Мережа сфери культури області складає 1760 закладів, установ культури і мистецтва. Їх діяльність у першому півріччі 2015 року була направлена на збереження і розвиток культурного надбання, популяризацію мистецької культурної спадщини України та області, проведення національно-патріотичного виховання населення.
Основними подіями культурно-мистецького життя області стали:
- відзначення 80-річчя від дня народження видатного українського поета, громадського діяча, земляка – уродженця с. Біївка Лубенського району Василя Симоненка (випущено книгу "Я для тебе горів, український народе...", проведено науково-практичну конференцію. На сьогодні проводиться капітальний ремонт садиби-музею. На завершення ремонту є потреба у виділенні коштів з місцевого бюджету в межах 133,8 тис. грн.);
- проведено два театральних проекти: VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва "В гостях у Гоголя", який зібрав і показав глядачам постановки за мотивами творів М.В. Гоголя у виконанні театрів із міст Полтави, Дніпродзержинська, Ніжина, Кіровограда, Коломиї, Києва, Білої Церкви;
- ІІ театральний проект "Зоряний шлях". Театральне лялькове мистецтво представили творчі колективи з Естонії, Грузії, Ірану, Вірменії, України. Для полтавської аудиторії показано 20 вистав.
Відзначено пам’ятні дати в історії та сучасному становленні української державності: проведені святкові концерти та покладання квітів до пам’ятних місць з нагоди Дня Соборності України, Дня Конституції України. Вшановано учасників Революції гідності, Героїв Небесної Сотні.
У музеях області створено нові експозиції, розділи в постійно діючих експозиціях, виставки, кімнати, куточки бойової слави з представленням інформації про героїв Революції гідності, антитерористичної операції на сході України, волонтерів, громадян, які зробили вагомий внесок у зміцнення обороноздатності країни.
За участю громадськості, молоді проводилися урочисті зустрічі демобілізованих – учасників АТО з врученням почесних нагород, присвятою концертних номерів.
Артисти, симфонічний оркестр Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя неодноразово виступали з концертною програмою перед військовими – учасниками АТО на визволених територіях сходу України.
Відповідно до графіка здійснювалося мистецьке обслуговування військовослужбовців у військових частинах, для учасників АТО та їх членів сім’ї – в лікувально-оздоровчих санаторіях області.
З метою підтримки бойового духу, патріотичного виховання українських військовослужбовців, бібліотеки області долучилися до ініційованої Міністерством культури України Всеукраїнської акції по збору книжок до бібліотек військових частин Збройних Сил України – "Бібліотека українського воїна". У ході проведення акції зібрано 1350 прим. науково-популярних видань, художньої літератури та передано у Полтавський військовий госпіталь та військові частини, що розташовані у м. Миргород.
Відзначено 120-річчя від дня створення Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.П. Котляревського. З нагоди ювілею бібліотека отримала вітання від Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана. Працівники бібліотеки нагороджені Грамотами Міністерства культури України, грамотами та подяками Полтавської облдержадміністрації, Полтавської обласної ради, управління культури Полтавської облдержадміністрації. З обласного бюджету виділені кошти в сумі 350,0 тис. грн. на виготовлення кошторисної документації та проведення заміни дверних метражів вхідної групи та 1312,0 тис. грн. – на реконструкцію електромережі, електрообладнання бібліотеки.
У Гадяцькому училищі культури ім. І.П. Котляревського проведені урочистості та святковий концерт "Тобі вклоняюсь, alma mater" з нагоди
80-річчя від дня створення навчального закладу.
Забезпечено проведення традиційних обласних свят: "Воскресни, Писанко!" та виставки-конкурсу на відзначення свята Великдень у м. Карлівка; "Решетилівська весна" та виставки творів декоративно-ужиткового мистецтва в смт Решетилівка, "Барви Лемківщини" та фестиваль Лемківської культури у с. Лютенські Будища Зіньківського району, "Пісні Бузкового гаю" в смт Диканька, "Роде наш красний" та огляд-конкурс родинних і сімейних ансамблів в смт Шишаки на відзначення Дня матері та Міжнародного дня сім’ї, "Взяв би я бандуру" у смт Велика Багачка на вшанування пам’яті кобзаря-земляка Ф.Д. Кушнерика, "Зелене свято Гончаревого дитинства" у Кобеляцькому районі на батьківщині Олеся Гончара, "Прийди, прийди до мене, Неділенько Зелена!" до Дня Святої Трійці у смт Нові Санжари та інші.
Організовано та проведено 17 обласних оглядів-конкурсів з аматорського мистецтва, серед учнівської творчої молоді та користувачів бібліотек, що сприяло підвищенню виконавської майстерності, створенню 30 нових аматорських колективів.
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація 10-го наукового видання "Звід пам’яток історії та культури України. Полтавська область: Глобинський район".
Забезпечено виконання Указу Президента України від 24 березня 2015 року № 169/2015 "Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни". Проведено урочистий мітинг та покладання квітів до Меморіалу Солдатської Слави у м. Полтава за участю керівництва області, громадськості. На території Меморіального комплексу воїнам Південно-Західного фронту в урочищі Шумейкове Лохвицького району відбулося обласне театралізоване свято "Обереги пам’яті". У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрито виставку "Портрети вогняної епохи: ніколи знову". В обласному центрі проведено традиційне обласне свято духової музики та марш-парад духових оркестрів. Митцями Полтавщини підтримано Всеукраїнську мистецьку акцію "Перша хвилина миру".
До Дня Європи організовано та проведено музичний ринг європеської музики за участю професійних оркестрів Полтави "Європа. Класік. Orchestra", заключний концерт фестивалю-конкурсу "Студентська весна – 2015" та Гала-концерт відкритого фестивалю-конкурсу виконавської майстерності гри на духових та ударних інструментах.
Потребують вирішення питання поліпшення матеріально-технічної бази закладів культури. На сьогодні потребують капітального ремонту 390 приміщень об’єктів культури.
Першочерговими об’єктами серед закладів культури обласного значення є Полтавська обласна філармонія та Полтавський краєзнавчий музей.
Із 2009 року внаслідок пожежі Полтавська обласна філармонія немає стаціонарної сцени. Останні роки здійснювалися заходи щодо ліквідації пожежі: виконано капітальний ремонт даху приміщення філармонії та І черга капітального ремонту будинку філармонії. Будівельна готовність на сьогодні становить лише близько 5%.
Не завершена реставрація Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Для продовження внутрішніх ремонтно-реставраційних робіт за проектним залишком потрібно 16820,8 тис. грн.
Продовження ремонтних робіт на об’єктах можливе лише за умови виділення коштів з обласного, та субвенції – з державного бюджетів.
До кінця поточного року управління культури облдержадміністрації планує реалізувати такі основні заходи:
проведення:
- 20 щорічних обласних культурно-мистецьких свят, фестивалів, оглядів-конкурсів;
- урочистостей та святкових концертів до державних та професійних свят;
- Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів обласних бібліотек для дітей "Патріотичне виховання в дитячій бібліотеці: традиції минулого - досвіду у сучасних умовах";
- забезпечення культурного обслуговування військових, учасників АТО, волонтерів;
- подальша робота з розвитку бібліотечної та музейної справи, професійної та аматорської творчості, мистецької освіти;
- проведення заходів зі збереження та охорони культурної спадщини.