31 жовтня 2016 року у приміщенні конференц-залу "Кантіна" (готель "Палаццо") журналіст Роман Грицун розповів полтавцям про військового та громадського діяча, старшину Армії УНР, письменника Юрія Горліса-Горського.
Захід пройшов в рамках проекту "
Хто ці люди". Його цілі та завдання — інформаційно-роз’яснювальна робота про життя та діяльність людей, імена яких були обрані для топонімів у процесі виконання закону про декомунізацію.
"Хто ці люди" став одним з 10-ти відібраних проектів громадських організацій Полтавщини, на реалізацію яких виділяються кошти з обласного бюджету у 2016 році.
Це вже не перший подібний захід.
24 жовтня Роман Грицун розповідав полтавцям про життя їхнього земляка, діяча УНР Симона Петлюри.
Перед самим початком лекції можна було побачити абсолютно різну публіку — студенти, бібліотекарі, журналісти, навіть депутати міської ради. Найбільшу кількість складали військові курсанти, які прийшли послухати біографію свого колеги.
Назва заходу трохи дивна: "Юрій Горліс-Горський — термінатор з Холодного Яру". Протягом всього заходу лектор намагався довести, що життя старшини Армії УНР — готовий сюжет для голлівудського блокбастеру. Так, уже у 14 років Юрій Городянин-Лісовський (справжнє прізвище Горліса-Горського) зробив фальсифікацію документів, виправивши свої 14 років на 18 — це потрібно було, щоб потрапити до війська.
Народився герой лекції у 1898 році у селі Демидівка під Полтавою (Решетилівський район). Юрій потрапив у вир історичних подій в Україні 1917-1921 років, був арештований комуністами, став відомий як письменник, емігрував до Німеччини, де його вбили у 1946 році (Горлісу-Горському було всього 48 років).
Цікавий факт: для того, щоб не бути розстріляним комуністами, діячу УНР довелося імітувати шизофренію. Взагалі, Юрій мав видатні акторські здібності: отримавши завдання увійти у штат міліції у місті Кам’янка, він зразково виконав завдання, чим допоміг зірвати багато операцій цієї структури.
Славу ж герою лекції принесла документальна
книга "Холодний Яр", яка вийшла на Західній Україні у 1937 році за підтримки митрополита Андрея Шептицького. У ній він показав як розумними методами боротьби невеличкі партизанські загони можуть протистояти серйозному війську. Грицун назвав Горліса-Горського "головним PR-менеджером Холодного Яру", адже багато хто дізнався про цю маленьку республіку саме завдяки його книзі.
Впродовж лекції Роман показав частину документального фільму, присвячену подіям тих часів та зачитав уривки з книги Юрія, щоб глядачі зрозуміли її атмосферу.
Закінчився захід показом мемів, присвячених боротьбі 1917-1921 року зі спільноти "Вагон-ресторан „Свідки П’ятого Універсалу"" (https://vk.com/svidki), де з допомогою кадрів з мультфільму "Король Лев", серіалу "Гра престолів" та інших зразків масової культури висміюються історичні події того часу.
Нагадаємо, що
20 травня голова Полтавської ОДА Валерій Головко підписав розпорядження щодо перейменування понад 600 вулиць області, серед яких і топоніми Полтави.
Вулицю Мікеріна перейменовали на честь письменника Юрія Горліса-Горського.