05 Вересня 2014 10:47
1059
Перший робочий тиждень парламентської кампанії приніс новини про розстановку сил в цій гонці. Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), а слідом за ним - і GfKUkraine опублікували результати опитування щодо електоральних настроїв українців перед парламентськими виборами.
Згідно з результатами обох опитувань, п'ятивідсотковий бар'єр долають шість партій: Блок Петра Порошенко, Радикальна партія Олега Ляшка, «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка, партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна», «Патріоти України» Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова та ВО »Батьківщина» Юлії Тимошенко.
Опитування КМІС проводилося в останній тиждень серпня, і включає аналіз усіх регіонів України, крім Криму та Луганській області. Як пояснили автори дослідження, за Луганськ відповів Донбас - інтерв'ю, які повинні були проводитися в охопленій активними бойовими діями області, були проведені в Донецькій області.
Отже, якби вибори відбулися наприкінці серпня, а ті, хто не визначився, за кого голосувати, не прийшли б на вибори, участь у голосуванні взяли б 58% виборців. Їх голоси б розподілилися наступним чином:
37,1% - Блок Порошенко
13,1 - Радикальна партія Ляшка
9,7% - «Громадянська позиція» Гриценка
7,8% - Партія Тігіпка «Сильна Україна»
6,4% - «Патріоти України» (Яценюк і Турчинов)
6,1% - ВО «Батьківщина» (Тимошенко)
Решта партій, включаючи комуністів і залишки Партії регіонів, не проходять до парламенту, набираючи менше 5%. Результати рейтингу GfKUkraine частково підтверджують ці висновки, хоча й дещо відрізняються від даних, наданих КМІС:
16% - «Солідарність» Порошенка
14% - Радикальна партія Ляшка
13% - ВО «Батьківщина» Тимошенко
7% - «Громадянська позиція» Гриценка
6% - партія Тігіпка «Сильна Украіна»
6% - УДАР Кличка
Експерти не побачили в цих результатах сенсації, хоча низький рейтинг «Батьківщини» у багатьох викликав запитання.
«Аж надто різке падіння рейтингу, - міркує голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, - хоча поява «Патріотів України», безумовно, не пройде для «Батьківщини» непомітно. У будь-якому випадку вона проходить до парламенту, хоча голоси партії діляться навпіл між Тимошенко і Турчиновим-Яценюком. Якусь частину її виборців забирає Ляшко. Його друге місце в цьому рейтингу на рівні 13% виглядає реалістичніше, ніж 20%, які у нього були влітку».
Оцінюючи решту лідерів рейтингу, експерти наголошують на результатах опитувань щодо «Сильної України». З всіх партій, орієнтованих на російськомовний електорат, ця політична сила єдина долає 5% бар'єр і проходить в парламент.
«Партія Сергія Тігіпка, безумовно, лідер серед опозиційних сил, - впевнений директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. - Тігіпко залишив далеко позаду і залишки Партії регіонів і новоспечену Партію розвитку».
Політолог бачить причини такого результату в доробку, який отримав Сергій Тігіпко на минулих президентських виборах, послідовності і хорошому політичному плануванні.
«Критикуючи владу, закликаючи до мирних переговорів, - нагадує Карасьов, - Тігіпко залишався вірний своїм принципам. На відміну від усіх уламків минулої влади, яка закликає до негайного припинення вогню і введення миротворців на територію Донбасу».
«Така позиція по ходу виборчої кампанії буде все більш затребувана, а значить, його партія може розраховувати на серйозні політичні дивіденди», - упевнений Карасьов.
На думку Фесенка, перевага «Сильної України» пояснюється наявністю у партії відомого лідера, чим не можуть похвалитися інші політичні сили, орієнтовані на східний електорат.
Політолог звертає увагу на конспірологічну складову оприлюднених результатів опитування: укладачам опитування було відомо про участь Ольги Богомолець у списку лідерів Блоку Порошенко, хоча до з'їзду це не анонсувалося. Це вказує на те, хто є загадковим замовником дослідження.
У будь-якому разі, інтригою поки залишається результат завзятих опонентів - КПУ та ВО «Свобода». У них відповідно 4,6% і 4,4%.
Враховуючи, що у «Свободи» електорат в основному західний, під час кампанії ніяких сюрпризів не буде. Її результат залежить виключно від роботи з виборцями, але ймовірність того, що в парламенті її більше не буде, може вирости.
У випадку з КПУ все складніше.
«У комуністів є шанс зачепитися за виборчий бар'єр, - міркує Фесенко. - Але на їх результат впливатиме ряд факторів. У цій кампанії їх чекає жорсткий пресинг. Хоча скандали будуть давати їм додаткові інфоприводи і рекламу в такому конфліктному полі».
Але найбільший ризик, на думку експертів, пов'язаний з явкою симпатиків політичних партій на вибори.
«Під час президентських виборів значна частина виборців, які були спочатку за Партію регіонів і комуністів, просто не прийшли на вибори, - нагадує Фесенко. - Фактор явки буде створювати велику проблему і для комуністів, і для регіоналів, і занизить їх результат на виборах».