Партиципаторне бюджетування, як метод удосконаленні співпраці та налагодження діалогу між владою і громадою через залучення громадян до розподілу визначеної частини бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів, працює в понад 3 тисячах містах світу. Тепер і Полтава не є виключенням. Над втіленням в життя бюджету участі у нашому місті майже протягом року працювала робоча група під головуванням секретаря міської ради Оксани Деркач, про що повідомила прес-служба Полтавської міськради.
Результатом плідної роботи групи стали розроблені Положення про бюджетт участі в м. Полтаві та Програма «Партиципаторне бюджетування» (бюджет участі) у м.Полтаві на 2016-2020 роки, яку депутати сьомого скликання затвердили на сесії, що відбулася 25 лютого. Відтак, від вивчення досвіду, плідних обговорень, напрацьованих документів і розроблених механізмів час переходити до фактичної реалізації проекту.
Сьогодні Програма «Партиципаторне бюджетування» (бюджет участі) у м.Полтаві на 2016-2020 роки була презентована громадськості, депутатам та керівникам структурних підрозділів виконкому.
Як розроблялася Програма
З пропозицією запровадження партиципаторного бюджетування виступила Фундація PAUCI. Ініціатором розробки програми в Полтаві стала секретар міської ради Оксана Деркач. Над розробкою Програми спільно працювали члени робочої групи: посадовці, громадські активісти, депутати.
Про фінансову основу
Відповідно до Програми, проекти реалізовуватимуться у 2017-2020 році. Сума на їхню реалізацію становитиме не менше 0,1% від загального обсягу міського бюджету на рік (орієнтовно – 1 500 000 гривень)
- 60% коштів буде спрямовано на реалізацію малих проектів (вартість – до 100 тисяч гривень)
- 40% - на реалізацію проектів вартістю від 100 до 500 тисяч гривень)
Про етапи Бюджету участі:
- протягом року – інформаційна та промоційна кампанія;
- лютий-березень – публічні дискусії про пріоритети розвитку міста;
- квітень-травень – подання проектів;
- червні-липні – аналіз проектів Експертною групою;
- вересень-жовтень – голосування за проекти;
- листопад – встановлення результатів;
- грудень – оприлюднення результатів та визначення виконавців проектів;
Вибрані за рейтинговою системою проекти реалізуються у наступному році.
Як втілити власний проект Бюджету участі
Якщо ти житель Полтави, старший 16 років, маєш можливість:
1. Заповнити форму подання проекту, яка розміщена на сайті міської ради у розділі «Бюджет участі».
2. Зібрати 15 підписів на підтримку проекту.
3. Подати проект:
- поштою за адресою: м.Полтава, вул.Жовтнева, 36,
- електронною поштою pbp@rada-poltava.gov.ua у вигляді відсканованого оригіналу документу.
4. Провести промоційну кампанію свого проекту.
5. У разі потреби доопрацювати проект спільно із фахівцями.
6. Взяти участь у голосуванні за проекти, яке проводитиметься в електронному вигляді на сайті міської ради та у пунктах для голосування.
Тематика проектів:
- благоустрій громадського простору,
- ремонт вулиць,
- велоінфраструктура,
- дитячі, спортивні майданчики,
- проведення фестивалів, конкурсів,
- вирішення соціально значущих питань,
- ваша ініціатива.
Вимоги до проекту:
- здійснення в межах одного календарного року;
- компетенція органів місцевого самоврядування;
- відповідність чинному законодавству України;
- реалізація на землях, які належать на праві комунальної власності територіальній громаді м.Полтава;
- відповідність затвердженій містобудівній документації;
- реалізація на засадах публічності;
- не обмежуватися лише виконанням проектної документації;
- не носити фрагментарний характер;
- не суперечити діючим програмам міста;
- не перевищувати витрати на утримання до вартості реалізації.
Розповідаючи про тонкощі Програми та основну мету її реалізації, Оксана Деркач зазначила, що досвід інших міст показує: залучення жителів міста до розподілу бюджетних коштів не лише підвищує рівень громадської свідомості, але й рівень довіри до міської влади.
- Сьогодні у багатьох громадян, громадських і творчих об'єднань є безліч чудових ідей, реалізація яких принесе користь і задоволення всій громаді міста. Програма бюджету участі – чудова можливість для них не просто бути почутими, але й фактично зобов'язати міську владу втілити ці ідеї в життя. Адже все, що потрібно від громадян – проект. Звісно, не всі вміють і розуміють, як писати, як розрахувати. Саме для цього ми зараз активно долучаємо депутатів, як представників громади, щоб вони працювали з громадянами. Для цього працюємо зі структурними підрозділами виконкому, які надаватимуть консультації. Врешті, це чудовий спосіб громадянам об'єднатися – у когось є задуми, а у когось практичні знання. Але все ж найголовнішим лишається те, що ідеї – від громади, і переможців обирають самі громадяни. Міська влада ж бере на себе фактичне виконання.
Безперечно, зазначає секретар міської ради, питань у жителів буде багато. Це нормально. Їх стане менше з початком промокампанії. В цьому питанні міська влада плідно співпрацюватиме із засобами масової інформації, щоб роз'яснити жителям, що це за Програма, і яку користь вона паринесе місту і його жителям.
То ж розпочинається активна інформаційна робота та підготовка до етапу подання проектів.