Сьогодні у великій залі адмінбудівлі представник компанії "FAO" Andriy Yarmak та експерт-практик, керівник ТОВ "ФруТек" Oleg Bosyy провели семінар на тему "Ефективне вирощування малини та кооперація".
Андрій Ярмак розповідав про практичні аспекти економіки дрібнотоварного виробництва й специфіку кооперації в Україні. Він почав виступ із прикладу кооперації в Сербії, що спеціалізується на вирощуванні малини. Нині ця країна є світовим лідером з постачання малини, а вирощують її менш ніж на 16 га угідь. Секрет такої продуктивності – у застосуванні ефективних технологій вирощування цієї культури.
Андрій Ярмак зауважив, що українські селяни теж можуть успішно вирощувати малину, об’єднуючись у кооперативи. Кооперативна модель значно стійкіша в умовах ринку, ніж інші форми господарської діяльності, адже дозволяє виробляти продукцію великими партіями, при бажанні, інвестувати в цикл заморозки та експортувати малину за кордон. Він навів конкретні цифри, перевірені на практиці. Щоб виробляти 100 тонн малини необхідно долучити до кооперативу 80-90 особистих селянських господарств, з яких кожен інвестує у виробництво по 67 тис. грн. В таких масштабах кооператив зможе дозволити собі увести у виробництво етап заморозки, ефективно займатися менеджментом власної продукції та знайти надійні ринки збуту. Але, прибутково займатися вирощуванням малини можна і у значно менших масштабах. Головне – бажання селян працювати разом і розуміння, що кооперація дозволяє, при затраті тих же ресурсів, заробляти значно більше.
Олег Босий розповідав про ключові елементи сучасної технології виробництва малини. Він надав безліч практичних рекомендацій фермерам, які вже займаються вирощуванням ягід та тим, хто планує розпочати таке сільськогосподарське виробництво. Зокрема, він детально пояснив як правильно підготувати ділянку та грунт до висаджування малини, як робити профілактику шкідників, доглядати саджанці, організувати ефективну систему поливу малини.
Семінар відвідали більше 200 учасників, серед них фермери, місцеві підприємці та молодь. Перший заступник голови райдержадміністрації Vlad Gulenko подякував експертам за цікаві та змістовні лекції та наголосив, що таке навчання багатьом стане у пригоді та надихне займатися ягідництвом.
Під час заходу у фойє великої зали адмінбудинку відбулася виставка продукції місцевих товаровиробників "Вироблено на Пирятинщині". Свою продукцію представили і сировари, і ягідники, і виробники сувенірної продукції.