Щороку Полтавську область відвідують від 3 до 5 тисяч іноземців, серед яких приблизно 60 % тих, що приїздять у «приватних» справах, 20 % – студенти місцевих Вишів і більше 10 % – туристи. Однак поміж гостей немало іноземців, яких Україна приваблює як «транзитний коридор» на шляху до Європи. Щоправда дістатися кінцевого пункту вдається не всім і вони «осідають» в Україні, відповідно, без реєстрації, без місця проживання, без права на роботу і без грошей.
На Полтавщині цього року правоохоронці затримали більше 160 нелегалів, які безуспішно намагалися «обминути» українське законодавство та узвичаїтися на теренах нашої області. А серед них майже 15 % незаконних мігрантів, які вдавалися до злочинної діяльності як єдино можливого способу, так би мовити, «втриматися на плаву» під час перебування на чужині.
З початку 2010-го року до районних судів Полтавської області направлено кримінальні справи за фактами 58 злочинів, скоєних іноземцями. Добра половина з них – корисливі злодіяння, скоєні вихідцями Закавказзя, громадянами Російської Федерації і Білорусі. Так, зокрема, цього року районними судами області розглядаються кримінальні справи, порушені за фактами 20 крадіжок, 17 шахрайств, 2 грабежів і розбійних нападів.
5 % від загальної кількості протиправних діянь, скоєних чужинцями, складають насильницькі злочини, зокрема: сексуальні злочини, хуліганства і бійки. На щастя їх менше, проте за характером шкідливих наслідків для життя і здоров’я потерпілих вони значно переважають сумарну кількість. Двох росіян та одного білоруса притягнуто до кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки дорожнього руху зі смертельними наслідками.
Протидіяти незаконній міграції надзвичайно складно. Тим більше організованій злочинності, яка створює умови для нелегального переправлення дешевої робочої сили через державний кордон. Утім поряд з проблемою виявлення та припинення незаконних каналів «міграції», органи внутрішніх справ непокоїть інша, не менш серйозна, – відверте ігнорування окремими чужинцями, під час перебування в Україні, законних прав та інтересів українських громадян, у тому числі і тими іноземцями, які ухиляються від контролю міграційної служби.
Створюючи належні умови для безпечного перебування іноземців на території держави, правоохоронні органи у свою чергу вимагають від іноземних «гостей» поваги до Законів України, а також шанобливого ставлення до прав та інтересів українських громадян. Слід розуміти, що гарантована Конституцією «рівність перед Законом» (незалежно від раси і кольору шкіри) не обмежується винятково реалізацією прав, але вимагає безумовного виконання обов’язків як перед державою, так і суспільством.