З початку 2012 року на території міста Полтави скоєно 17 незаконних заволодінь транспортними засобами, з яких 10 було розшукано. На сьогодні не розшуканими залишаються 7 автомобілів, з яких: 4-ри марки «TOYOTA LAND CRUIZER 200», один «Lexus LX 570», один «ВАЗ 2103» та мопед «Honda Dio».
Останній випадок крадіжки «TOYOTA LAND CRUIZER 200» трапився в ніч на 31 жовтня, коли водій легковажно залишив свій автомобіль біля під’їзду. Як результат – власнику було завдано збитків на суму понад 800 000 гривень. Наразі по даному факту вирішується питання про порушення кримінальної справи за частиною 3 статті 289 Кримінального кодексу України (незаконне заволодіння транспортним засобом). Санкція даної статті передбачає позбавлення волі на строк від 7-ми до 12-ти років.
Кримінальний кодекс України, який набрав чинності з 1 вересня 2001року, об’єднав поняття «крадіжка» та «угон» автомобіля в єдине поняття – незаконне заволодіння транспортним засобом. Під незаконним заволодінням транспортним засобом розуміють вчинене умисне, з будь-якою метою, протиправне вилучення, будь-яким способом, транспортного засобу у власника чи користувача, всупереч їх волі.
Законодавець відніс цей злочин до тяжких. Кримінальна відповідальність настає з 14 років. Однак можливість бути притягнутим до досить жорсткої кримінальної відповідальності (довгі строки позбавлення волі і великі суми штрафів) злочинців не відлякує.
Бувають випадки, коли чужий транспортний засіб використовується зловмисниками для того, щоб просто покататися. Як правило – це вчинки підлітків, які шукають пригод. Задовольнивши свої забаганки, або вщент розбивши машину, вони залишають транспорт просто неба.
Зовсім інша справа, коли автомобіль “пішов” з корисливою метою. Враховуючи специфіку даного виду злочину, відшукати автомобіль буде справою складною та копіткою. Адже злочинці, які спеціалізуються на незаконному заволодінні автомобілями, постійно удосконалюють свою «майстерність»: використовують спеціальні відмички та інші технічні пристрої, викрадені автомобілі ховають у гаражах, які беруть у найм поблизу місця скоєння злочину, вивчають, де й коли господар найчастіше залишає свій автомобіль, наявність у ньому сигналізації та пристроїв проти викрадення.
Як правило, викрадачі діють за визначеною схемою: викрадений автомобіль різними шляхами перетворюється в товар. Добре, коли в ньому перебиваються номери вузлів та агрегатів. У таких випадках, у власника ще залишається шанс повернути собі автомобіль. Однак коли він перетворюється на купу запчастин, шансів майже не залишається.
Як уникнути цього лиха? Згідно з п. 15.12 Правил дорожнього руху, водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і (або) незаконного заволодіння ним. Для цього треба скористатись кількома простими, але досить цінними порадами:
- обов’язково встановити пристрій проти викрадення;
- зберігати транспортні засоби на стоянках, що охороняються;
- не залишати в автомобілі цінних речей та документів;
- здійснити маркування скла, записати номери шин та радіоапаратури.
Виконуючи ці прості рекомендації, ви уникнете неприємностей та забезпечите схоронність вашого автомобіля. Також наголошуємо, що успішному розшуку сприяє тісна взаємодія правоохоронних органів з населенням. Надавши будь-які відомості про місцезнаходження викрадених автомобілів або обставини їх викрадення, ви виконаєте свій громадянський обов’язок і допоможете міліції у боротьбі зі злочинністю, за що ми вам будемо щиро вдячні.. З