МОНОПОЛІСТ ПОВИНЕН БУТИ ГОТОВИМ ДО ОБМЕЖЕНЬ В ДІЯЛЬНОСТІ
Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України оштрафувала КП «Полтавський міський центр земельного кадастру» на 20 тис. грн. за зловживання монопольним становищем.
Як встановило Відділення, підприємство встановило на економічно необґрунтованому рівні вартість робіт з підготовки матеріалів для отримання документації дозвільно-погоджувального характеру, а саме: виготовлення Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та Висновку про обмеження прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути, довідки щодо земельної ділянки.
Одночасно, відповідач перевищував строки виконання вищезазначених робіт та не встановлював дати складання в Актах здачі-приймання виконаних робіт, які є додатками до договорів на виконання робіт по виготовленню Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Відділення зобов’язало підприємство сплатити штраф до державного бюджету України та у двомісячний термін привести свою діяльність до вимог чинного законодавства.
«За наявністю монопольного становища на відповідному ринку, суб’єкт господарювання повинен усвідомлювати можливість настання певного обмеження його діяльності, зокрема у вигляді заборони зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку і відповідальності за порушення приписів конкурентного законодавства та не повинен вчиняти дії, які можуть призводити до таких порушень, в тому числі встановлення цін чи інших умов, які були б неможливими за умов існування конкуренції на ринку», - зазначив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
Підприємство повідомило територіальне відділення під час розгляду справи про враховані зауваження: були введені в дію нові калькуляції вартості робіт та зазначені дати в Актах здачі-приймання виконаних робіт.
НЕПОДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПЕРЕШКОДЖАЄ РЕАЛІЗАЦІЇ ВИМОГ КОНКУРЕНТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА
Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України оштрафувала ПАТ «Управління механізації будівництва № 23» (с. Терешки Полтавського р-ну) на 17 тис. грн. за неподання інформації на вимогу територіального відділення у встановлений законодавством строк.
Відсутність інформації від підприємства перешкоджає Відділенню здійснити дослідження за зверненням державної установи щодо перевірки на предмет дотримання конкурентного законодавства учасниками торгів.
Відділення зобов’язало відповідача в короткий термін надати інформацію на вимогу та сплатити штраф до державного бюджету України.
ВІДДІЛЕННЯ ПОПЕРЕДЖАЄ БЕЗПІДСТАВНЕ ЗРОСТАННЯ ЦІН НА ЛІКИ
Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рекомендувала аптечним мережам Полтавської області встановлювати роздрібні ціни на лікарські засоби на рівні, який би існував за умов значної конкуренції на ринку.
З метою виконання покладених на органи Антимонопольного комітету України завдань, Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України здійснюється постійний контроль за додержанням вимог конкурентного законодавства у сфері роздрібної торгівлі лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Характерною рисою осінньо-зимово-весняного періоду в Україні є загострення епідемічних ситуацій із захворюваннями на гострі респіраторні вірусні інфекції, у зв’язку з чим різко зростає попит на лікарські засоби, що використовуються для лікування (профілактики) таких захворювань.
За результатами досліджень, проведених за минулі роки, як правило, у цей період, спостерігається перевищення попиту на зазначені товари над пропозицією у аптечних закладах та підприємствах оптової торгівлі.
За результатами проведеного моніторингу спостерігається щомісячне, протягом року, зростання цін на лікарські засоби, зокрема, на лікарські засоби, що використовуються для лікування (профілактики) гострих респіраторно-вірусних інфекцій (антигрипозна група). Зазначене підтверджується результатами аналізу інформації, отриманої від консалтингових компаній, які здійснюють дослідження ринку лікарських засобів, та Державної служби з лікарських засобів (Держлікслужби України).
В порівнянні змін протягом року зростання цін на лікарські засоби значно випереджає індекс інфляції.
«Підвищення цін на лікарські засоби, особливо «протигрипозної» групи в умовах загострення епідемічної ситуації без об’єктивних на те причин можуть містити ознаки порушень конкурентного законодавства за які, відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції», передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу», - зазначив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
З метою запобігання порушенням конкурентного законодавства, керуючись частиною шостою статті 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного надала 70 –ти аптечним мережам Полтавської області, що здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, обов’язкові для виконання рекомендації.
На даний час більшість суб’єктів господарювання повідомили Відділення про розгляд та виконання вищезазначених рекомендацій.
ЦІНА НА СКРАПЛЕНИЙ ГАЗ СТАЛА НИЖЧЕ
Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рекомендувала ТОВ «Спектр» та МП «Факт» припинити дії, що містять ознаки антиконкурентних узгоджених дій шляхом вчинення схожих дій.
Як встановило Відділення, суб’єкти господарювання одночасно підвищили роздрібні ціни на скраплений газ, що реалізується вроздріб через АГЗС та встановили їх, при цьому, на однаковому рівні, який утримувався протягом липня – серпня 2011 року.
«Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями вважається вчинення суб’єктами господарювання схожих дій на ринку товару, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції у разі, якщо аналіз ситуації на ринку товару спростовує наявність об’єктивних причин для вчинення таких дій», - пояснив ситуацію голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
Враховуючи соціальну значимість регіонального ринку скрапленого газу в якості моторного пального, що реалізується вроздріб через АГЗС, з метою запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції та на підставі статті 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рекомендувала ТОВ «Татнєфть – Укрнєфтєпродукт» в особі Полтавської філії, ПП «Компанія « Надежда» та ТОВ «СВГ Плюс» утриматись від встановлення таких цін на скраплений газ, що реалізується вроздріб через АГЗС, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на регіональному ринку скрапленого газу в якості моторного пального та від вчинення антиконкурентних узгоджених дій у вигляді схожих дій, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
На виконання рекомендацій всі вищезазначені суб’єкти господарювання встановили економічно обґрунтований рівень ціни на скраплений газ, що реалізується вроздріб через АГЗС. Як результат - рівень ціни знизився на 0,08-0,18 грн./л. Також, підприємства зобов’язалися в подальшій своїй діяльності додержуватись вимог конкурентного законодавства.
ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ОДНАКОВІ ДЛЯ ВСІХ
Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України припинила антиконкурентні дії органів влади та органів адміністративно-господарського управління та контролю з боку відділу освіти Семенівської РДА та Семенівської ЦРЛ.
Як встановило Відділення, вищезазначені установи при проведенні у 2011 році процедур відкритих торгів із закупівлі продуктів нафтоперероблення рідких не відхилили цінові пропозиції учасників, що не відповідали установленим кваліфікаційним вимогам.
«Частиною першою статті 29 Закону визначено, що Замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі, якщо, учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону. Також, відповідно до частини 6 статті 36 Закону, Замовник відхиляє цінові пропозиції, у разі якщо вони не відповідають вимогам Замовника, зазначеним у запиті цінових пропозицій», - пояснив голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
На виконання рекомендацій установи зобов’язалися у своїй подальшій діяльності дотримуватись загальних принципів здійснення державних закупівель.
Одночасно територіальне відділення рекомендувала КП «»Благоустрій Кременчука» припинити антиконкурентні дії органів адміністративно-господарського управління та контролю.
І в цьому випадку Комунальне підприємство при проведенні у 2011 році процедур відкритих торгів із закупівлі послуг з поточного капітального ремонту та утримання зелених насаджень не відхилили цінові пропозиції учасника, що не відповідали установленим кваліфікаційним вимогам.
Рекомендації Відділення були також виконані.
ДІЇ ВИКОНКОМУ ПРИВЕЛИ ДО ОБМЕЖЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ
Адміністративна колегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України припинила антиконкурентні дії органів влади з боку виконкому Кременчуцької міської ради.
Як встановило Відділення, виконкомом затверджено без погодження з територіальним відділенням Положення про порядок розміщення телекомунікаційних мереж, мереж зв’язку та іншого слабкострумового обладнання в житлових будинках комунальної власності громади міста, окремі пункти якого не узгоджувалися із чинним законодавством у сфері телекомунікацій та не відповідали вимогам конкурентного законодавства.
«Дії виконкому Кременчуцької міської ради містять ознаки обмеження конкуренції суб’єктам господарювання, які проклали або планують прокладання телекомунікаційних мереж, створюють додаткові бар’єри для підприємницької діяльності у сегменті забезпечення населення відповідними телекомунікаційними послугами», - підвів підсумки голова територіального відділення Володимир Оніщенко.
На виконання рекомендацій виконком врахував всі зауваження та зобов’язався підготувати нову редакцію зазначеного Положення і передати на погодження до Відділення.