У Кременчуці розпочалася масштабна кампанія проти неоформлених працівників та зарплат. У планах ініціаторів – вивести на чисту воду обох учасників трудлових відносин: і працівників, і роботодавців.
«На сьогоднішній день не прийнятий Закон про легалізацію заробітної плати, який передбачає штрафи за неоформлених працівників до 20 тисяч гривень, але на даний час виконком виступає координатором роботи щодо легалізації заробітної плати та оформлення працівників, що працюють без оформлених трудових відносин із роботодавцем. У нас створена робоча група з реалізації виплати заробітної плати, до якої увійшли представники виконкому, податкової інспекції, пенсійного управління, центру зайнятості та інспекції праці", - розповів начальник міського управління економіки Миколи Здойми.
За інформацією Миколи Здойми, робоча група провела 44 рейди, у ході яких обстежено 501 суб’єкт підприємницької діяльності. У 153 із них вивялено 228 неоформлених працівників, у 21 випадку – не були внесені зміни до трудових угод щодо оплати праці. За наслідками обстежень робоча група спільно з Кремечуцькою ОДПІ направила матеріали по 9 суб’єктах підприємницької діяльності до прокуратури. За наслідками профілактично-розяснювальної роботи 93,9% від загальної кількості виявлених без належного оформлення осіб привели свої трудові відносини з роботодавцями у відповідність до трудового законодавста.
Лише за цей рік порушено 8 кримінальних справ за статтею 172 ККУ за грубе порушення законодавства про працю. Однак на думку заступника прокурора міста Олени Гольдінової, цього не достатньо, адже у країні, за підрахунками фахівців, частка нелегалів становить близько 35-40% від загальної кількості трудящих. Із з них велику частину складають пацівники, які офіційно отримують мінімальну заробітну плату та окремо доплату «в конверті».
«Річ у тім, що неоформлені працівники, допоки їхні відносини із роботодавцем складаються нормально, відмовляються писати заяву про порушення роботодавцем трудового законодавство відносно цих осіб. Лише якщо між роботадавцем та працівниками виникають конфлікти, останні приходять до нас. Але на такому етапі нам важко допомогти цим людям, тому ми направляємо їх до суду, оскільки прокуратураа може порушити кримінальну справу лише в тому випадку, коли є документальне підтвердження того, що людина працювала. Якщо підтвердження немає – цей факт має встановити суд», - говорить заступник прокурора міста Олена Гольдінова.
Щоб вирішити проблему тінізації трудових відносин комплексно (залучивши всі сторони до обговорення), АСМБР розпочала реалізацію проекту «Кампанія громадського представництва прав трудящих м.Кременчука на легальне працелаштування і оплату праці». Цей проект, передусім, спрямований на підприємців малого та середнього бізнесу, інших роботодавців, представників державних контролюючих органів та органів місцевого самоврядування.
Проект передбачає інформаційний (повідомлення кременчужан про захід, соціальна реклама тощо) та адвокаційний (круглий стіл, обговорення у фокус-групах) компоненти.
«По завершенні ми презентуємо результати проекту правозахисним організаціям та «вільним» профспілкам України з пропозицією розгорнути національну кампанію представлення інтересів та захисту прав трудящих на повну заробітну плату та офіційне оформлення працюючих», - зазначив координатор проекту Роман Каць під час прес-конференції в АСМБР 6 грудня.