За повідомленням обласної поліції, у гаманець 18-річного мешканця одного із сіл Великобагачанського району Полтавщини користувачі Інтеренет-магазинів «поклали» більше 10 тисяч гривень. Вказані кошти були передоплатою за товари, «викладені» молодиком на сайті одного із популярних Інтернет-магазинів України.
Як повідомив Руслан Бірюков, заступник начальника Головного управління Нацполіції Полтавщини, молодик створив на сайті відомого в Україні Інтернет-магазину аккаунт з оголошеннями про продаж товарів господарського призначення (а це, переважно, – бензопили та мотоблоки) та мобільних телефонів.
Фотозображення госп- та оргтехніки з технічними характеристиками він копіював з інших сайтів або чужих аккаунтів, а приваблював покупців доступною ціною. Від клієнтів «продавець» вимагав передоплату – від 150 до 2 000 гривень, залежно від групи товарів.
Кошти, які надходили на один з його банківських рахунків, він негайно переводив у готівку або розраховувався ними за покупки через платіжні термінали магазинів.
Заступник начальника Главку зазначив, що на даний час встановлено 13-ть потерпілих, які пристали на «пропозицію» шахрая, серед них – одна мешканка Полтавщини, інші – жителі різних регіонів України.
Молодикові повідомлено про підозру у скоєнні шахрайств (частина 2 статті 190 Кримінального кодексу України). Санкція кримінальної норми передбачає штраф від 850 до 1 700 гривень або виправні роботи на строк від одного до двох років, або обмеження волі на строк до п'яти років, або до трьох років ув’язнення.
Правоохоронці встановлюють його причетність до скоєння аналогічних злочинів на території Полтавщини.
Фахівці карного розшуку радять користувачам Інтернет-ресурсів:
- не повідомляти конфіденційну інформацію стороннім і малознайомим особам (реквізити банківської картки, паролі, логіни та інші персональні відомості);
- не сплачувати за товар до моменту його отримання або ретельно вивчати рейтинг продавця (покупця) на відповідному сайті;
- розраховуватись зі службою доставки по факту отримання товару (післяплата) або передавати готівку безпосередньо продавцеві в руки;
- не переказувати кошти на гаманці електронних платіжних систем (це не гарантія стовідсоткової ідентифікації особи користувача (продавця);
- якщо продавець пропонує перерахувати кошти на рахунок однієї з банківських установ – вимагайте від нього копію паспорта, а для Інтернет-магазинів – реєстраційні документи суб’єкта господарювання, аби перевірити відповідність банківських реквізитів даними продавця (шахраї зазвичай використовують банківські картки сторонніх осіб, тому звертайте увагу на розбіжність між анкетними даними продавця та власника картрахунку).
Тим клієнтам Інтернет-магазинів, які опинилися в аналогічній ситуації або підозрюють, що їх намагаються ошукати, правоохоронці рекомендують негайно інформувати поліцію за номером 102 або телефоном гарячої лінії ГУНП (0532)517-757; 562-233, або звернутися до найближчого територіального підрозділу поліції.