Підсумки економічного і соціального розвитку та виконання бюджету області за 2010 рік підбито на черговому засіданні колегії облдержадміністрації, яке провів Олександр УДОВІЧЕНКО. З основною доповіддю виступила заступник голови облдержадміністрації Олена АДАМОВИЧ. За її оцінками рік в цілому був вдалим, хоча стартові умови для нього складалися винятково несприятливими.
Доповідач мала на увазі отриману діючою владою спадщину, а саме: спад промислового виробництва на 30%, значний відтік інвестицій, неконтрольовану інфляцію, понад 60% збиткових підприємств тощо. Станом на травень минулого року підприємства Полтавщини мали збитки в один мільярд гривень, однак на початку другого півріччя відзначалася позитивна динаміка, і рік завершився з отриманим прибутком у сумі понад 4 млрд. грн. Прибутково спрацювали понад 65% підприємств.
До інших основних підсумків року слід віднести темпи росту промислового виробництва на 12,6 відсотка, значне його збільшення в основних галузях промисловості. Приріст прямих іноземних інвестицій на 15% перевищив докризовий рівень. Будівельних робіт у 2010 році виконано на суму в 2,4 млрд. грн., що на 18,4% більше, ніж у попередньому, вантажооборот збільшився на 15,8%. Темпи зростання експорту товарів у порівняні з 2009 роком склали 175,6%, а імпорту – 215,1%. Реальна заробітна плата збільшилася на 14,1%, і область за рівнем заробітної плати вийшла на сьоме місце в державі. Темпи погашення заборгованості з заробітної плати на Полтавщині були найвищими в Україні. В області введено ряд важливих соціальних об’єктів.
Зважаючи на погодні умови, складно було у сільському господарстві. Однак за підсумками року Полтавщина посіла перше місце в країні за врожаєм кукурудзи, друге – цукрового буряка та сої, третє – зернових. Область утримує перше місце за поголів’ям великої рогатої худоби. На область припадає 14% виробленого в Україні молока.
Доповідачі зосередилися й на питаннях погашення заборгованості з заробітної плати, пенсійного забезпечення, житлового будівництва, у тому числі молодіжного та за програмою „Доступного житла”.
Йшлося й про проблеми. Так в окремих районах різко впали обсяги будівництва на селі, в ряді галузей середній рівень заробітної плати нижчий за середньоукраїнські показники. Основна причина – тінізація виплати. Олена АДАМОВИЧ доповіла про наслідки вивчення робочою групою факту необґрунтованого підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті у м. Полтава.
Стосовно виконання бюджету: надходження від податків і зборів до бюджетів усіх рівнів склали 13,6 млрд. грн. і збільшилися в порівнянні з 2009 роком на 38%. Збільшилися надходження до загального фонду в усіх містах обласного значення та районах області. Найбільший приріст доходів до бюджетів міст Кременчука і Лубен.
Серед районів кращі Лохвицький, Глобинський та Лубенський. Найнижчі показники зростання доходів у Решетилівському, Кременчуцькому районах. З тривогою говорилося про невиконання бюджету у місті Полтава.
Підбиваючи підсумки обговорення з цього питання, Олександр УДОВІЧЕНКО сказав, що закладено непогані стартові умови, але потрібна самокритичність, щоб „плани підкріплювалися конкретними речами”.
На колегії обговорено й проект Програми соціального розвитку сільських населених пунктів. І не випадково, адже як зазначалося, в останні роки звертали увагу лише на економіку, а тим часом умови життя в селах погіршувалися. Програма передбачає великий комплекс заходів, які фінансуватимуться з обласного, місцевих бюджетів та за рахунок спонсорів. Серед них – будівництво та реконструкція дошкільних навчальних закладів, поліпшення роботи загальноосвітніх шкіл, поліпшення медичного обслуговування, освітлення, автобусного сполучення, стану доріг в населених пунктах, створення умов для зайнятості населення. Олександр УДОВІЧЕНКО зажадав від розробників програми більш реального підходу до завдань з погляду на наявні фінансові ресурси та необхідність зосередитися на найбільш нагальних потребах, у тому числі в медицині та освіті.
Віктор КІКОТЬ. Головне управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації