З початку року на території Полтави було викрадено 18 транспортних засобів, з них залишаються не розшуканими 5 одиниць. З кожним роком кількість викрадених транспортних засобів не зменшується.
Найчастіше у нашому місті стають предметом уваги злодіїв автомобілі марок Москвич, Ваз 2105, Ваз 2106, Ваз 2107, а також Ваз 2110. Дані транспортні засоби легше викрасти, бо там, як правило, немає надійної протиугінної системи, двері легше відчинити, замки запалення не складні за конструкцією.
Такі легковики крадуть з метою розукомплектування, здачі на металобрухт, продажу запчастин. Накидають оком злодії і на легковики пристижних іномарок.
Розшукати викрадене авто – завдання дуже складне, адже на місці злочину не залишається майже ніяких речових доказів. Важко розшукати і свідків. Люди не дуже приглядуються до тих, хто товчеться біля машини – товчуться, ну і нехай собі товчуться.
Які причини сприяють незаконному заволодінню автотраспорту? Це, насамперед, необачність власників транспортних засобів, які іноді самі провокують крадіїв, залишаючи автомобіль без нагляду, з незачиненими дверима або ключами в замкові запалювання. Найчастіше легковики викрадають від будинків уночі, приблизно з 1 по 4 годину. Власники авто залишають їх просто на вулиці, біля під’їздів будинків, на неосвітлюваних ділянках, нехтують автостоянками, які знаходяться поруч на відстані 200-300 метрів від місця помешкання.
Схожий випадок трапився 21 червня цього року, коли 41-річний полтавець залишив вночі на неосвітленому місці свій автомобіль ВАЗ-2107 біля будинку, хоча автостоянка Полтавської обласної спілки автомобілістів знаходиться на відстані 150 метрів. Близько 23 години, власник авто побачив, що біля будинку, де він залишив автівку, її немає. Цього б мого і не статися, якби автомобіль був обладнаний протиугінними пристроями.
Незважаючи на те, що працівники ДАІ постійно проводять профілактичну роботу через засоби масової інформації, щодо незаконних заволодінь, деякі власники автомобілів байдуже ставляться до цього. Але наслідки байдужості дають про себе знати. Є декілька правил, дотримуючись яких виможете зменшити кількість замахів на Ваш автомобіль:
— зберігайте автомототранспорт тільки на стоянках, що охороняються, або в гаражах;
— не залишайте транспорт без нагляду, особливо в нічний час під під’їздами будинків;
— ніколи не залишайте в автомобілях, а особливо на видних місцях, документи, цінні речі, що прибавлюють увагу злочинців;
— обладнайте автомобіль протиугінними пристроями та завжди, залишаючи машину навіть на хвилину, встановлюйте всі електромеханічні пристрої охоронини.
У відповідності з п. 15.12 Правил дорожнього руху, водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і (або) незаконного заволодіння.
Також хочеться звернути увагу на автопригоди, місце яких водії залишають. Найтяжчим порушенням Правил дорожнього руху було і є ненадання потерпілому в автопригоді допомоги та залишення водіями місця ДТП.
Так, в травні місяці по вулиці Калініна, що у обласному центрі, було скоєно наїзд на пішохода, який отримав значні тілесні ушкодження. Водій, який здійснив наїзд, з місця пригоди на зник.
Вжитими заходами працівниками Державтоінспекції за короткий термін вдалося встановити та розшукати автомобіль, який було відремонтовано та сховано на одній із станцій технічного обслуговування автомобілів, а також затримати водія, мешканця нашого міста, який залишив на одинці з бідою пішохода.
Також хочеться звернути увагу громадян: Якщо ви стали свідками ДТП, намагайтеся запам’ятати державні номерні знаки або обставини пригоди, адже це дає можливість затримати водія, який зник з місця пригоди та притягнути його до відповідальності.
Інспектор групи розшуку ВДАІ з обслуговування м. Полтави Олег Піхурець