Відчуття страху, відсутність концентрації уваги, порушення сну та загальна слабкість. По осені такі симптоми у себе може віднайти чимало наших співгромадян. Начеб-то, нічого незвичного, проте, фахівці знають: це – ознаки синдрому хронічної втоми.
Такий стан, говорить віце-президент Інституту системної та сімейної психотерапії Кіра Сєдих, найчастіше спіткає мешканців великих міст. А викликати його можуть і виборчі перегони. І те, що на нинішні вибори прийшло небагато людей, говорить Кіра Сєдих, вказує на те, що люди не чекають від волевиявлення позитиву.
Кіра Сєдих, віце-президент Інституту системної та сімейної психотерапії:
"Це є сигнал спротиву тому, що відбувається, і це все впливає негативно на нашу психіку. Ми чекаємо мінусів у майбутньому, аніж того, що буде щось добре".
Синдром хронічної втоми, говорить фахівець, найчастіше виявляється у людей середнього віку, як у чоловіків, так і у жінок. Втім, опитані нами полтавці виявилися оптимістами, і навіть інформаційний бруд виборчих перегонів мало кого вивів з рівноваги.
Бліци
- Взагалі-то, були «напряги» різні, але, певно, дуже стійка психологічна система у мене просто
- Я уже достатньо живу, чимало бачив, і на мене це все не так впливає, як на більш молодих
- Єдине, що дратувало - різні папірці. Тим більше, якщо кандидатів не знаєш, а тобі папірці носять і носять
Якщо ви таки потрапили у тенета хронічної втоми, є чимало способів звідти вирватися. Психотерапевт Кіра Сєдих наголошує на традиційних методах підняття тонусу: заняттях спортом, духовному спілкуванню, пошуку позитивної інформації.
Кіра Сєдих, віце-президент Інституту системної та сімейної психотерапії:
"Якщо ми говоримо про ТБ, то більше дивитися програм гумористичних: комедій, передач, які розповідають, що у житті не все погано, а є щось хороше, приємне, позитивне".
Втім, полтавці мають і свої секрети психологічної стійкості.
Бліци
- Музику включаю і слухаю радіо
- Займатися спортом, не їсти зайвого, і любити гарних дівчат
- Не звертати ні на що уваги, дати собі установку, що все добре
- Людиною треба бути і все
Втім, здолати синдром хронічної втоми та інші прояви психологічного нездужання, знає Кіра Сєдих, можна і добрими справами.
Кіра Сєдих, Віце-президент Інституту системної та сімейної психотерапії:
"Робити якісь добрі справи для інших людей, не для себе. Це може бути волонтерство, допомога якась. Якщо ви робите справу, що важлива не лише для вас, а й для людей, то це є найкращі ліки від депресії".