«Згущене молоко» - улюблені ласощі багатьох, що нагадують нам дитинство. Саме з тих далеких радянських часів за цим продуктом у жестяній баночці закріпилася стійка асоціація з його винятково молочним походженням. «Згущенку» сміливо давали навіть немовлятам, попередньо розвівши її кип’яченою водою. Втім, невблаганний хід науково-технічного прогресу значно урізноманітнив асортимент солодкої продукції і нині споживач повинен уважно ознайомитися з інформацією на маркуванні, перш ніж покласти баночку до споживчого кошика. Зокрема, в Україні чинні п’ять державних стандартів на згущене молоко та продукти згущені. Крім того, виробники можуть виготовляти продукцію за власними технічними умовами, вимоги яких не нижчі від тих, що передбачені державними стандартами.
На території Полтавщини знаходиться три підприємства, які виготовляють подібну продукцію: ЗАТ «Ланнівський молочноконсервний комбінат», ТОВ «Техмолпром» та ЗАТ «Білицький молочноконсервний комбінат». З початку нинішнього року держінспектори державного підприємства «Полтавастандартметрологія» двічі перевіряли двох останніх. Зокрема, на ТОВ «Техмолпром» цьогоріч було перевірено 3 партії, а на ЗАТ «Білицький молочноконсервний комбінат» 5 партій молока незбираного згущеного з цукром 8,5% жиру, усі вони відповідали вимогам стандартів. Серед виявлених порушень відсутність належного контролю продукції підприємствами за фізико-хімічним показником: допустимими розмірами кристалів молочного цукру. В пред’явлених посвідченнях про якість не було зазначено інформацію про масову частку сухих речовин, в’язкість продукту, чистоту відновленого згущеного молока за еталоном, допустимі розміри кристалів молочного цукру, наявність гормональних препаратів. Як наслідок, складено 4 приписи про усунення порушень, проте, рослинних жирів та консервантів в продукції, що перевірялася. не виявлено.
Крім того, до науково-дослідного Випробувального центру харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія» надходило на випробування молоко незбиране згущене з цукром 8,5% жиру виробництва Рогачівського молочноконсервного комбінату (республіка Білорусь), яке повністю відповідало вимогам стандартів.
Разом з тим, у пресі час від часу з’являються повідомлення про те, що та чи інша лабораторія в Україні виявила неякісну продукцію, що реалізовувалась під відомою торговою маркою. Минулого року державне підприємство «Полтавастандартметрологія» з метою моніторингу ситуації, що склалася на споживчому ринку, з власної ініціативи теж проводило контрольні закупки продукції різних виробників, як місцевих, так і з інших регіонів нашої держави. Результати таких раптових перевірок нерідко істотно відрізняються від планових, про які держінспектори змушені попереджати суб’єкти господарської діяльності за 10 днів заздалегідь. Втім, контрольні закупки знаходяться нині «поза законом», адже держава на них коштів не виділяє та й нормативними документами їх проведення взагалі не передбачене. Не можна повністю виключити й вірогідність, що під контрольну закупку міг потрапити банальний фальсифікат розкрученого торговельного бренду.
Тож купуючи згущене молоко, спершу переконайтеся, що виробник позиціонує його на маркуванні саме так, а не як продукт з рослинним жиром та соєю. До того ж кожна господиня знає, що однією з головних ознак доброї якості цих ласощів є їх здатність «варитися». Якщо за кілька годин, проведених на вогні, вміст баночки перетворився на коричневий тугий крем, який не розтікається по тарілці, це підтвердження того, що продукт виготовлено з молочного жиру, адже жири іншого походження (рослинний, свинний, яловичий) подібних властивостей не мають. Отже, якщо «згущенка» з честю пройшла подібний тест на якість, продукції обраної Вами торгової марки можна довіряти.