13 мільйонів пенсіонерів та 3,5 мільйонів бюджетників, які вже сьогодні недоотримують значні суми, хоча ніколи і не належали до найзаможніших громадян. У боротьбі регіоналам доводиться запроваджувати «незручні» заходи – на кшталт блокування трибуни Верховної Ради. Однак це лише тому, що немає віри колегам-опонентам на чолі з Юлією Тимошенко, які вже не раз підступно нехтували будь-якими запропонованими у відкритому діалозі компромісами.
Оприлюднена 19 червня 2009 року на сайті Міністерства праці та соціальної політики України величина прожиткового мінімуму за травень для працюючих громадян склала 867 грн., що на 198 грн. більше, ніж показник, закладений у бюджеті, а для непрацюючих громадян оприлюднений розмір прожиткового мінімуму (який за законом є розміром мінімальної пенсії) склав 647 грн., що на 149 грн. більше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
У зв’язку з цим щомісяця пенсіонери недотримували по 250-300 грн., а працівники бюджетної сфери - по 800-1000 грн. Водночас відсутність прозорості у визначенні розміру прожиткового мінімуму, зокрема, щодо повноти врахування впливу інфляційних процесів, не дає змоги оцінити реальний рівень життя населення.
На закономірне питання про джерела коштів для рішення про підвищення соціальних гарантій народний депутат України Олександр Попов пояснив, що насправді і в цій частині дискусії з урядом існують маніпуляції. По-перше, на підняття встановленого прожиткового мінімуму і всіх виплат, які з ним пов'язані, треба не 37 млрд. грн., а лише 12 млрд.
По-друге, урядом уже витрачено понад 7 млрд. доларів кредиту МВФ, але без звіту перед громадськістю, на які заходи, по-третє, у стінах Верховної Ради вже перерозподілили близько 130 млрд. грн. з подачі урядовців.
До того ж, представник Партії регіонів у Бюджетному комітеті народний депутат Микола Азаров вніс на розгляд законодавців необхідні розрахунки щодо джерел, з яких можна залучити кошти на забезпечення рівня життя громадян, однак вони демонстративно ігноруються коаліцією.
Ще один важливий аспект питання полягає у тому, що сьогоднішній рівень зарплат та пенсій не встигає не лише за цінами на продукти та основні товари вжитку, але за темпами росту комунальних тарифів. Олександр Попов попередив, що рівень непроплат за послуги у сфері ЖКГ уже сьогодні дуже високий, а з початком опалювального сезону може досягти критичної межі. Отже, питання платоспроможності населення, тобто зарплат та пенсій, – це питання економічної безпеки та виживання основних галузей господарства країни.
Розмова
Олександра Удовіченка та Олександра Попова з журналістами тривала довго, питання були різноманітними – від гострополітичних до особистих. Представників ЗМІ цікавили приховані пружини парламентських інтриг, оцінки гучних політичних заяв і прогнози на осінь, яка вочевидь видасться непростою.
Багато питань стосувалися місцевих подій, адже наш регіон у цьому році – коли святкувалося 200-річчя Миколи Гоголя та відзначалося 300-річчя Полтавської битви – став ніби наглядним прикладом того, як невиважені та непроговорені з громадою радикальні націонал-патріотичні дії виконавчої влади ставали причиною протистояння та конфліктів.
Партія регіонів завжди демонструвала професіоналізм та патріотизм – і у владі, і в опозиції. Тому її представники, чесно дивлячись у вічі громадянам, можуть відповідати на всі найгостріші питання: про економіку, про історію, про стан комунальних мереж. Саме тому зустріч із впливовими регіоналами завжди цікава і конструктивна. Саме тому є впевненість, що фахова команда Партії регіонів на чолі з її Лідером Віктором Януковичем переможе у виборчих баталіях і дасть шанс для країни, що вже доволі настраждалася.