Поради психолога: Як допомогти людині, яка перебуває у депресивному стані, подолати суїцидальні думки?
24 Грудня 2014 14:18
3708
Суїцид – це жахлива подія не лише для родини, в якій сталася трагедія, але і для суспільства в цілому. Тому одне з головних питань, яке потребує значної уваги спільноти, як протистояти прагненню, на перший погляд, цілком здорової особистості вкоротити собі віку?
Життя – це дар, але чому воно іноді здається для декого тягарем, аніж подарунком? Одна з причин його знецінення – жорстокість та агресія соціального середовища, в якому повсякчас перебуває людина.
Нерідко навіть пересічна життєва ситуація здатна підштовхнути до самогубства. Депресія, яка може бути результатом постійного впливу негативних зовнішніх факторів, здатна викликати позицію повного відчуження. Занурення у власний простір, в якому немає місця навіть для близьких, може призвести до втрати сенсу життя і невіри у позитивні зміни, а це, зрештою, провокує руйнівні процеси в психіці людини. У таких випадках, через душевний біль і неспроможність допомогти самому собі, смерть розглядається як єдиний спосіб розв’язання проблеми.
Таким чином, можна зробити висновок, що самогубство – це не бажання вкоротити собі віку, а прагнення покласти край ситуації, з якої людина не може вийти самостійно.
Виокремлюють наступні фактори ризику, які здатні вплинути на рішення людини покінчити життя самогубством:
- тривалий депресивний стан, який підриває почуття власної гідності, впевненості у собі та користі для оточуючих;
- нескінченний ланцюг неприємностей;
- втрата рідних та близьких;
- розрив стосунків з коханою людиною, зрада;
- алкоголізм, наркотична залежність (тобто прояви адиктивної поведінки).
Кожна спроба самогубства – це крик заблукалої душі, яка втратила надію і віру в себе. Як і хто здатен допомогти людині, яка перебуває у депресивному стані? Та як правильно відреагувати на прояви суїцидальної поведінки?
Насамперед вирішенню проблеми може зарадити найближче оточення. Будь-хто, кому не байдужа доля людини, яка «стоїть на краю прірви», може сприяти поліпшенню її душевного стану. Достатньо лише своєчасно простягнути руку допомоги, виявити співчуття і турботу. Звичайна душевна розмова допомагає зменшити емоційне напруження і поглянути на проблеми під іншим кутом зору. Необхідно допомогти людині зрозуміти, що почуватись самотньою ї бути самотньою – різні речі.
Якщо загроза суїциду стає явною, треба навести наступні аргументи:
- Зараз здається, що думки про самогубство ніколи не покинуть тебе. Але є багато людей, які довели собі, що все змінюється на краще. І ти зможеш!
- Ти не один. Поміркуй, хто може допомогти пережити тобі цей важкий період. Звісно, нелегко розкрити комусь свою душу, але на карту поставлене життя. Спробуй і ти побачиш скільки людей хочуть тобі допомогти.
- Пригадай батьків і рідних. Що вони будуть відчувати, якщо ти вкоротиш собі віку? Вони будуть безнадійно страждати. Ти ж не хочеш цього. Давай разом поміркуємо, як вийти зі скрутної ситуації.
Однак є і така категорія людей, поведінка яких не свідчить про суїцидальні думки. Для прикладу, успішна, життєрадісна людина, яка приховує свої справжні почуття.
Наведені нижче поради можуть допомогти тим, хто потерпає від суїцидальних думок потайки.
- Поплачте. Сльози у разі неприємних переживань працюють, як механізм душевної розради.
- Не сидіть склавши руки. Почуття відчаю само собою не пройде! Необхідно переключити свою увагу на якусь справу і добросовісно зайнятися її виконанням.
- Зробіть те, що може Вас тішить. Наприклад, купити собі або друзям подарунки, приготувати улюблену страву, розв’язувати кросворди, спати тощо.
Якщо Ви відчуваєте розбалансованість душевного стану, зверніться до фахівців: психолога, психотерапевта або психіатра.
ВЗГ УМВС За матеріалами Олени Демяник, психолога ПБСМОП «Полтава»
Рекомендуем почитать
23 Січня 11:08,
1357
Размещение рекламных материалов на щитах – один из наиболее востребованных видов продвижения любых продуктов, ориентированных на массовую аудиторию. ...
15 Грудня 13:06,
1084
Учні НВК: СЗШ І-ІІІ ст.- гімназії міста Гайсин взяли участь у інформаційній інтерактивній зустрічі.
15 Грудня 11:22,
1133
24 грудня у Полтаві відбудеться перший етап благодійного ярмарку у підтримку онкохворих дітей «Чужих дітей не буває».
15 Грудня 09:40,
739
Працівники КП «Благоустрій Кременчука», як-то кажуть не покладаючи рук, готують головну новорічну ялинку Кременчука до урочистого відкриття. ...
15 Грудня 07:45,
709
П’ятнадцятого грудня на Полтавщині, за повідомленнями Укргідрометцентру, очікується хмарна погода. Місцями – дощитиме.
14 Грудня 14:24,
696
З 13 по 16 грудня волонтери благодійної акції «Святий Миколай – дітям» збиратимуть подарунки для маленьких кременчужан, які опинилися в складних життєвих обставин ...
14 Грудня 13:29,
653
У наш час гостро стоїть питання покращити, урізноманітнити, зробити більш цікавим життя такої категорії людей, як людей поважного віку.
14 Грудня 07:45,
685
Чотирнадцятого грудня на Полтавщині, за повідомленнями Укргідрометцентру, очікується сильний туман, ближче до вечора – буде сильна хмарність.
13 Грудня 12:24,
809
Кожен кременчужанин може долучитись до загальної доброї справи буквально у два кроки: 1. Заходиш у один з магазинів, які долучились до акції. 2. Купуєш подарунок для діток та перед ...
13 Грудня 10:30,
655
Дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах й тих, що мають особливі потреби у день Святого Миколая привітають у Миргороді.