05 Лютого 2013 12:00
736
Незважаючи на багаторазові попередження громадян та роз’яснення їм основних схем діяльності шахраїв по видурюванню грошей, у Полтаві, на жаль, з’являються нові потерпілі. Так, протягом минулого тижня у Київському районі міста Полтави старенька бабуся віддала останні гроші псевдоміліціонерам, а молода жінка позбулась кругленької суми, продаючи через Інтернет свою весільну сукню.
Сімдесятип’ятирічній пенсіонерці невідомий чоловік, який назвався працівником міліції зателефонував близько одинадцятої години дня. «Він сказав, що мого сина затримали за перевезення наркотиків, і якщо я хочу, щоб відносно нього не порушили кримінальну справу, то потрібно заплатити, - розповідала перебіг подій потерпіла бабуся. – Моєму сину вже більше п’ятдесяти років, він ніколи нічим подібним не займався, тому я спочатку засумнівалась у правдивості сказаного. Однак, я почула в слухавці голос мого сина, у всякому разі мені тоді так здалось. Він стояв неподалік міліціонера і просив про допомогу, і тоді у мене всі сумніви відпали – усяке в житті трапляється».
Чоловік повідомив, що звільнення сина буде коштувати п’ять тисяч – на таку суму потрібно поповнити номери мобільних телефонів. Він попередив стареньку, що це потрібно зробити дуже швидко і якщо вона не встигне, то сину загрожуватиме вісім років в’язниці. Коли любляча мати почула про в’язницю, вона взяла гроші і чимдужче, наскільки дозволяв похилий вік та здоров’я, побігла до найближчого терміналу. Лише по дорозі подумала, що потрібно зателефонувати сину, але сама ж і відкинула таке бажання - якщо він у міліції, то телефон у нього, звичайно ж, забрали. «Коли я перерахувала гроші, - продовжує пенсіонерка, - я зателефонувала цьому чоловікові. Він сказав, що кошти йому вже надійшли, але надіслати потрібно не п’ять тисяч гривень, а п’ять тисяч доларів. Таких грошей у мене не було, тому я почала плакати та просити його відпустити сина. Я запропонувала йому віддати все, що у мене було – ще три тисячі гривень». Невідомий «змилувався» над старенькою. Коли пенсіонерка сходила додому по гроші та перерахувала їх на вказані номери мобільних телефонів, він повідомив, що її сина відпустили і він скоро буде вдома.
Після такої новини бабуся відразу зателефонувала своєму синові. Під час розмови вияснилось, що він живий-здоровий, знаходиться на роботі і з працівниками міліції взагалі протягом дня не спілкувався. Пенсіонерка зрозуміла, що її ошукали і без жодної надії ще раз почути невідомого чоловіка, все ж набрала номер його мобільного. На здивування старенької, «міліціонер» взяв слухавку та дав відповідь на усі її запитання. Мовляв, затриманий назвався вашим сином, дав ваш номер телефону, тому ми і прийняли його за вашого сина. Чоловік визнав свою помилку та вибачився, а потому запропонував бабусі зустрітись, щоб повернути їй гроші. «Він запропонував мені зустрітись у мене вдома, - продовжує потерпіла. – На той момент я уже розуміла, що розмовляю із злочинцем, тому категорично відмовилась: він хотів зайти до квартири, побити мене і винести з квартири мої речі».
Обвести навколо пальця молодих людей сьогодні набагато важче, ніж представників старшого покоління, - вони виховувались за інших умов і звикли набагато менше довіряти оточуючим. Саме тому, двадцятичотирирічна полтавчанка, яка через мережу Інтернет намагалась продати свою весільну сукню, вдалась до заходів безпеки, які, на думку жінки, повинні були убезпечити її від неприємностей. «Після телефонної розмови з покупцем, під час якої він попросив надати номер банківської картки для перерахунку грошей, - розповідає ошукана полтавчанка, - я зателефонувала у банк, в якому обслуговуюсь, і запитала, чи безпечно мені надавати номер моєї банківської картки. Працівник банку мене запевнив, що повідомлення номеру картки ніяким чином не загрожуватиме коштам, які на ній зберігаються, головне – у жодному разі не називати ПІН-код. Я так і зробила».
Молода полтавка надала незнайомцю номер своєї кредитки і чекала СМС-повідомлення про надходження грошей. Замість цього, менш як за годину сім-карта на мобільному припинила роботу. Щоб розібратись у причині неполадки, жінка зателефонувала оператору мобільного зв’язку та дізналась, що декілька хвилин тому її номер було заблоковано, як втрачений. Запідозривши лихе, вона побігла до банкомата та побачила, що з кредитки зникли усі гроші, які там були - чотири тисячі гривень.
«Шахраї діють за одними й тими ж схемами - розповідає начальник Київського РВ ПМУ полковник міліції Владислав Ліщенко. - Щоб люди не ставали їх жертвами, через засоби масової інформації та під час безпосередніх зустрічей ми неодноразово і докладно розповідаємо про способи дій правопорушників. Завдяки цьому, переконаний, нам вдалось вберегти не одного мешканця Полтави від подібних проявів, але до наших порад, як показує практика, дослухаються не всі полтавці». Незважаючи на те, що міліція по всій Україні щотижня затримує подібних шахраїв, на їх місце приходять нові бажаючі легкої наживи. На думку правоохоронців, таке «оновлення кадрів» припиниться тоді, коли українці озброяться відповідною інформацією та не будуть піддаватись хитрим вигадкам правопорушників.
Володимир Пасічко, помічник начальника Київського РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області