А точніше – посуд одно та багаторазового використання з пластику та меламіну. За словами спеціалістів, хімічні сполуки та канцерогени, що містяться в такому посуді та добре вивільняються під час контакту з їжею, завдають непоправної шкоди здоров'ю людини.
Чи не кожному хоча б раз доводилося випити на вулицях міста каву з одноразового стаканчика. Проте лікарі запевняють - використання пластикового посуду у поєднанні з гарячими харчовими продуктами становить Смертельну! небезпеку. Адже їх симбіоз викликає виділення великої кількості канцерогенів та хімічних сполук. А це – різноманітні ускладення: від сліпоти до ракових новоутворень.
Одним із видів пластикового посуду, що став особливо популярним на теренах нашої країни, були імітації порцеляни та скла з меламіну. Проте Міністерство охорони здоров'я України увезення та реалізацію цієї продукції заборонило. І не дарма, вважає головний терапевт міста Марина Невойт.
Марина Невойт, головний терапевт Полтави, Заслужений лікар України:
"Меламіновий посуд виробляється не стільки в Україні, скільки постачається нам з-за кордону. Тут виходить подвійний канцероген - з одного боку - формальдегід, і зншого - азбест. Він не є безпечним для організму".
Основною небезпекою усіх пластикових виробів є велика кількість вільних сполук формальдегіду, речовини, що руйнує організм, викликає ускладнення в роботі деяких органів, призводить до сліпоти. Це – один із найсильніших канцерогенів.
Марина Невойт, головний терапевт Полтави, Заслужений лікар України:
"Канцерогени - це речовини, які як наслідок викликають виникнення онкологій. І тут, перш за все, страждає шлунково-кишковий тракт, печінка та нирки".
Окремою ланкою виробів з пластику є й одноразровий посуд, що приходить на допомогу під час пікніків та масових гулянь так би мовити «нашвидкуруч». За ним слідкують представники санітарно-епідеміологічної служби. Завідувачка відділу гігієни харчування Полтавської міської СЕС Лариса Комарова говорить: в нашому місті значних порушень у цій галузі не помічено. Проте говорить: є декілька правил вибору такого типу продукції. Варто пам'ятати, що продукція вітчизняного виробника проходить обов'язковий контроль.
Лариса Комарова, завідувачка відділом гігієни харчування Полтавської міської СЕС:
"Вся продукція, що постачається з-за кордону, вона повинна пройти теж санепідконтроль на рівні Києва і мати певні документи. Висновки санекспертизи. На кожному посуді з пластику як правило є маркування, для чого вона призначена, для яких цілей".
Так посуд з полістиролу («РS») не витримує гарячого (температуру не вище 70°С). З підвищенням температури частина токсичних речовин переходить в рідину, яку наливають у посуд. Поліпропіленові («РР» або трикутником із цифрою «5») витримують температуру до 100–140°С. Небезпечно вживати алкогольні напої з такого посуду, адже під час взаємодії поліпропілену з етиловим спиртом виділяються токсичні речовини, і від цього страждають не лише нирки, а й очі – людина повільно сліпне.
Для гарячих напоїв та страв найбільш придатний пінопластиковий посуд (маркування «ППСБ-С»). Він нетоксичний, бо складається на 95% з повітря, абсолютно інертний, а відтак, не виділяє жодних шкідливих речовин під час контакту з їжею. Безпечними для зберігання мінеральної води, соків, олії вважаються пляшки з поліетилен-терефталату (маркування РЕТ або РЕТF і цифрою «1»). Пакувальні матеріали, плівки виготовляють з поліетилену (маркування НДРЕ і цифрою «2»). У них не можна зберігати масло чи маргарин. Поліетилен не стійкий до жирів. Посуд з полівінілхлориду («РVC,» «ПВХ» або цифрою «3») небажано використовувати тривалий час, адже він починає виділяти вінілхлорид – канцерогенну речовину.