16 липня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016р. «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру».
Державна податкова інспекція у м. Полтаві звертає увагу, що відповідно до вимог чинного законодавства з 01.01.2017р. установчі документи неприбуткових організацій (крім іншого)повинні:
- містити заборону розподілу отриманих доходів або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
- передбачати передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Ця вимога не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- передбачати, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
На сьогодні, у статутах більшості неприбуткових організацій відсутні вищезазначені норми і це не дає їм можливості з 01.01.2017 року залишатися в статусі неприбуткових. Тож таким організаціям необхідно перереєструвати свої установчі документи (статути) шляхом доповнення їх необхідними нормами та подати до ДПІ у м. Полтаві реєстраційну заяву із позначкою «зміни» і копії змінених установчих документів (статутів) Житлово-будівельні кооперативи також подають завірені ними копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом. Всі інші неприбуткові установи, документи яких відповідають вимогам Постанови КМУ № 440 повинні надати до ДПІ інформацію щодо відповідності.
Перереєструвати установчі документи (статути) профспілкові, громадські організації, політичні партії та засоби масової інформації повинні в Головному територіальному управління юстиції у Полтавській області, а інші неприбуткові установи – у державного реєстратора. Послуга з перереєстрації коштує 410 грн. У разі, зміни назви вулиці, для перереєстрації документів також необхідно мати Протокол загальних зборів організації, де розглядалося питання про зміну місцезнаходження (зміна адреси) відповідно до Закону про декомунізацію.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не приведуть свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України до 1 січня 2017 року - не будуть включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Нагадаємо, що до неприбуткових організацій, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи, громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації, житлово-будівельні, дачні, садівничі та гаражні кооперативи (товариства), ОСББ, професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам Кодексу. Телефон для довідок 635971.
Відділ організації роботи Державної податкової інспекції у м. Полтаві