15 червня відбулася п’ята сесія обласної ради шостого скликання. У її порядку денному був і звіт голови облдержадміністрації Олександра УДОВІЧЕНКА про виконання у дві тисячі десятому році Програми економічного і соціального розвитку Полтавської області, обласного бюджету, а також про здійснення делегованих радою повноважень.
Доповідач підкреслив, що реалізація владних функцій у сфері економічного і соціального розвитку регіону, бюджету і фінансів, а також делегованих обласною радою повноважень була підпорядкована меті забезпечення позитивної динаміки зростання економіки, підвищенню якості життя громадян.
Незважаючи на те, що минулий рік був складним і напруженим, вдалося досягти позитивних зрушень у реальному секторі економіки та у вирішенні соціальних проблем регіону. За результатами реалізації Програми економічного і соціального розвитку області досягнуто перевиконання запланованих макроекономічних показників.
Зокрема, у промисловості вдалося не лише зупинити спад обсягів виробництва, а й збільшити їх на 12,6 відсотка (по Україні – на 11 відсотків) та на 5,5 відсотка перевищити запланований Програмою показник. Значних темпів зростання досягнуто в провідних бюджетоформуючих галузях промисловості: в машинобудуванні, металургії, хімічній, виробництві мінеральної продукції, нафтопереробній промисловості.
Враховуючи проблеми в нафтогазовому комплексі, суттєвий комплекс заходів був задіяний у цій надзвичайно важливій для регіону галузі. Розпочато реалізацію пілотного проекту зі збільшення видобутку вуглеводнів на виснажених родовищах, що втілюється на об’єктах ГПУ „Полтавагазвидобування”.
Попри неврожайний для сільського господарства рік (виробництво валової продукції скоротилося на 10,6 відсотка), вдалося отримати вагомі результати й у цій галузі. За обсягом валової продукції на душу населення область впевнено закріпилася на 2 місці. Ми серед лідерів по валовому збору зернових (третій показник у державі), регіон на першому місці в Україні по виробництву кукурудзи (1,6 млн. тонн) і на другому місці по валовому збору цукрового буряка (1,8 млн. тонн) та сої. Суттєво покращилася ситуація у тваринництві, де обсяги виробництва зросли на 5,5 відсотка. Маємо перше місце в державі з поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі корів у сільгосппідприємствах, де виробляється близько 14 відсотків загальнодержавного обсягу молока. Протягом року в галузі впроваджувалося 18 інвестиційних проектів з реконструкції та будівництву сучасних тваринницьких комплексів.
Суттєвих позитивних результатів досягнуто в будівництві та в транспортному комплексі. Зокрема, вперше за останні роки з Держаного бюджету надійшли 2,9 млн. грн. для забезпечення житлом інвалідів Великої Вітчизняної війни І групи, які протягом тривалого часу перебувають у черзі. 14 осіб цієї категорії отримали квартири в Лубнах, Кременчуці, Комсомольську, Полтаві й Миргороді.
Результатом ефективного функціонування реального сектору економіки стало збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, що зросли на 38 відсотків та склали 13,6 млрд. грн.
До державного бюджету надійшло 11 млрд. грн., що на 44 відсотка більше, ніж за 2009 рік.
До місцевих бюджетів спрямовано 2,6 млрд. грн., що на 17 відсотків більше попереднього року та на 11 відсотків (на 250 млн. грн.) більше від запланованого.
Надходження до загального фонду обласного бюджету становили 516,0 млн. грн., їх перевиконано на 7,4 відсотка. Понадпланово отримано 35,5 млн. грн.
Для вирішення соціальних питань з Державного до місцевих бюджетів було перераховано субвенцій майже на 1 млрд. грн. Основна їх частина направлена на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, державної допомоги дітям, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях та на надання пільг і житлових субсидій населенню.
Загалом за 2010 рік на соціальні витрати спрямовано 3,2 млрд. грн., що на 571,5 млн. грн., або 22 відсотка більше, ніж у минулому році.
Наповненню бюджетів сприяло і зростання прибутковості підприємств. Якщо 2010 рік область почала зі збитками, які досягли свого максимуму у травні-червні (більше 1 млрд. грн.), то завдяки цілеспрямованій роботі облдержадміністрації за підсумками 2010 року загальний фінансовий результат підприємств області склав майже 4,0 млрд. грн. прибутку.
Позитивна динаміка економічного розвитку сприяла поліпшенню соціальних показників. Так, середньомісячна заробітна плата за 2010 рік зросла майже на 25 відсотків і склала 2102 грн. (по Україні – на 20 відсотків, 2239 грн.), а реальна заробітна плата – на 14,1 відсотка (в Україні – на 10,2 відсотка). За рівнем заробітної плати область знаходиться на 7-му місці в державі. Наполегливими зусиллями облдержадміністрації вдалося майже на половину (48,3 млн. грн у березні – до 26,3 млн. грн. на кінець року) скоротити заборгованість із виплати заробітної плати. Важливим аспектом соціальної політки є пенсійне забезпечення та соціальний захист населення. Більш ніж на 22 відсотка (або 700 млн. грн.) збільшилися власні надходження коштів до Пенсійного фонду і склали 3,8 млрд. грн.
У сфері соціального захисту головна увага приділялася підвищенню ефективності соціальної допомоги шляхом посилення її адресності та спрощення процедури надання. Запроваджено єдину технологію прийому громадян, які звертаються за призначенням різних видів соціальної допомоги та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
Облдержадміністрація здійснювала передані їй органами місцевого самоврядування, повноваження по 24 напрямках діяльності. Зокрема, щорічно розробляються програми економічного і соціального розвитку та бюджети регіону з наступним розглядом і затвердженням на сесіях обласної ради. Протягом 2010 року на розгляд сесій обласної ради було винесено 9 цільових (комплексних) програм за окремими сферами діяльності, що забезпечило збалансований економічний і соціальний розвиток регіону, ефективне використання наявних ресурсів.
Одним із головних пріоритетів роботи облдержадміністрації було залучення інвестиційних ресурсів у регіон. Уперше за останні 2 роки досягнуто приросту прямих іноземних інвестицій у сумі понад 80 млн. дол. США. В області розпочато реалізацію 108 важливих для розвитку регіону інвестиційних проектів. Значна їх частина спрямована на модернізацію та розвиток виробництва. З метою подальшого розвитку інвестиційної сфери розроблено Програму залучення інвестицій у розвиток Полтавської області до 2015 року.
У гуманітарній сфері облдержадміністрація спрямувала свої зусилля на реалізацію основних пріоритетів – зміцнення галузі охорони здоров’я, доступності отримання якісної освіти, збереження та примноження культурної спадщини і природно-заповідного фонду.
Олександр УДОВІЧЕНКО подякував депутатському корпусу за фінансову підтримку медицини. Протягом року на будівництво та капітальний ремонт об’єктів охорони здоров’я було спрямовано з обласного бюджету понад 14 млн. грн., внаслідок чого виконаний значний обсяг робіт.
Голова облдержадміністрації також зупинився на питаннях підтримки житлово-комунального господарства, збереження довкілля, розвитку освіти, культури, спорту. Він наголосив на важливості зміцнення зв’язків з громадськістю, посилення інформаційної роботи.
Завершуючи звіт, Олександр УДОВІЧЕНКО сказав, що виконавча влада області бачить недоліки і добре усвідомлює, що говорити про серйозні зрушення ще рано. Багато проблем в бюджетоутворюючій сфері. Люди не задоволені цінами і рівнем соціального забезпечення. Тож влада буде і далі наполегливо працювати, щоб полтавська громада почувалася більш комфортно у цьому житті.
Голова облдержадміністрації відповів на поставлені депутатами питання.
Віктор КІКОТЬ. Головне управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації