Упродовж останніх п'яти років, запевняють фахівці Полтавської лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря, значно знизився рівень викидів шкідливих речовин в атмосферу. Пов'язують це, перш за все, із зупинкою деяких підприємств та зменшенням обсягів їх виробництва. Та все ж протягом останнього місяця помітили підвищення рівня деяких речовин та пилу. Та причин для занепокоєння, говорять, немає.
Легкий серпанок або туман доволі часто можна спостерігати у великих містах України, таких як Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя та інші в будь-який час доби. Варто розуміти, певні метеорологи, що це явище не природнього, а штучного характеру, спричинене людським фактором. Називається таке явище смог і являє собою велику концентрацію у повітрі часточок пилу, диму, вихлопних газів та важких металів. З-поміж іншого зустрічаються і леткі хімічні сполуки та речовини, що негативно впливають на стан людського організму. Проте, в Полтавській лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря говорять: для нашого міста такі явища так само незвичні, як землетруси або торнадо.
Валентина Валенко, начальник лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря м. Полтави: "За останні 5 років в основному іде зменшення шкідливих домішок. За листопад місяць я можу сказати те, що від загальної кількості проб, які відібрала наша лабораторія, рівень перевищило всього 0,4% проб повітря".
Зокрема, виявили, що порівняно з жовтнем дещо підвищилися концентрації діоксиду азоту та формальдегіду. Вміст саме цієї речовини в повітрі має особливі наслідки для організму людини, вважає головний полтавський терапевт Марина Невойт.
Марина Невойт, головний терапевт Полтави, заслужений лікар України:
"Дія самого формальдегіду йде в 3 напрямах: це при потраплянні всередину, на шкіру і при вдиханні. Перш за все, формальдегід подразнює слизову очей і органів дихання - звідси сльозотеча, кашель, нежить. Далі – відчуття здавлення в грудях, віддишка. Все це може супроводжуватися оп'янінням і судомами".
Крім того, за словами лікарки, формальдегід, який є мутогенною речовиною, викликає порушення у вагітностях та може призводити до численних мутацій і патологій у немовлят. Проте, запевняє: нам боятися нічого, адже у великих кількостях у нас цієї речовини не виділяється. Вже на початку грудня, говорить начальник інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Полтавського міськвиконкому Юрій Стрюк, екологами помічено значне зниження показників абсолютно усіх шкідливих речовин в повітрі.
Юрій Стрюк, начальник інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста:
"Перший зимовий місяць вніс відповідні корективи у стан атмосферногго повітря і я думаю, що в кращу сторону, тому що у нас немає пилу, який переносить такі сполуки, важкі метали, як свинець і залізо".
Важливим аспектом чистоти повітря, зазначає спеціаліст, є й значна кількість зелених насаджень на території міста. Вважає, що збільшення території їх є одним із шляхів більшого зниження коефіцієнту сторонніх домішок в атмосфері.