«З 1 грудня 70% ліків українці мають купувати в аптеках тільки за наявності лікарського рецепту» – новина, яка заполонила більшість інтернет-видань. Та вже у четвер прес-центр Міністерства охорони здоров'я дав спростування, мовляв, зміняться умови для лікарів та фармацевтів, для пацієнтів все лишається, як і було.
Міністерство охорони здоров'я назвало інформацію ЗМІ про те, що українці з 1 грудня змушені будуть купувати ліки тільки за рецептами, «викривленою» і такою, що не відповідає дійсності.
Безрецептурні ліки громадяни, як і раніше, зможуть купувати в аптеках без рецепта, повідомляють в прес-службі МОЗ. Черг, аби отримати дозвіл лікаря на придбання, наприклад, противірусного чи знеболювального препаратів, не слід очікувати. Втім, медики продовжують закликати людей ставитись із повагою до власного здоров'я і все ж консультуватися із лікарем. Перш за все, для того, аби уникнути побічних ефектів.
Сергій Котов, начальник управління охорони здоров'я Полтавського МВК:
"Консультація із лікарем буде корисна, перш за все, для хворого. Лікар призначить препарат, він потім буде відслідковувати певні зміни. Чергувати терапію і вживання ліків".
Зміни відпуску ліків будуть стосуватися лише лікарів і фармацевтів, і будуть введені з метою посилення контролю за виписуванням та відпуском рецептурних лікарських засобів. Рецепти будуть виписуватися в 2-х примірниках. Перший примірник – для пред'явлення в аптеці або аптечному пункті, другий (з позначкою «для хворого») залишається у пацієнта. Останній зможе отримати призначені йому медичним працівником лікувальні засоби при пред'явленні рецепта в аптеці або аптечному пункті. Відпуск рецептурних лікарських засобів з аптечних кіосків заборонений. Аптекарі говорять: тільки раді будуть такій формі співпраці, оскільки і нині мало які препарати видають, як-то кажуть, просто на руки.
Вероніка Юшина, завідуюча аптекою:
"Приходять із рецептами, із виписками із амбулаторних карт і просто записками від лікаря. Рецепт - це вже відповідальність. Там і прізвище лікаря, і печатка, і дозування - нам по рецепту працювати краще".
Полтавські медики кажуть: у майбутньому планують піти ще далі. Вже нині замислюються над створенням електронного рецепту.
Сергій Котов, начальник управління охорони здоров'я Полтавського МВК:
"Уже маємо певні напрацювання в одній із лікарень, не хочу забігати наперед. Але з наступного року плануємо запровадити електронний рецепт. Тут все просто. Не треба гаяти багато часу, при хворому лікар у підготовлений бланк буде вбивати ліки, дозуванн і потім по електронці чи по інтернету, чи по дротовому(ми ще подумаємо, як) передавати до аптек, куди направлять пацієнта".
Такій співпраці аптекарі будуть тільки раді – незрозумілий лікарський почерк не доведеться розбирати та мудрувати над дозою та призначенням препарату (дорослому чи дитині). Єдине, за що переживають, аби у інтернетно-інформаційній гонці за право обслуговувати хворих не було монополії.
Крістіна Криженко, Студія В«МістоВ»