Полтавщина: громадський моніторинг викрив ряд порушень у сфері закупівлі товарів та послуг для галузі освіти
17 Лютого 2017 10:10
354
"Бюро економічних та соціальних досліджень", аналітичний центр, разом з Інститутом фінансів та права (м. Полтава) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (м. Київ) з вересня минулого року здійснює реалізацію громадської ініціативи щодо громадського контролю публічних закупівель у Полтавській області.
Моніторинг, проведений у рамках цієї ініціативи, виявив ряд порушень у публічних закупівлях, проведених закладами та установами освіти.
Насамперед, це стосується антиконкурентних узгоджених дії, що спотворюють результати тендеру.
Скажімо, 2 учасники до початку проведення процедури закупівлі, узгоджують умови участі у майбутній закупівлі, зокрема, ціну. Подібний факт виявлено під час тендера послуг щодо організації харчування дітей (послуги їдалень) одним з міськвідділів освіти. Зрозуміло, що реальна конкуренція серед учасників на торгах була відсутня і їх результати – спотворені.
Інший приклад - для участі в тендері щодо закупівлі одним з міськвідділів освіти хлібобулочних виробів свої наміри заявили дві юридичні особи, які, однак, мають одного власника. Також і в іншому тендері: два учасники - юридична особа та фізособа-підприємець виявились пов"язані трудовими і цивільно-правовими відносинами, отож, мали можливість погодити наперед умови участі у процедурі закупівлі.
Фіксувались і факти, коли замовники відхиляли тендерні пропозиції при відсутності достатніх підстав, що спричинювало зайві витрати бюджетних коштів. Наприклад, тендерний комітет одного із відділів освіти відхилив пропозицію, бо у пакеті документів учасник торгів замість виписки з Єдиного держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців подав витяг із зазначеного реєстру. Як наслідок, бюджету завдано значних збитків, оскільки переможцем визнано учасника, чия пропозиція на 51000,00 грн. перевищувала попередню ціну на товар.
Траплялась також відмова переможця торгів від підписання договору. Протизаконного тут нібито нічого немає. Але що може спричинити така ситуація, показують факти. Так міськвідділ освіти закуповував продукти харчування. Переможець означив ціну у розмірі 131875,00 грн. Інший учасник – 193700,00 грн. Через деякий час переможець повідомив замовнику про "неможливість підписання договору". Переможцем у такому випадку замовник визначає другого учасника, переплачуючи бюджетних коштів –61825,00 грн. Звичайно, "домовленості" між учасниками тендеру довести складно, але є всі підстави вважати, що "спритні" підприємці діяли тут узгоджено і отримали додатковий прибуток.
Непоодинокі випадки неоприлюднення замовниками всієї інформації про закупівлю, зокрема, звіту про виконання договору, укладення договорів (стосується лише допорогових закупівель), що ноять ознаки фіктивних, котрі не спрямовані на реальне настання правових наслідків. Скажімо, навчальний заклад, маючи власний юридичний відділ, укладає договір з ФОП на закупівлю юрпослуг.
Серед недоліків у проведенні публічних закупівель фахівці центру також виділяють: юридично неякісну підготовку замовниками тендерної документації; плутанину у визначенні предмета закупівлі; умисне заниження очікуваної вартості предмета закупівлі з метою уникнення процедури відкритих торгів і тому подібне.
Обласне Полтавське тервідділення Антимонопольного комітету України та Держфінінспекція в Полтавській області фахівці центру повідомили про всі виявлені випадки порушень.
Аналітичний центр «Бюро економічних та соціальних досліджень»
Рекомендуем почитать
15 Грудня 16:00,
1706
У Полтавській області за добу зареєстровано 98 повідомлень стосовно злочинних посягань.
15 Грудня 15:07,
1024
У залі засідань райдержадміністрації відбулося засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Головував перший заступник голови районно ...
15 Грудня 14:41,
863
На позачерговому засіданні виконавчий комітет розглянув питання, що стосувалося отримання пільгового кредиту на придбання квартири для учасника АТО.
15 Грудня 10:37,
820
15 Грудня 08:42,
927
Аналіз перебігу виборчої кампанії у Мачухівській громаді провела Громадянська мережа ОПОРА.
14 Грудня 16:53,
714
Кременчуцьку міську раду відвідали учні 9-х класів КНВК №5 імені Т.Г. Шевченка, які беруть участь у проекті в рамках навчального закладу «Разом до успіху». ...
14 Грудня 16:00,
703
У Полтавській області за добу зареєстровано 88 повідомлень стосовно злочинних посягань.
14 Грудня 15:15,
785
У Кременчуці в районі залізничного вокзалу встановлено новий сучасний пункт обігріву, виготовлений ТОВ «Інструментальний завод», дочірнім підприємством ПАТ «Крюкі ...
14 Грудня 11:33,
697
У Кременчуці розглядають можливість надання нової послуги виховання дитини.
14 Грудня 10:40,
848
Голова райдержадміністрації Олексій Матюшенко провів важливу зустріч із із заступником командувача Сухопутних військ України по тиловому забезпеченню. ...