Це передбачає новий законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі». Нові поняття моральності, передбачені документом, намагався зрозуміти Руслан Гунько.
Питанню моральності українського суспільства і впливу на неї зі сторінок інтернет-ресурсів та екранів телевізорів вже давно приділяють значну увагу, говорить правознавець Віталій Нікіпєлов. Те, що зміни до Закону були потрібні і новий законопроект – прогрес в цьому напрямку, – безперечно, додає чоловік, однак, є в ньому і певні недопрацювання.
Віталій Нікіпєлов, правознавець:
"Можуть механізми, які закладені в Законі, використовуватися з іншою метою: метою обмеження певних видавців чи розповсюджувачів інформації, чи авторів. Оскільки критерії в ньому достатньо суб'єктивні, тобто, підвести під критерії, які наносять шкоду суспільній моралі, можна достатньо багато інформації".
Новий законопроект «Про захист суспільної моралі» вже доволі жваво обговорюєтсья в інтернерті. Під загрозою заборони після прийняття документу депутатами Верховної Ради можуть опинитися навіть соціальні мережі. Достатньо буде викласти особисте фото з елементами еротики, і це вже буде підставою для блокування доступу в соціальну мережу. Окрім того, додає Віталій Нікіпєлов, провайдери також змушені будуть надавати інформацію про користувачів послуг у випадку вимоги з боку органів внутрішніх справ.
Віталій Нікіпєлов, правознавець:
"Якщо ці інструменти будуть використовуватися з тією метою, для якої вони передбачені, то шкоди ніякої не буде, але можливість зловживання, вона закладена саме на рівні законопроекту".
Наголошує на цьому і програміст Олександр Міннахматов. Він говорить: можливість заволодіння особистою інформацією користувача дійсно висока, у випадку зловживання пунктами, які викладені в законопроекті. Що ж до можливості відслідковування пересувань користувача в мережі Інтернет та виявлення сайтів, які суперечать поняттю «моральності», програміст говорить: це вже і так роблять, щоправда, з іншою метою.
Олександр Міннахматов, програміст:
"Це вже практикують: провайдер може слідкувати, на які ресурси користувач заходить, навіть, на які може, на які не може заходити, тобто, блокувати. Широко використовують це рекламісти: відслідковують, на які сайти людина заходить, аналізують дані і пропонують рекламу, яка йому сподобається".
Крім того, за законопроектом, який передбачає зміни до Закону «Про захист суспільної моралі», передбачається створення Національної комісії України з питань захисту суспільної моралі на зміну існуючій зараз Національній експертній комісії України з питань захисту суспільної моралі. Остання, до речі, указом Президента держави мала бути ліквідована ще в грудні 2010, однак, існує й досі. Наразі законопроект прийнятий депутатами Верховної Ради в першому читанні і чекає розгляду вже на наступній сесії.