“Хіба по ним зараз скажеш, що їм немає вісімнадцяти!” – традиційні відмовки недобросовісних продавців, що були спіймані на гарячому правоохоронцями під час проведення чергового рейду по виявленню порушників Закону «Про заборону реалізації алкоголю та тютюну неповнолітнім».
Сьогодні дедалі більшої актуальності в Україні набуває проблема продажу неповнолітнім тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Як би не боролася держава з цим явищем, є ще такі, хто купує та ті, хто «люб’язно» продає заборонений товар дітям.
Нагадаємо, що законодавством України заборонено продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Якщо ж у продавця виникають сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку, він має право вимагати у покупця алкогольних напоїв або тютюнових виробів документ, що засвідчує його вік.
З метою викорінення цього явища в нашому суспільстві та недопущення такої торгівлі в майбутньому, правоохоронці разом з представниками податкової міліції постійно здійснюють спільні рейди щодо виявлення порушень у міській торгівельній мережі з продажу неповнолітнім тютюну та спиртного.
Під час чергового такого рейду правоохоронці спостерігали реальну картину. Дівчинка, як потім з’ясувалося, 16-ти років, зайшовши до одного з торгівельних лотків в мікрорайоні Алмазний, без проблем купила пачку цигарок. Ніхто не поцікавився ні віком, ні документами. Чек же на проданий товар їй також не збиралися видати. І такі випадки не поодинокі – впевнені правоохоронці.
Жанна Ахіджанян, начальник кримінальної міліції у справах дітей ГУМВС України в Полтавській області говорить, що лише за 6 місяців цього року в області правоохоронцями було здійснено близько 200 рейдів, під час яких 76 неповнолітніх було затримано в стані алкогольного сп’яніння, 69 дорослих осіб затримані за доведення неповнолітніх до стану алкогольного сп’яніння та трьох осіб притягнуто до кримінальної відповідальності за втягнення неповнолітніх у пияцтво. Порушників притягнуто до адміністративної відповідальності.
“Недобросовісні підприємці вже «подружилися» із системою, - говорить Олександр Караман, начальник відділу кримінальної міліції у справах дітей Октябрського РВ ПМУ ГУМВС, - порушують закон, сплачують невеликий штраф і знову за своє”.
Уже траплялися непоодинокі випадки, коли на забороненому попадалися одні і ті ж торгівельні точки і для яких сплата штрафу – це по суті мізер, адже за день вони заробляють набагато більше. Виходить, що міліції та громадськості залишається потім тільки констатувати гірку правду сьогоденних реалій та статистики, за якою стоять уже покалічені долі наших дітей.
Тож, залишається тільки сподіватися, що спільними зусиллями держави, суспільства та просто громадян нам таки вдасться подолати заангажованість окремих бізнесменів, які при черговій «облаві» шукають тільки виправдань перед міліцією, а як же тоді бути з власною совістю?