16 Липня 2015 14:42
885
Половина літа вже фактично лишилася позаду, і все ближче опалювальний сезон, який більшість полтавців чекають з тривогою, зважаючи на нові тарифи на послугу з централізованого опалення. Про те, яким він стане для споживачів, чи готове теплопостачальне підприємство до роботи в опалювальний період та як зекономити узимку, розповів головний інженер ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Володимир ПАСІЧКО.
— Володимире Степановичу, які заходи заплановані підприємством «Полтаватеплоенерго» цього року в рамках підготовки до наступного опалювального періоду і що вже зроблено?
— На балансі ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» перебувають 92 котельні загальною встановленою потужністю 873 гігакалорії на годину, 30 центральних теплових пунктів, чотири насосних, 210,7 кілометра теплових мереж у двохтрубному вимірі. Ще на початку цього року розроблена підприємством інвестиційна програма була схвалена і затверджена Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Відповідно до неї, передбачена реконструкція котельні підприємства на вулиці Уютній, 29, із заміною застарілих котлів, усього технологічного та газового обладнання і переведення її на роботу в автоматизованому режимі. Також запланована заміна 100% поверхні нагріву котла ПТВМ-50 у котельні на вулиці Ціолковського, 36, установлений утилізатор тепла димових газів котла КВГ-6,5 у котельні «Левада-3». Цією інвестиційною програмою передбачено і вста¬новлення теплових лічильників у житлових багатоквартирних будинках у мікрорайоні Левада, реконструкція теплових мереж, монтаж насосних агрегатів, виготовлення проектної документації на реконструкцію котелень, що будуть проводитися в наступному році.
— Наскільки активно реалізується ця програма нині?
— Сьогодні реалізація заходів інвестиційної програми йде повним ходом. Розпочата реконструкція котельні на Уютній, 29, тривають будівельні роботи та монтаж технологічних трубопроводів. Підрядна організація закінчила демонтаж і нині проводить монтажні роботи котла ПТВМ-50 на котельні підприємства на Ціолковського, 36. Утилізатор тепла димових газів з квітня вже перебуває в роботі і приносить реальну економію. Також триває реконструкція теплових мереж. Крім усього, що я згадав вище, укладені договори і вже є перші встановлені лічильники теплової енергії в мікрорайоні Левада.
Окрім заходів інвестиційної програми, підприємство виконує щорічні обов’язкові обсяги профілактичних робіт. Нині підготовлені і прийняті комісією підприємства 59% котелень, 53% центральних теплових пунктів, 100% насосних і 73% теплових мереж.
Загалом виконана заміна 1 140 метрів теплових мереж у двохтрубному вимірі, проведена реконструкція одного кілометра теплових мереж з використанням попередньо ізольованих труб у поліуретановій ізоляції, відновлена теплова ізоляція майже 2,5 км теплових мереж, на що використано 660 кубічних метрів теплоізоляційного матеріалу. Тривають також інші роботи. Усе відбувається відповідно до затверджених планів і графіків, поки що ніяких зривів не було. На сьогодні загальний обсяг коштів, які підприємство використало на проведення планових ремонтів, перевищує 10 млн грн.
— Десять мільйонів, про які ви згадали, — це власні кошти підприємства?
— Як і торік, так і в цьому всі роботи по підготовці теплового господарства виконуються лише за рахунок власних коштів підприємства.
— Чимало полтавців звернули увагу на те, що цього року період планових зупинок котелень підприємства на ремонт, а отже і термін відсутності гарячої води скоротилися. Поясніть, будь ласка, це справді так? І якщо так, то з чим це пов’язано?
— Ще на початку року підприємство розробило графік проведення ремонтів котельні. Він узгоджений з органами місцевого самоврядування, опублікований у ЗМІ та на сайті підприємства, направлений до експлуатуючих організацій. У суворій відповідності до цього графіка котельні зупиняються на плановий ремонт і виходять з нього. Що стосується термінів ремонту, то донедавна майже всі котельні підприємства зупинялися на плановий ремонт на 14 діб, а в окремих випадках навіть були перевищення цього строку. З урахуванням того, що тарифи постійно збільшуються (і ще неабияким чинником залишається те, що підприємство — не стовідсотковий монополіст у частині підігріву гарячої води), будь-який споживач може відмовитися від нашого підігріву, наприклад, установивши собі електричний водонагрівач, і ніхто йому цього не заборонить. Тому в боротьбі за споживача ми неодноразово збирали технічні наради і змогли скоротити терміни цих ремонтів. У цьому році всі квартальні котельні замість звичних 14-16 діб зупиняються на 10-11 діб, а невеличкі котельні (теплогенераторні, дахові котельні, що у більшості випадків опалюють «одна котельня — один будинок») зупиняємо на п’ять діб. Можливо, хтось захоче навести як приклад досвід західноєвропейських країн, де такі зупинки взагалі відсутні. Але, на жаль, існуючий стан нашого теплового господарства не дозволяє нам зовсім відмовитися від ремонтів. Насамперед це зумовлено тим, що середня зношеність теплових мереж, які експлуатує підприємство, перевищує 70%, і з досвіду можу говорити, що практично по кожній котельні при гідравлічних випробуваннях виникають пориви, для ліквідації яких потрібен певний час: провести земляні роботи, виконати ремонт, потім після ремонту знову провести гідравлічні випробування. У більшості випадків це й займає ті ж десять діб, які ми використовуємо для ремонту. Паралельно ведеться підготовка обладнання самої котельні, де терміни ремонту також значно зменшені.
— А скорочення термінів ремонту якось впливає на якість робіт?
— Хочу запевнити, що скорочення термінів ремонту ніяким чином не вплинуло на якість підготовки. Комісія підприємства постійно перевіряє всі роботи, хід їх виконання і наслідки. Експлуатація обладнання в минулому опалювальному сезоні показала, що підготовка проводиться якісно.
— Яким, на вашу думку, буде наступний опалювальний сезон і чи має підприємство якісь проблеми, що можуть завадити його нормальному й безаварійному перебігу?
— Суттєвих відмінностей від минулого сезону в частині технічної експлуатації я поки що не бачу. Єдине, на що хочеться звернути увагу, — інвестиційна програма, про яку я згадував, затверджена і схвалена національною комісією (НКРЕКП), в обсязі 23 млн грн. Фактично ж з урахуванням обсягів реалізації теплової енергії, рівня розрахунків, подорожчання інших складових тарифів ми в цьому році зможемо використати на інвестиційну програму не більше 13 млн грн. Тому вимушені відтермінувати частину запланованих робіт. Найбільш болючим заходом, від якого ми поки що відмовилися, залишається реконструкція теплових мереж. Навіть не чекаючи початку опалювального сезону, можна стверджувати, що це призведе до збільшення ризику виникнення аварійних ситуацій. Гадаю, з урахуванням того, що ми напрацювали у минулі роки, знайдемо змогу в разі виникнення поривів оперативно їх ліквідувати і працювати в опалювальний сезон. Якщо така тенденція зберігатиметься і надалі, то це вже викликатиме занепокоєння. Але виконані роботи й обсяги коштів, які ми можемо використати, дають нам надію, що ми якісно підготуємося і проведемо опалювальний сезон без ускладнень, з належною якістю послуг, отримавши при цьому розрахункову економію паливно-енергетичних ресурсів.
— Якщо говорити про проект співпраці підприємства і мешканців Полтави у питанні встановлення будинкових приладів обліку теплової енергії, яким чином цей проект зараз просувається? Чи багато полтавців зголосилися встановити у своїх будинках лічильники?
— Підприємство за власною ініціативою, враховуючи актуальність питання обліку теплової енергії в житлових будинках й те, що вже підвищилися тарифи на теплову енергію (а з початком нового опалювального періоду споживачі сплачуватимуть за опалення кожного квадратного метра житлової площі без лічильника 14,86 грн), запропонувало мешканцям програму спільних дій підприємства і співвласників багатоквартирних будинків. Відповідно до цієї програми ми пропонували полтавцям за власний кошт придбати лічильник, а підприємство зі свого боку зобов’язувалося виготовити проектно-кошторисну документацію, установити цей лічильник і запропонувати мешканцям за їхньої згоди прийняти його на свій баланс. 1 липня зазначена акція закінчилася. Такий відносно короткий термін був зумовлений тим, що роботи попередньо не планувалися, і якщо ми надалі продовжимо приймати заяви, то просто фізично не встигнемо до початку опалювального сезону встановити лічильники. Монтаж лічильника вже після початку опалювального сезону викликає певні технічні складнощі й додаткові витрати, пов’язані зі зливом теплоносія, припиненням надання послуг.
— Які підсумки акції?
— Усього до нас із протоколом зборів звернулися мешканці 49 житлових будинків, із них 47 у Полтаві. У всіх цих будинках фахівці підприємства провели обстеження систем, підібрали теплові лічильники. Ми рекомендували надійний тип теплового лічильника, є досвід експлуатації, але споживачі можуть купити будь-який лічильник, внесений до державного реєстру засобів вимірювальної техніки, аби тільки він відповідав необхідним для цього будинку технічним характеристикам. Зараз мешканці будинків за власний кошт уже придбали 11 лічильників, два з яких уже встановили. Кошторисна вартість цих робіт перебуває на рівні 40 тисяч гривень, 16-18 тисяч з яких власне вартість самого лічильника.
— На наступний рік плануєте продовжити цю акцію?
— Зараз ми готуємо необхідну документацію для формування інвестиційної програми на 2016 рік. Згідно з роз’ясненням національної комісії з (НКРЕКП), вона вимагатиме від нас насамперед включення до інвестиційної програми встановлення засобів обліку. Ми планували встановити лічильники у 200-400 житлових будинках у залежності від обсягів інвестиційної програми, виділених коштів, технічних можливостей. Якщо йти шляхом укладання договору з підрядною організацією, то взагалі ніяких проблем не виникає: коли є належний обсяг фінансування, ми і укладаємо угоди і за кошти інвестиційної програми фінансуємо встановлення лічильників. Та, на жаль, уже можемо стверджувати, що винятково власними коштами підприємства ми не зможемо встановити таку велику кількість будинкових лічильників теплової енергії.
Більше того, я переконаний: якщо в інвестиційній програмі буде заплановане встановлення близько 400 лічильників, то ми просто фізично не зможемо займатися будь-якими іншими роботами, оскільки у нас просто не вистачить працівників. Саме тому ми звернулися по допомогу в органи місцевого самоврядування з відповідними листами, до міської ради, обласної ради, селищних та районних рад з проханням винайти можливість фінансування цих робіт із бюджету. Якщо буде таке бюджетне фінансування, то це, без сумніву, збільшить кількість лічильників, котрі будуть установлені у наступному році.
— Володимире Степановичу, раніше повідомлялося, що цього року в 47 багатоповерхівках на Леваді встановлять лічильники. Як зараз просувається ця ініціатива?
— Встановлення лічильників на Леваді триває. Лише місяць тому була укладена угода з підрядною організацією, а вже закінчений монтаж чотирьох будинкових приладів обліку теплової енергії. Згідно з календарним планом, роботи мають бути закінчені у вересні, ще до початку опалювального сезону. На сьогодні жодних сумнівів щодо дотримання строків виконання зазначених робіт та їхньої якості у підприємства немає.
— Чи є сенс встановлювати теплові лічильники на житлові будинки? Чи є обмеження на встановлення та використання приладів обліку теплової енергії в житлових будинках та окремих помешканнях полтавців?
— Хочу зазначити, що, безперечно, сенс є, але, звичайно, за умови відповідального й ощадливого ставлення до споживання теплової енергії. Так, після встановлення будинкового теплового лічильника у споживачів з’являється реальна можливість самостійно змінювати витрату теплоносія на будинок шляхом здійснення регулювання в ручному (або автоматичному) режимі. Це дозволяє впливати на кількість фактично спожитої теплової енергії та може стати дієвим стимулом до її економного використання. Що ж стосується обмежень на встановлення теплових лічильників у житлових будинках та в окремих квартирах будинків, то вони, на жаль, є. Якщо прилад обліку теплової енергії в цілому на будинок можна поставити практично в будь-якому випадку, то встановлення квартирних теплових лічильників відбувається лише за наявності технічної можливості, а саме в разі, якщо система опалення будинку горизонтальна з поквартирною розводкою. На жаль, переважна більшість будинків наявного житлового фонду була спроектована та збудована багато років тому з застосуванням вертикальної розводки систем опалення, що унеможливлює встановлення теплового лічильника окремо на квартиру. Останнім часом до підприємства надходять звернення від громадян стосовно можливості встановлення в таких будинках окремих лічильників на кожен опалювальний прилад (батарею), тому варто ще раз зазначити, що практичне використання таких приладів обліку як комерційних неможливе через їхню нездатність правильно фіксувати реальний обсяг теплової енергії, що проходить через прилад.
Підсумовуючи зазначене вище, фахівці обласного комунального підприємства «Полтаватеплоенерго» наголошують для мешканців тих будинків, що не підпали під жодну зі згаданих програм, але мають бажання встановлювати будинкові прилади обліку теплової енергії: не варто відкладати на потім, а потрібно вже зараз консультуватися із фахівцями підприємства й шукати таку можливість, тим більше, що нині діє державна програма по 30-відсотковому відшкодуванню витрат на проведення заходів з енергозбереження. Як свідчить досвід минулого опалювального періоду, по 49 багатоповерхівках, обладнаних будинковими приладами обліку теплової енергії, середня економія порівняно з нарахуваннями по житловій площі складає близько 11%.
Полтаватеплоенерго