Усі галузі господарства та заклади соціальної сфери міста, які фінансуються з міського бюджету, в умовах кризи вимушені вживати непопулярних нині заходів, які б дозволили зберегти робочі місця та забезпечити належний рівень життя для тисяч полтавців.
Міська рада, її виконавчий комітет, управління освіти при формуванні бюджету галузі на 2009 рік передбачили необхідну суму видатків згідно з формульними розрахунками, затвердженими відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2001 року № 1195 (зі змінами та доповненнями).
Контрольна цифра бюджету галузі освіти міста на 2009 рік становить 161,4 млн. грн., що на 11,4% більше, ніж у попередньому році (144,9 млн. грн.). Із цих коштів 76% відсотків спрямовано на виплату заробітної плати та нарахування на неї, близько 17% - на оплату використаних комунальних послуг та енергоносіїв, 5,6% складає організація харчування учнів та дошкільнят. Тобто бачимо, що коштів вистачає лише на захищені статті, і то в межах формульних розрахунків.
Слід відзначити, що Полтавська міська рада, Октябрська та Київська районні у м. Полтаві ради, добре розуміючи важливість пріоритетного розвитку освіти, знайшли можливість виділити близько 2,3 млн. грн. додаткових коштів на підтримку функціонування освітньої галузі (Октябрська – 1,3 млн. грн., Київська – близько 1,0 млн. грн. відповідно). Використання цих коштів дало змогу стабілізувати фінансовий стан освіти даних районів, своєчасно і в повному обсязі виплачувати педагогічним працівникам заробітну плату, відпускні кошти та матеріальну допомогу на оздоровлення.
Для покриття бюджетної незабезпеченості з виплат заробітної плати працівників освіти Ленінського району запропоновано передати кошти в сумі 200 тис. грн., які призначались управлінню освіти на придбання підручників за рахунок загальних асигнувань, та кошти, які зекономлені за підсумками організації харчування вихованців пришкільних таборів (понад 71 тис. грн.)
Ускладнили ситуацію інфляційні процеси та кризові явища в економіці, які привели до необхідності індексації заробітної плати. Сума індексації заробітної плати одного працівника має стійку щомісячну тенденцію до зростання від 10,04 грн. у січні до 65,56 грн. – у липні. Яким буде рівень індексації до закінчення календарного року – ще невідомо, але очевидним є те, що він не зменшиться. Ці виплати також не передбачені формульними розрахунками і позначаються відповідно на фінансовому стані як усієї освітньої галузі міста в цілому, так і кожного закладу освіти зокрема.
З метою стабілізації ситуації у фінансовій сфері освітньої галузі органами місцевого самоврядування, управлінням освіти міськвиконкому та районними відділами освіти за узгодженням із керівниками освітніх закладів розроблена та реалізується низка тимчасових «антикризових» заходів, мета яких - не дозволити створити заборгованість по заробітній платі педагогів, оплаті за енергоносії, харчування дітей та ін.
Так, з метою економії бюджетних коштів та зважаючи на аварійний стан приміщення, відповідно до рішення 40 сесії п’ятого скликання міської ради від 11.06.09, вечірня (змінна) школа № 3 реорганізована шляхом об’єднання з вечірньою (змінною) школою №1.
Відповідно до рішення 39 сесії п’ятого скликання міської ради від 116.04.09 дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу № 59 Центр ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів переданий у власність Полтавської обласної ради.
З метою економії використання енергоносіїв у закладах освіти міста прийняте рішення про перенесення весняних канікул на квітень (з 06.04. по 13.04) та заплановано перенесення терміну початку осінніх канікул ( з 15.10.09). Перенесення термінів канікул, відповідно до прогнозу, дасть економію по сплаті за енергоносії близько 800 тис. грн.
Управлінням освіти спільно з районними відділами розроблені та впроваджуються додаткові заходи щодо економії бюджетних коштів: оптимізація мережі класів (підвищення наповнюваності кожного класу близько 30 учнів); відміна поділу класів на групи при вивченні української мови в початковій школі (а з 1 вересня – російської мови); поділ класів на 2 групи (замість 3-х) при вивченні іноземної мови; зменшення кількості груп з 12-годинним терміном перебування в дошкільних закладах та груп продовженого дня в школах; зменшення кількості груп з цілодобовим перебуванням дітей у дошкільних навчальних закладах; у дошкільних навчальних закладах міста кількість груп на літній період зменшено у середньому на 30 відсотків (з урахуванням особливостей кожного дошкільного закладу).
Кошти на проведення капітальних ремонтів у закладах освіти та для придбання предметів довготривалого користування у бюджеті освітньої галузі міста взагалі не заплановані.
Ситуація, що склалась, змусила керівників закладів звернутися до всіх працівників освіти з проханням взяти відпустки без збереження заробітної плати тривалістю від 7 до 14 днів (до речі, всі працівники міськвиконкому, райвиконкомів, закладів охорони здоров’я, культури та спорту вже використали чи використовують такі відпустки). Таким чином зберігаються педагогічні кадри та вдається уникнути суттєвого скорочення.
Окрім того, розробляються пропозиції щодо реорганізації структури управління освітянської галузі на міському та районному рівнях.
Виконання зазначених заходів приведе до економії коштів по сплаті за споживання енергоносіїв, води, газу та інших матеріально-технічних ресурсів. А зекономлені в результаті виконання зазначених заходів кошти планується спрямувати на виплату проіндексованої заробітної плати та не допустити зниження рівня життєвих соціальних стандартів, скорочення кількості працівників освітньої галузі.
Наповнення фонду заробітної плати освітньої галузі міста буде достатнім лише у разі виконання запланованих антикризових заходів.
Високо цінуючи інтелектуальний та духовний потенціал полтавських педагогів, Полтавська міська рада, її виконавчий комітет, управління освіти висловлюють надію на порозуміння і співпрацю у нинішній складний час.