— Близько двох років тому, коли не ввели реєстрацію на скутери, власники ховали їх у сараях, витягали, щоб непомітно поїхати. Стільки крадіжок не було. А тепер викрадають масово, бо їздять законно. На скутери пересіли Полтава і Кременчук, там і крадуть найбільше, — розповідає Юрій Сулаєв із Полтавської обласної міліції.
Із початку року на Полтавщині вкрали 72 скутери. Це половина усього викраденого транспорту. 53 знайшли й повернули власникам. Уперше скутери намагаються привласнити нарівні з автівками. У цьому винні власники двоколісних, бо лишають транспорт на вулиці без нагляду, із ключами в замках, пише
Gazeta.ua.
— Люди самі провокують злочини, — продовжує Сулаєв. — Нещодавно в Новосанжарському районі приїхав чоловік до знайомого. Скутер лишив на трасі Полтава — Кременчук. У цей час дорогою йшов п'яний. Сів, кнопку натиснув і поїхав. Добрався додому й ліг спати. Господар вийшов — скутера немає. Заявив у міліцію, знайшли за дві години. Скутери уганяють, розбирають на запчастини, продають через інтернет. Або знищують номерні позначення і здають на брухт, отримують мізерні гроші.
Як уберегтися від крадіїв?
— Почали встановлювати секретні кнопки під капот, сидіння, вилку. Якщо їх не розблокувати, скутер не зрушить із місця. Елементарно — витягати ключі, прив'язувати навісним замком, як велосипед, не залишати на вулиці, краще закотити у двір.
Складно розшукати викрадений скутер?
— Важче відслідкувати елітні автомобілі, бо їх викрадають групами, використовують сучасні технології. Скутери крадуть прості громадяни, переважно молодь. Як правило, крадіжку не планують. Забирають лише вдень. Якщо про викрадення повідомити міліцію за дві години, транспорт знайдуть за "гарячими" слідами.
Яке покарання передбачено?
— Багато думають, взяти скутера покататися — те саме, що велосипед. Але за нього штрафують на 850-1700 гривень, а за скутер — від 17 до 20,4 тисячі, або позбавляють волі від трьох до п'яти років. Якщо злочин поєднали з насильством — побили водія, скинули його на дорогу, можна отримати від семи до 12 років ув'язнення з конфіскацією майна. Але від покарання звільняють людину, якщо вона вперше вчинила цей злочин, сама зізналася, повернула транспорт і відшкодувала збитки. За другим разом поблажок немає.