Актуальним є питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах Полтавщини. І хоча починаючи з березня цього року триває стабільне зменшення загальної суми заборгованості, все ще залишаються окремі проблемні підприємства, де суми заборгованої людям зарплати сягають кількох мільйонів гривень. Як виконавча влада бачить шляхи вирішення цієї ситуації, ми запитали у заступника голови облдержадміністрації Олександра КОВАЛЯ.
– Ми системно займаємося питанням погашення заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств нашої області. Дійсно, маємо суттєві результати – щомісяця починаючи з березня цього року зменшується рівень заборгованості. На сьогодні погашено понад 40 відсотків боргів із заробітної плати. Загальна сума заборгованості із виплати зарплат згідно з даними статистики становить 28,5 млн. грн. За попередньою інформацією упродовж вересня також триває зниження суми боргу. Проте залишаються проблемні підприємства, де динаміка погашення зарплатної заборгованості нас не задовольняє. Це підприємства – діючі банкрути, які знаходяться в підпорядкуванні центральних органів влади, зокрема ДП НАК „Надра України” „Полтаванафтогазгеологія”. На цьому підприємстві заборгували працівникам понад 4,5 млн. грн. ДП ВО „Знамено” має борг перед працівниками 2,4 млн. грн., ДП „Лохвицький спирткомбінат” – 3,9 млн. грн., ДП „Жовтневий спиртзавод” – 1,6 млн. грн. Якщо порахувати, то частка зарплатних боргів цих підприємств становить майже половину суми загальнообласного боргу.
Водночас відзначу, що з керівництвом ДП НАК „Надра України” нам вдалося знайти алгоритм погашення заборгованості на підприємстві „Полтаванафтогазгеологія”, очікуємо перший транш в сумі 500 тисяч гривень.
Маємо серйозні претензії до керівництва Лубен щодо погашення зарплатних боргів у сумі 579 тисяч гривень на КП „Лубниводоканал”, які виникли через свавілля місцевих чиновників. Не останню роль відіграв і міський голова Лубен Василь КОРЯК, перепрошую за дипломатію. Вважаю, що мешканці області повинні знати своїх „героїв”. У цій ситуації найбільше турбує те, що місцева влада не робить нічого, аби повернути лубенцям зароблене, як того вимагає трудове законодавство.
Надзвичайно повільно вирішується питання погашення зарплатних боргів працівникам ВАТ „Полтавський хлібокомбінат” – до облдержадміністрації надходять численні звернення від працівників підприємства, які не можна спокійно читати. Попереднього керівника ВАТ „Полтавський хлібокомбінат” було притягнуто до кримінальної відповідальності, ставиться питання про відповідальність нинішнього керівника за вчинені дії.
До речі, усього в області притягнуто до кримінальної відповідальності 13 керівників підприємств. Але це крайнощі. Вважаю, що між владою та керівниками підприємств повинні бути партнерські відносини.
Щоб ріст соціальних стандартів був не декларативним, ми серйозно працюємо над питанням легалізації заробітної плати, ліквідовуємо „конвертну систему”. А це безпосередньо стосується і наповнення обласного бюджету Пенсійного фонду, який на сьогодні власними коштами забезпечується лише на 63 відсотка. Залишається гострим питання погашення недоїмки до Пенсійного фонду в області, яка становить близько 58 млн. грн. За цими мільйонами – втрачений страховий стаж працівників, який впливає і на розмір майбутньої пенсії. А це вже гостре соціальне питання.
Наголошую, послаблення тим, хто не виплачує зарплату своїм працівникам, та боржникам до Пенсійного фонду не буде. Це принципова позиція голови облдержадміністрації Олександра УДОВІЧЕНКА.