Шефиня одного з полтавських відділень банків у співучасті з економісткою і трьома касирками, яким наразі інкримінують більше 30 епізодів шахрайств в особливо великих розмірах, реалізували у буквальному розумінні цинічний механізм видурювання грошей у довірливих пенсіонерів.
Жіночий тандем викрили у квітні 2011 року працівники управління боротьби з організованою злочинністю Полтавської області, опісля декількох місяців збору безапеляційної доказової бази.
Викрита злочинна схема передбачала набір грубих і надміру нахабних маніпуляцій з депозитними внесками постійних клієнтів банківської установи. Зі слів керівника управління БОЗ Полтавщини Михайла Кривошея 30-річна економіст, працюючи у змові з керуючою відділенням, фальшувала відомості банківських документів депозитних справ, привласнюючи кошти вкладників.
Як з’ясувалося, улюбленими клієнтами фінансових аферисток були виключно пенсіонери, котрі погоджувалися на оформлення чи переоформлення депозитних договорів. Довіряючи заощаджені кошти фінустанові під відсотки на певний строк, клієнт навіть не здогадувався, що при укладанні угоди миловидна економіст легким розчерком пера перетворювала чотиризначну суму на тризначну.
Як результат, для прикладу, замість 10 або 20 тисяч гривень, прописаних в особистому екземплярі угоди клієнта, на депозитному рахунку вкладника фактично залишалися тільки п’ять, а то й дві тисячі гривень. Щоправда про це депонент міг дізнатися лише при розірванні угоди з банком або при знятті коштів, однак економіст особисто відстежувала весь процес й вживала максимальні заходи для усунення такої можливості. Решту коштів, покладених клієнтами на депозит, економіст отримувала у касі на підставі фіктивної заяви із зазначенням конкретної суми, нібито поданої вкладником. Або, знову ж таки на підставі фіктивної заяви, перераховувала гроші на інший поточний рахунок.
Для реалізації оборудки шахрайки обирали безпосередньо день підписання договору, причому найбільш жваву годину, коли до каси неможливо було підступитися. Оминаючи чергу відвідувачів, економіст демонстративно переступала поріг каси (що за інструкцією робити категорично заборонено) і наказувала касирці зняти готівку з рахунку.
Одна з дівчат, яка виконувала злочинні вказівки керівника, розповіла, що економіст навідувалась до каси щонайменше один раз на тиждень.
– Вона заходила із заявою на видачу готівки за депозитним внеском, – пригадує 24-річна дівчина, – і повідомляла мені, що необхідно швидко видати готівку за цим документом постійному клієнтові банку, який дуже поспішає, без пред’явлення паспорту і його персональної присутності при виконанні операції. Свою вказівку економіст мотивувала тим, що особисто знає клієнта і готова засвідчити його особу.
З незговірливими касирками, які відмовлялися видавати готівку без паспорта, розмова була короткою – не хочеш виконувати вимоги керівництва, шукай роботу деінде. Дівчата розуміли незаконний характер виконуваних дій, однак не наважувалися оспорювати сумнівні рішення.
Сліди афери економіст приховувала, а точніше знищувала, власноруч. Щовечора жінка одноосібно перевіряла документи касового дня – звіряла заяви на видачу та переказ готівки (хоча виносити документи з каси суворо заборонено)! А вже ранком наступного дня ненароком з’ясовувалося, що серед документів наявні заяви без підпису касира. На грубе порушення облікової дисципліни зазвичай жорстка керівниця відділення, яка власне і проводила повторну звірку документів, реагувала на диво спокійно, наказуючи дівчатам бути більш обачливими у роботі з документами. Утім касирки запевняють, що підписи були, а деякі заяви на видачу-перерахування взагалі зникли.
Однотипні ситуації, які повторювалися щотижня упродовж року, спонукали декотрих дівчат занотовувати суми, які надходили та видавалися з каси «по проводкам» економіста. Зібраний касирками компромат зіграв суттєву роль у виявленні фактів розкрадання коштів та визначенні обсягів незаконних трансакцій. Аудиторською перевіркою встановлено, що шляхом не внесення коштів клієнтів на їх депозитні рахунки та їх безпідставного зняття спільниці привласнили більше 600 000 гривень.
З метою всебічного вивчення усіх обставин вчинення вказаних злочинів по справі проведено численну кількість почеркознавчих, комп’ютерно-технічних та судово-економічних експертиз, які підтверджують факт підробки документів і незаконних операцій з депозитними рахунками.
Як повідомив начальник УБОЗ УМВС Полтавської області за фактом заволодіння коштами в особливо великих розмірах, скоєного шляхом зловживання службовим становищем, порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України. Обвинуваченим у вчиненні особливо тяжкого фінансового злочину загрожує від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.