На Полтавщині минулого року відновлено діяльність робочих груп щодо легалізації виплат зарплати та зайнятості населення.
Вони діють у кожному районі і провели 281 засідання та обстежили більше двох тисяч підприємств та фірм. Результат їх діяльності – легалізація підприємцями 1058 робочих місць.
Як наголошувалось на розширеній колегії ОДА, найбільше легалізовано добровільно робочих місць у Горішніх Плавнях, а також у районах – Семенівський, Чорнухинський, Пирятинський, Козельщанський та Новосанжарський. Обстеження та роз’яснювальна робота сприяли тому, що легалізувано 681 робоче місце.
Катерина Клавдієва, керівник Полтавського облцентру зайнятості, назвала Кременчук як приклад якісної роботи щодо легалізації трудових відносин – тут після обстеження легалізовано швейний цех і офіційно оформлено 17 швачок. Наводились і негативні факти. Зокрема, у приватного підприємця Полтави – власника бару, ресторану та кафетерію, – не був офіційно зареєстрований жоден працівник. Місцева влада щодо цього не вживала ніяких заходів.
Робочі групи ведуть тісну співпрацю з Нацполіцією, і це дає свої результати. Скажімо, у Нових Санжарах, завдяки сприянню правоохоронців, вдалось легалізувати працевлаштування водіїв молоковозів.
Йшлося на засіданні і про проблеми у діяльності груп. Зокрема, Сергій Федоренко, очільник Семенівської РДА, наголосив, що найбільша з проблем – обмеження повноважень.
Щодо законодавчих змін у цій царині, то керівник облуправління Держпраці Сергій Щербак поінформував, що розроблено проект постанови, яка передбачає виплату роботодавцю компенсації на перші півроку за кожне легалізоване робоче місце.
Валерій Головко, очільник ОДА, наголосив: "Але постанову ще не прийнято і треба шукати компроміси. Доводити людям, що "тіньова зарплата" – це злочин, який, врешті-решт б’є і по самих працівниках. Бо молодість минає і настає час отримувати пенсію. А коли людина зараз отримує зарплату "в конверті", то претендувати на старості зможе тільки на мінімальну пенсію".
Нагальне завдання робочих груп – розгорнути потужну інформаційну кампанію серед населення. До того ж, і місцева влада у процесі децентралізації повинна бути більш зацікавлена у легалізації зарплати і робочих місць.