Від обладнання залежить якість продукції, переконані на Полтавському Автоагрегатному. А від якості продукції залежить рейтинг заводу і зарплата робітників. За добре ім'я та достаток, вважають тут, поборотися варто.
Роман Черняк, генеральний директор ВАТ «Полтавський автоагрегатний завод»:
"Протягом останніх 5 років ми інвестували більше 20 мільйонів гривень у нове обладнання. Це обладнання не китайське, це обладнання відомих провідних європейських і світових фірм".
Це – інструментальний цех. Місце, де виготовляються інструменти для всього заводу. Якщо раніше фрезерну обробку деталей тут проводили вручну, то тепер для цього є спеціальні станки. Вертикальні фрезирувально-обробні центри з'явилися на заводі 2 роки тому. Американська якість, ціною, більше ніж 120 тисяч євро за кожен.
Олександр Безпалий, заступник технічного директора по підготовці виробництва ВАТ «ПААЗ»:
"Раніше технічний процес виготовлення оснащення без такого станка був більш тривалим. Із появою станка змінився термін виготовлення та якість".
Щоб розібратися із таким апаратом, самого досвіду мало. Тут уже академічні знання потрібні, говорить Олександр Безпалий. Так само, як і для роботи на німецькому пружинонавивальному станку. Тут виготовляють пружини для гальмівних систем автомобілів усіх рангів. Із такою машиною Полтавський Автоагрегатний зміг вийти на новий рівень налаштування апаратів. А це – літійний цех. Таїнство виготовлення корисних речей із розплавленої маси металу відбувається тут. Майбутні м'ясорубки та деталі до машини – поки що у рідкому вигляді. Потрібний розмір і форму вони отримують у літійному комплексі. Під тиском, у холодній горизонтальній камері пресування. Такий станок, як і інші, куплені нещодавно, – із електронною системою управління. Виробник – Швейцарія та Італія. Вартість – більше ніж пів-мільйона євро. Зате деталі із алюмінію, цинку та магнієвих сплавів, що виготовляються на ньому, витримають найсуворіший контроль.