02 серпня співробітники відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Головного управління та Полтавського міського управління, опісля реалізації низки спеціальних заходів, затримали злочинну групу наркоділків у складі 8-ми осіб, які виготовляли і збували на території м. Полтави наркотичні засоби.
Одразу після затримання членів злочинної групи співробітники міліції провели 11 санкціонованих обшуків в Полтавському районі та у м. Полтаві, в результаті яких вилучили наркотичні засоби, посуд для їх виготовлення і майно, приналежність якого наразі з’ясовується.
Як повідомив начальник Головного управління МВС України в Полтавській області Михайло Цимбалюк: «Чіткий рольовий розподіл функцій учасників злочинної групи і злагодженість дій співучасників, передбачені усним планом, розробленим організатором групи, дозволив зловмисникам налагодити процес виготовлення і реалізації на «ринку наркоспоживачів» розчину опію (відомого у середовищі наркодилерів і споживачів під однойменною назвою «ширка») та психотропної речовини – первітину (знаної як «вінт»)».
Досвід учасників групи цілком відповідав основній меті її діяльності. Бажання здобувати легкі і водночас великі гроші від збуту наркотичних засобів об’єднало кримінальні таланти вісьмох людей.
Групу наркодилерів очолювала 42-річна жінка. Свій авторитет в колі співучасників організаторка здобула за жорсткий норов і «безцінну кримінальну школу». За 19 років незаконної діяльності шефиня «нажила» 5 судимостей, чотири з яких, пов’язані з вчиненням злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів і одна – з крадіжкою чужого майна.
Відповідно до розробленого плану дій членів злочинної групи, безпосередньо організаторка заздалегідь з’ясовувала деталі «укладання угод купівлі-продажу» наркотичних засобів з клієнтами. Зокрема, володіючи вичерпною інформацією про умови та обставини (місце, час) вчинення злочинів, організаторка надавала вказівки щодо їх вчинення учасникам групи, до складу якої входило 3 жінки і 5 чоловіків. Вона ж підшукувала учасників групи, розподіляла між ними ролі і здійснювала загальне керівництво іншими співучасниками.
Згідно розробленого плану за створення належних умов для виготовлення та зберігання наркотичних засобів відповідав пособник. За «кваліфікаційним рівнем» 39-річний чоловік не уступав керівнику групи – з 1994 по 2008 рік його було притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення п’яти злочинів: дві судимості пособник набув за причетність до незаконного обігу наркотичних засобів, по одній – за незаконне заволодіння транспортним засобом і протидію законній господарській діяльності. Виконуючи другу за груповою ієрархію роль, чоловік отримував свою «долю» за надання власної квартири в якості «підпільної лабораторії-складу».
За виготовлення наркотичних засобів безпосередньо відповідав варщик і збувач в одній особі – 25-річнй чоловік з 4 судимостями: одна з яких – за зберігання наркотичних засобів, дві – за вчинення крадіжок і одна – за грабіж. Необхідні інгредієнти варщик купував за кошти, які виділяла організаторка. Частину готового «продукту» варщик віддавав організаторці, яка самостійно розподіляла наркотичні засоби між іншими збувачами; решту – збував самостійно. Власне кажучи, готовий продукт споживали й усі без виключення учасники групи.
Завдання п’яти інших членів групи (четверо з яких знаються на незаконному обігом наркотиків з власного досвіду) полягало здебільшого у розповсюдженні ширки і первінтину відповідно до завчасно визначеної організаторкою схеми.
На щастя в далекоглядні плани спільників втрутилися правоохоронці.
В результаті обшуків у наркоділків вилучено 1 кг макової соломки, більше 100 мл «ширки», 16 мл первітину, а також більше 300 пігулок лікарського засобу «Терафун», який використовується для виготовлення психотропної речовини – первітину; 2 мл лікарського засобу «Сибазон», 1 л розчинника і кустарне обладнання для виготовлення наркотичних засобів. Загальна вартість вилучених наркотичних засобів, у розрахунку цін «чорного» ринку, складає близько 7 тис. гривень. Окрім того, під час обшуків вилучені близько 100 г золотих виробів, кольоровий телевізор, DVD- програвач, комп’ютер, 15 мобільних телефонів, приналежність яких підлягає встановленню.
Наразі відносно співучасників порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 307 КК України (незаконне виготовлення, зберігання з метою збуту, а також збут наркотичних засобів і психотропних речовин). Санкція вказаної статті передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна.
Оскільки обов’язковим додатковим видом покарання за вчинення вказаного злочину Кримінальним законом передбачено конфіскацію майна, накладено арешт на однокімнатну квартиру організатора злочинної групи.