Головне завдання працівників підрозділу податкового контролю юридичних осіб - це переконати мінімізатора сплатити належні податки. При цьому, для бюджету немає особливої різниці, як надійдуть кошти - у вигляді сплати донарахованих сум, чи внаслідок підвищення податкової віддачі. Головне - це кінцевий результат. А його можна досягти лише завдяки правильній організації роботи, належній взаємодії з іншими структурними підрозділами.
Для ефективної роботи підрозділів аудиту його зусилля мають бути спрямовані на тих платників, які ухиляються або мінімізують сплату платежів до бюджету.
З цією метою, у 2008 році запроваджена ризико-орієнтована система для відбору до планових перевірок лише ризикових платників, а саме: недостатня чисельність працюючих (до 10 осіб), сформований понад 10% податковий кредит у звітному періоді за рахунок операцій із постачальниками, що мають стан платника відмінний від стану «основний платник», тощо.
Крім того, для ефективного відпрацювання платників ПДВ, на сьогодні діють накази ДПАУ від 18.04.08 № 266 та від 25.01.10 № 34, якими затверджені «Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» та «Регламент комплексного відпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартість».
Метою запровадження Регламенту є виявлення на етапі прийняття звітності з ПДВ платників, які в значних обсягах формують податковий кредит по операціях з ризиковими суб'єктами безпосередньо, або через транзитерів, та оперативне їх відпрацювання. Проведенню перевірок передує аналітична робота з даними розшифровок з ПДВ та побудова ймовірних схем ухилення, що дає можливість в ході перевірки не тільки описати податковий кредит, а й акцентувати увагу на операціях з ризиковими контрагентами.
При відпрацюванні декларацій підприємств, які допустили різке збільшення сум податкового кредиту, визначаються причини збільшення податкового кредиту, досліджуються результати автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів відповідно до Методичних рекомендацій №266 щодо наявності сумнівних фактів або не відповідностей, що вказують на можливі порушення податкового законодавства.
Кінцевим результатом мають бути додаткові надходження до бюджету: або сплата донарахованих сум, або збільшення податкової віддачі після перевірки.
Збільшення податкової віддачі повинно бути результатом комплексної взаємодії низки структурних підрозділів.
Одним з основних факторів результативності перевірок є недопущення зволікання з їх проведенням. Тільки при оперативному відпрацюванні учасників схем можливо досягти необхідних результатів - ліквідувати податкові ями та зменшити кількість транзитерів, та як результат - поповнити бюджет.
З початку дії Регламенту на опрацювання підрозділам податкового контролю Полтавській області передано впродовж січня-червня 2010 року 308 висновків по деклараціях з ПДВ, з сумою сформованого податкового кредиту 5403,5млн.грн.
За результатами контрольно-перевірочних заходів протягом І півріччя донараховано податкових зобов'язань з ПДВ на 0,6млн.грн., зменшено бюджетне відшкодування на 140,6млн.грн. та залишок суми від'ємного значення на 5,6 млн. грн.