24 Листопада,
07:23

Андрій Новак: «В українській економіці немає проблем. Є величезна проблема з управлінням»

25 Квітня 2015 12:47   1006
«Як підняти українську економіку» - таку книгу в стінах Полдтавської міської ради презентував полтавським студентам та висловив власне бачення розвитку України кандидат економічних наук, голова Комітету економістів України та президент фонду «Альтернатива» Андрій Новак.

Це вже п'яте видання книжки з 2006 року, яка має попит, оскільки тема виведення нашої держави з кри­зи досі актуальна.

- Питання економіки прямо чи опосередковано стосуються майбут­нього молоді, майбутнього нашого міста й держави, - сказала, відкри­ваючи зустріч економіста зі студент­ським активом міста, заступник місь­кого голови Світлана Порохня.

Перші 24 роки з точки зору розви­тку економіки ми фактично втратили, вважає Андрій Новак.

- Але це не означає, що не можемо вийти на рівень досить динамічного економічного розвитку. В українській економіці немає жодних проблем. Є величезна проблема з управлінням економікою, - говорить він. - Укра­їна - найбагатша з країн Європи за ресурсами, але за рівнем життя ми посідаємо друге місце знизу. Після нас тільки Молдова. Але, враховуючи її тенденцію в економіці й нашу, при­близно за півтора року нас випере­дить і Молдова.

На думку економіста, подолати кризу можна щонайбільше за рік. І на­віть війна не завадить розвитку, якщо обрати правильну модель управління.

- Економіка будь-якої країни пра­цює на взаємодії трьох складових:, виробництво, продаж, розподіл, - пояснює Андрій Яремович. - Перша функція - виробництво. Щоб еко­номіка запрацювала, потрібно ви­робити продукт. Але нині переважна більшість українських підприємств перебуває в занедбаному стані. З кожним роком країна дедалі менше виробляє власної продукції. Нато­мість імпорт товарів збільшується.

У світі провідною формою вироб­ництва вважається корпорація. До її складу входять підприємства, комбі­нати, що формують технологічну вер­тикаль виробництва товару. Верти­кальні корпорації виконують головне завдання – зменшення собівартості. Кожна з них має власний науковий центр, куди запрошують науковців, які працюють над покращенням якос­ті товарів.

- Якщо хочемо відновити функ­цію виробництва, нам в Україні треба проводити вертикальну корпоратизацію, - переконує економіст. - За моїми підрахунками, з тих підпри­ємств, що нині є на території краї­ни, можна сформувати Українську сотню виробників готових спожив­чих товарів. Приблизно 30-у про­мисловому секторі, 30 - в аграрно­му, 30-у секторі послуг і близько 10% - у hi-tech секторі. Це той мінімум, який ми можемо формувати вже зараз, якби була відповідна дер­жавна політика. Без цього ніякого розвитку ні виробництва, ні економі­ки в цілому не може бути.

Мало виробити продукт, його ще треба вигідно продати, але за місце на базарі, у супермаркеті чи торго­вельному центрі виробник на своїй рідній території ще має заплатити.

- Держава і споживач затиснули ви­робника з двох боків. Українці купують товар не так через його функціональні властивості, як через гучність бренду. Крім законодавчого доступу україн­ського виробника до торгівлі, потрібно перетворювати наші торгові марки на бренди. Тому слід створити Національ­ну маркетингову компанію, яка буде займатися просуванням вітчизняних товарів, - говорить економіст.

Зароблені кошти розподіляють за двома напрямами: приватний та державний. Із приватними гро­шима проблем немає, кожен укра­їнець намагається витратити свої кошти ефективно. З державними, що отримують у вигляді податків до бюджету, існують проблеми - відкати, нецільове використання тощо.

- Країн без корупції не існує. Навіть у Європі рівень нецільових витрат ся­гає 2-5 %. У нашій же бюджетній сис­темі рівень корупції такий, що групка людей, яка прийшла до влади, визна­чає курс країни, - говорить експерт.

Розв'язання питання ускладнює те, що в Україні не працює механізм законів, аналітичних рекомендацій, кодексів.

- Міжнародні юристи називають нашу Конституцію однією з найкра­щих у світі, але вона також не працює, бо кожен трактує Конституцію по-своєму, - зазначає Андрій Новак.

Однак економіст стверджує, що рішення є. У своїй книзі «Як підняти економіку України» він пропонує на конституційному рівні затвердити модель, що не давала б змоги уря­довцям різного кольору та політич­ної приналежності двояко тракту­вати закон. Новак радить ввести в Основний закон економічний роз­діл, що складатиметься з десяти конкретних макроекономічних па­раметрів.

- Цифри неможливо тлумачи­ти двояко. Ці параметри уряд буде змушений виконувати в інтересах народу, а не окремої групи людей, - каже економіст. - Назву кілька з них. По-перше, це розподіл податків, ре­альна децентралізація. Станом на повний фінансовий 2013 рік, який уряд Азарова «відпрацював» і до чого довів країну, 80% податків йшло у центральний бюджет, а всім місце­вим бюджетам - обласним, міським, сільським і селищним - залишали тільки 20%. Тепер дивимося Закон «Про державний бюджет на 2015 рік»: до центрального бюджету вже має надійти 82% податків і відповідно місцевим - 18%. Отак по факту нас децентралізують. Щоб надалі не за­лежати від примх урядовців, потріб­но в Конституції записати: «У зведе­ному бюджеті країни не менше 50% податків залишається по місцю зна­ходження платників податків», тобто у місцевих бюджетах, де люди мо­жуть проконтролювати їх викорис­тання. Стосовно курсу гривні: «Упро­довж фінансового року коливання курсу національної грошової одини­ці в будь-яку сторону - девальвація, ревальвація - не більше 2%. Дефіцит державного бюджету впродовж фі­нансового року - не більше 3% ВВП країни». Отаких десять параметрів макропоказників записати в еконономічний розділ Конституції - і в нас ситуація в економіці буде, як зараз у будь-якій цивілізованій країні.

Щоб внести подібні зміни в Осно­вний закон, потрібна політична воля.

- У ній якраз і проблема. Тому ви­хід - на наступних парламентських виборах обирати депутатів не по їх шоу-виступах у Шустера, а по кон­кретних результатах і запропонова­ній економічній програмі. А далі - ви­конуєш найвищий законодавчий акт прямої дії - працюєш, не виконав за­вдання - відставка, - вважає Андрій Новак. - Модель цифрових параме­трів, записаних у Конституції, допо­може якісно змінити чиновників.

Наталія Вісич
Газета "Полтавський вісник"
Полтавська міська рада
Рекомендуем почитать
14 Грудня 08:44,   1288
Відбувся аукціон на право оренди земельної ділянки комунвласності Білоцерківської сільської ради площею 12,2 га під висадження саду, який провела відповідно до усіх процесуальних н ...
13 Грудня 09:35,   976
З підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги, кожен з нас почав та шукати шляхи зменшення споживання енергоносіїв, замислюватись як утеплити дім чи поставити енергоефективне ...
08 Грудня 14:21,   811
Підтриманий парламентом документ передбачає, що ставки акцизного податку на тютюнові вироби будуть зростати до 2025 р.
08 Грудня 12:30,   6097
Цей унікальний аппарат дає змогу, використовуючи сучасну методику, діагностувати та виправляти в організмі будь-яку патологію судин.
07 Грудня 11:36,   678
Дорожники Кременчука проводять ремонт дорожнього покриття на проїздах цвинтарю.
05 Грудня 10:36,   666
За дорученням міського голови Віталія Малецького, наразі комунальні служби Кременчука приведені в готовність, щоб оперативно приступити до ліквідації наслідків погіршення погодних  ...
04 Грудня 16:33,   668
У Києві відбулась заключна оглядова зустріч стосовно підсумків реалізації в Україні спільного проекту Європейського Союзу та ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду. ...
04 Грудня 14:54,   679
Набір учасників проекту, котрий націлений покращити можливості самозайнятості переселенців, за фінансової підтримки Уряду Німеччини розпочала Міжнародна організація з міграції (МОМ ...
28 Листопада 15:43,   813
Сьогодні у Кременчуці в палаці культури імені І.Ф. Котлова за участі голови Полтавської обласної державної адміністрації Валерія Головка, першого заступника голови Полтавської ОДА  ...
28 Листопада 12:30,   820
Завдання відпрацювати з підприємцями, які зазвичай торгують новорічними ялинками у Кременчуці, питання оформлення необхідних дозвільних документів, поставив перед начальником управ ...
Все новости раздела →
разместить рекламу
разместить рекламу
разместить рекламу

Використання матеріалів сайту дозволяється за умови обов'язкового вказівки активного, не закритого для індексації пошуковими системами, не скриптового гіперпосилання на сайт Полтава-Інфо - Poltava.Info, для друкованих видань - з формулюванням "за матеріалами сайту Poltava.Info".

Увага! Копіювання інформації із розділів Афіша Полтави, Заклади HoReCa, Здоров'я та краса, Каталог підприємств заборонене у будь-якому вигляді!

Адміністрація сайту Полтава-Інфо не завжди поділяє думку авторів статей і не несе відповідальності за зміст інформації, яка розміщується відвідувачами ресурсу.

© 2004-2024 "Полтава-Інфо" інформаційний сайт
Про нас
|
Розміщення реклами
|
Контакти
|
Зворотній зв'язок