ОПОРА: на Полтавщині порушення в день голосування не впливали на результат виборів
28 Жовтня 2015 16:08
648
За попередніми висновками Громадянської мережі ОПОРА місцеві вибори у Полтавській області відбулися з порушеннями виборчого процесу, а саме: порушення принципу рівності умов для кандидатів та рівної ваги мандату в контексті виборчої системи, незабезпечення належного рівня захисту виборчих бюлетенів.
Порушення в день голосування 25 жовтня в переважній більшості мали несистемний характер та не впливали на результат виборів, або ж підрахунку голосів, а кампанія в цілому була конкурентною.
У Полтавській області за даними Центральної виборчої комісії проголосувало 569 149 виборців, що склало 49% від загальної кількості виборців і є досить високим показником у порівннянні з іншими областями України.
Найактивніше голосували у Полтавській області в Чорнухинському районі - 60,4% (6050 виборців, що проголосували з 10020) .
Найменша зацікавленість до виборів була у місті Миргород 40% (12 865 з 32 158) та у Полтавському районі 41% (21 399 з 52 205).
У Полтавській області уже встановлені результати на виборах сільського голови у 15 виборчих дільницях та в 184 сільській раді.
26 жовтня ввечері декілька територіальних виборчих комісій у Полтавській області оголосили “перерву з технічних причин”: Полтавська міська виборча комісія до 10:00 ранку 27 жовтня, Пирятинська районна до 9:00 ранку 27 жовня, Лубенська районна також до 9:00 ранку 27 жовтня і Полтавська обласна виборча комісія.
Громадянська мережа ОПОРА зауважує, що відповідно до частини 2 статті 83 “Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. ”
Така практика продовжується у комісіях вже давно і несе за собою ризики. Адже, що робити членам дільничним виборчих комісіям, коли вони не можут лишити виборчу документацію, забрати її додому, розійтися, бо відповідно до статті 82 Закону України “Про місцеві вибори” члени комісії , які не супроводжують транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, залишаються у приміщенні виборчої комісії до отримання повідомлення про прийняття протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією.
Частіше всього члени ДВК лишають документацію у приміщенні для голосування з правоохоронцем, який вже декілька діб охороняє цю виборчу документацію, а в гіршому випадку виборчу документацію хтось з членів забирає з собою додому, через що бере на себе кримінальну відповідальність.
Порушення у день виборів мали не системний характер та не впливают на результати виборів.
Зокрема були проблеми через незабезпечення належного рівня захисту виборчих бюлетенів. До прикладу у Пирятині саме через це по 20 округу (ДВК 530421) члени комісії вилучили 589 бюлетенів. Натомість у Прилуцькій друкарні було замовлено 619 нових. Зрзуміло, що належного контролю за друком цих бюлетенів забезпечено не було.
У Лубенській міській виборчій комісії переддень для виборів виявили, що у бюлетенях до міської ради є дві посилки замість “Чергові вибори” було написано просто “вибори”, а також замість “міська рада” було написано “районна рада”. А у бюлетенях виборів на посаду міського голови у чинного міського голови у даті народження була зроблена помилка. Лубенська міська виборча комісія прийняла рішення, що бюлетені з помилкою у даті народження чинного міського голови будуть передруковувати і у своїй постанові вирішила направити клопотання до Полтавської обласної ради на виділення коштів. А от в бюлетеннях, де дві помилки члени ДВК повинні закреслити “районої ради” та знизу написати “міської ради” і це скріпити печаткою ДВК. Чому такого ж не зробили з роком народження міського голови та водночас кандидати на посаду міського голови не відомо. Також не відомо, чому за таку забаганку повинні виділятися кошти з обласного бюджету.
Громадянська мережа ОПОРА зауважує, що належного контролю відповідно до законодавства за друком бюлетенів забезпечено не було. Така ситуація виникла внаслідок системного грубого порушення законодавства керуючим складом Лубенської міської виборчої комісії, якій постійно та наполегливо спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА наголошували на відсутність рішень виборчої комісії і на інформаційній дошці. По даному факту були викликані правоохоронні органи, які взяли пояснення з членів виборчої комісії. Як буде рослідуватися далі справа та чи буде взагалі Громадянська мережа ОПОРА буде тримати на контролі.
Через погану підготовку членів дільничних виборчих комісій та незнання ними закону у ряді виборчих дільниць були порушені права офіційних спостерігачів.
До прикладу у Великобагачанському районі на ДВК 530015 недопустили спостерігача Громадянської мережі ОПОРА та інших суб’єктів виборчого процесу на засідання комісії. При цьому були присутні представники правоохоронних органів, які замість усунення правопорушень повідомили всім присутнім, що виконують накази голови виборчої комісії. Такі факти фіксуються уже не перший рік, коли правоохоронні органи замість того, щоб слідкувати за дотриманням законності виборчого процесу, стають особистою охороною голів виборчих комісій. Громадянська мережа ОПОРА про такі факти, що відбувалися в день голосування повідомила обласне управління та надіється на службові розлідування щодо цих правоохоронців, що своїми діями перешкоджали роботі офіційних спостеріачів.
Громадянська мережа ОПОРА неодноразово фіксувала факти видачі виборчих бюлетеней без документів, що посвічують особу, а саме відповідно до Закону України "Про місцеві вибори":
1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
До прикладу у Шишацькому районі на ДВК 530967 через постійні зауваження та фіксацію правопорушення виборча комісія почала скаржитися на спостерігача Громадянської мережі ОПОРА.
Через погану підготовку та незадовільні знання законодавства членами виборчих комісій часто не велося протоколів, форми протоколів взагалі не було на ранкових засіданнях і лише до кінця дня після консультацій з ТВК виборчі комісії роздруковували бланки протоколів. Громадянська мережа ОПОРА зауважує, що через організаційні прорахунки з боку виборчих комісій не було забезпечено права спостерігачів у отриманні копії виборчих протоколів, що передбачає адміністативну відповідальність для членів виборчих комісій відповідно до статті 212-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Через постійні політичні конфлікти між суб’єктами виборчого процесу у день виборів, як і на всеукраїнському рівні, так і в Полтавській області кандидати постійно заявляли про порушення. Однак частіше після перевірки Громадянською мережею ОПОРА ці факти не підтверджувалися, або не знаходили достатньої доказової бази для таких серйозних звинувачень. Громадянська мережа ОПОРА і у передвиборчий процес постійно фіксувала не чесні методи веддення боротьби кандидатими та закликала їх дотримуватися букви закону.
Щодо заяв кандидатів Громадянскька мережа ОПОРА може констатувати, що достатньої доказової бази щодо цих порушень кандидатами не було надано ні правоохоронцям, ні громаді. Тому дані порушення залишаються лише політичними заявами кандидатів та одним із методів ведення не чесної боротьби з конкурентами.
Громадянська мережа ОПОРА ще раз закликає суб’єктів виборчого процесу вести достойну та чесну боротьбу та не очорнювати репутацію інших суб’єктів виборчого процесу.
Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях та принципах демократичних виборів, які викладено в документах Венеціанської Комісії, Копенгагенської конференції та Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ). Кінцеві висновки щодо чергових місцевих виборів будуть опубліковані Громадянською мережею ОПОРА лише після оголошення результатів виборів та завершення всіх процедурних дій територіальними виборчими комісіями.
За коментарями звертайтеся:
Дар’я Черкашина
Прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА у Полтавській області
+380996744565
cherkashina.darija@gmail.com
Â
Анна Мосієнко
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Полтавській області
+380982856796
ГМ ОПОРА
Рекомендуем почитать
15 Грудня 16:00,
1716
У Полтавській області за добу зареєстровано 98 повідомлень стосовно злочинних посягань.
15 Грудня 15:07,
1034
У залі засідань райдержадміністрації відбулося засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Головував перший заступник голови районно ...
15 Грудня 14:41,
870
На позачерговому засіданні виконавчий комітет розглянув питання, що стосувалося отримання пільгового кредиту на придбання квартири для учасника АТО.
15 Грудня 10:37,
831
15 Грудня 08:42,
936
Аналіз перебігу виборчої кампанії у Мачухівській громаді провела Громадянська мережа ОПОРА.
14 Грудня 16:53,
723
Кременчуцьку міську раду відвідали учні 9-х класів КНВК №5 імені Т.Г. Шевченка, які беруть участь у проекті в рамках навчального закладу «Разом до успіху». ...
14 Грудня 16:00,
708
У Полтавській області за добу зареєстровано 88 повідомлень стосовно злочинних посягань.
14 Грудня 15:15,
790
У Кременчуці в районі залізничного вокзалу встановлено новий сучасний пункт обігріву, виготовлений ТОВ «Інструментальний завод», дочірнім підприємством ПАТ «Крюкі ...
14 Грудня 11:33,
702
У Кременчуці розглядають можливість надання нової послуги виховання дитини.
14 Грудня 10:40,
861
Голова райдержадміністрації Олексій Матюшенко провів важливу зустріч із із заступником командувача Сухопутних військ України по тиловому забезпеченню. ...