У зв’язку з перевантаженістю лікарів-стоматологів лікувальною роботою, яка скорочує обсяг часу на проведення профілактичної роботи, існує необхідність в спеціалістах, які б проводили регулярні огляди порожнини рота та заходи профілактики, спрямовані на попередження розвитку карієсу, його ускладнень, хвороб пародонта, слизової оболонки порожнини рота і вже в разі необхідності скеровували пацієнта на спеціалізовану стоматологічну допомогу.
Сьогодні в державних закладах охорони здоров'я відсутні посади зубних гігієністів, а тому і робота в стоматологічних відділеннях спрямована не на профілактику стоматологічних хвороб, а на лікування наслідків вже розвиненої патології. Відмінна ж ситуація склалася в приватних стоматологічних клініках, де така посада як зубний гігієніст існує вже впродовж 10 років. Проте і ці фахівці не мають належної підготовки і виправити стан справ можливо шляхом збільшення підготовки зубних гігієністів за рахунок госпрозрахунку.
Для цього в Україні з 2006 року в медичних навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації почали готувати молодших спеціалістів з медичною освітою за спеціальністю “зубний гігієніст”. Перший випуск цих спеціалістів відбувся в 2009 році, а саме 230 спеціалістів за державним замовленням та 270 – на госпрозрахункових засадах. Втім, така кількість спеціалістів не є достатньою і прийнято рішення про збільшення підготовки молодших медичних працівників за спеціальністю “зубний гігієніст” в Україні. Зокрема, в більшості країн Європи та США сьогодні зменшується кількість підготовлених лікарів-стоматологів та збільшується кількість гігієністів.
Підготовка “зубних гігієністів” в Україні проводиться в 9 навчальних закладах України, таких як Житомирський Інститут медсестринства, Харківський, Львівський, Рівненський, Могилів-Подільський, Ківерцівський медичні коледжі, Шепепівське, Херсонське та Рокитнянське медичні училища.
Учасники наради розглянули питання залучення спеціалістів “зубний гігієніст” до надання первинної медико-санітарної допомоги в амбулаторіях сімейної медицини. Перевагами такої пропозиції є: раціональне використання молодших спеціалістів зі спеціальною стоматологічною освітою в диспансерних оглядах пацієнтів; проведення професійної гігієни порожнини рота для попередження розвитку карієсу (80 – 98% захворюваність) та його ускладнень та хвороб пародонта (80 – 100% захворюваність); визначення індивідуального гігієнічного режиму догляду за порожниною рота в залежності від стоматологічного захворювання. Загалом, в медичних закладах співвідношення кількості посад “зубний гігієніст” до посад “лікарів-стоматологів” має становити 1:4.
Тому сьогодні внесені зміни до наказу МОЗ України від 23.02.2000 року № 33 “Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я” , яким передбачено введення посад лікарів-стоматологів та зубних гігієністів до штатних розписів амбулаторій сімейної медицини та обласних, міських та районних стоматологічних поліклінік і дитячих стоматологічних поліклінік.