21 Октября,
17:12

Миргородці вивчали польський досвід у провадженні громадського бюджету

03 Октября 2017 12:01   141
Делегація з України впродовж чотирьох днів знайомилася з впровадженням громадського бюджету в шести містах Польщі.

Представники Луганщини, Кіровоградщини, Черкащини, Львівщини, Полтавщини та Одещини відвідали міста Познань, Конін, Калиш, Міліч, Острув-Великопольський, а також гміну Кавенчин. Учасники поїздки, яку організувала Фундація українсько-польської співпраці ПАУСІ, ознайомилися з особливостями проведення громадського бюджету на кожній з територій, переглянули об’єкти, зроблені за рахунок бюджету участі, а також поспілкувалися з авторами проектів, міською владою та громадськими активістами. Від міста Миргород було делеговано голову робочої групи з питань громадського бюджету Усик Тетяну.

Перша зустріч відбулася з активістом ініціативи розвитку громадського бюджету в місті Познань Павлом Глоговським, який займається впровадженням бюджету участі з 2013 року. Він розповів, що за останні чотири роки громадський бюджет в Познані та навколишніх гмінах набуває популярності. На початкових етапах реалізації ідея бюджету участі піддавалася жорсткій критиці, але у 2015 році партиципаційний бюджет вивели на рівень дискусії, почали робити зустрічі та обговорення на рівні рад мікрорайонів, а також жорсткий контроль над аналізом проектних пропозицій. Люди повірили в те, що реалізувати власну ідею можна і нині голосувати за проекти приходить у чотири рази більше містян, ніж на початку впровадження громадського бюджету. Особливістю познанського партиципаційного бюджету є те, що голосувати дозволяється будь-кому, без обмежень по віку, а подавати проекти може житель міста, навіть, якщо у нього немає приписки. Голосування в Познані лише електронне, від паперового тут відмовилися. Проекти здебільшого спрямовані на розвиток інфраструктури міста і на них у 2017 році виділено 18,5 млн. злотих (орієнтовно 137 млн. грн.), це 0,5% від загального обсягу бюджету. На 2017 рік усього було подано 315 проектів (загальних та локальних), з яких 160 пройшли експертний відбір. У 2016 році познанці реалізували 38 проектів. Це майже у вісім разів більше, ніж у 2013 році, коли почав зароджуватися громадський бюджет.

Поділилася своїм досвідом з впровадження партиципаторного бюджету Асоціація "Солідарність в партнерстві", яка об’єднує одразу шість гмін, які розташовані недалеко від Познані. На їх території широко впроваджуються місцеві ініціативи та бюджет участі. Особливу увагу тут приділяють вивченню потреб громади перед стартом прийому проектних пропозицій. На їх основі розробляють навіть спеціальні аркуші ідей, які використовують для місцевої стратегії розвитку. Збирають пропозиції на спеціальнооблаштованих консультаційних пунктах. Оскільки в гмінах Великопольського воєводства завдяки проектам з розвитку сільських місцевостей широко використовуються кошти ЄС, то поляки найчастіше подають проекти спрямовані на розваги та відпочинок – майданчики для барбекю, проведення різноманітних фестивалів, конкурсів, зустрічей та змагань.

У місті Конін, яке є промисловим містом з невеликою кількістю населення (близько 80 тисяч), за проектні пропозиції агітують навіть в церквах. Тут подавати проекти можна будучи жителем міста, навіть без прописки, а от голосувати дозволяється з 16 років в електронній або паперовій формі (бюлетені). Бюджет участі складає два мільйони злотих (близько 15 млн. грн.), при загальному бюджеті міста у 400 млн. злотих. Поділяються проекти на інвестиційні (благоустрій міста, реконструкції, будівництво) та м’які (фестивалі, навчання,тощо). Велика увага приділяється проектам, направлені на адаптацію людей з інвалідністю. Завдяки реалізації громадських проектів у місті з’явилися оригінальні лави на набережній, контейнер для збору пластикових кришечок, станція самообслуговування велосипедів, велодоріжки, проведено фестиваль вогню, відреставровано шкільний басейн та встановлено декілька спортивних майданчиків, тощо. Усього у 2016 році реалізовано 125 проектів. Громадські активісти Коніна розробили спеціальну платформу для визрівання ідей, а кожен реалізований проект позначається спеціально розробленою наліпкою. Найшаленіший проект, який подавався на громадський бюджет у Коніні – будівництво платформи для посадки НЛО.

У місті Калиш українці поспілкувалися як з громадськими активістами, так і тими, хто реалізовує проекти, а також пройшла зустріч з Президентом Адміністрації (мером міста). Громадські активісти розкритикували процес реалізації проектів-переможців та наголосили на поганій підготовці під час аналізу проектних пропозицій. Свої слова підтвердили цифрами, адже станом на зараз реалізовано менше половини переможних проектів, яких у 2017 році – 54. Усього з 2015 року реалізовано 77% проектів, що призводить до зневіри місцевих жителів, які голосують за проекти. Міська влада таку тенденцію пояснює просто – їм не вистачає робочих рук, які могли б реалізувати проекти, яких у 2017 році понад сотня. Але говорять, що усі нереалізовані проекти, хоч і з затримкою, виконують. Усього на реалізацію громадських проектів тут щороку виділяється 5 млн. злотих (орієнтовно 37 млн. грн.), при загальноміському – 500 млн. злотих.

На завершення поїздки та спілкування учасники послухали про розвиток Долини Баричі. Оскільки після вступу до ЄС в Польщі дуже активно реалізовують проекти за рахунок єврофондів, після розробки стратегій своїх субрегіонів невеличкі поселення взяли найкращий досвід, використали свої переваги, розкрутили бренд території і тепер громада подає проекти відповідно до стратегій розвитку свого регіону. Одним з найвідоміших таких проектів є День коропа - щорічний фестиваль з вилову риби у місцевій річці. Логотип коропа став брендом місцевості. І тепер його широко використовують в сувенірній продукції, наносять на продукти та складають туристичні мапи. Особлива увага при розбудові територій приділяється архітектурі, тут надається перевага будівництву елементів в єдиному стилі.

Вивчення досвіду поляків дуже корисна для українців, де лише зароджується ідея партиципаційного бюджету. Адже на зустрічах поляки окреслили чимало проблем, з якими українські міста вже зіштовхнулися чи ризикують зіштовхнутися. Учасники поїздки залишилися враженими від об’єктів, які були подані на громадські бюджети та впроваджені в польських містах. Деякі ідеї вже готові реалізувати у своїх населених пунктах.
Миргородська міська рада
Рекомендуем почитать
20 Октября 11:33,   103
У Полтавській області за добу зареєстровано 150 повідомлень стосовно злочинних посягань.
19 Октября 15:51,   142
Практичні заняття з тактико-спеціальної підготовки провів особовий склад місцевої поліції, граючи в пейнтбол.
19 Октября 13:04,   111
В області зареєстровано вже кілька випадків отруєння дикорослими грибами. Саме тому й прийнято рішення про заборону торгівлі ними.
19 Октября 12:11,   98
У Полтавській області за добу зареєстровано 115 повідомлень стосовно злочинних посягань.
19 Октября 08:30,   113
Тільки четверо з обранців мають позитивні результати стосовно відвідування ВР.
18 Октября 15:00,   95
У Полтавській області за добу зареєстровано 113 повідомлень стосовно злочинних посягань.
18 Октября 13:03,   92
Два авто придбано для аварійних служб компанії.
17 Октября 15:47,   230
Згідно із делегованими повноваженнями Гадяцька районна державна адміністрація має здійснювати перевірку роботи сільських рад.
17 Октября 12:10,   116
У Полтавській області за добу зареєстровано 72 повідомлення стосовно злочинних посягань.
13 Октября 16:18,   163
В оновленій актовій залі ЗОШ № 10 відбулися загальноміські урочистості та святковий концерт з нагоди відзначення Дня захисника України та Дня українського козацтва. ...
Все новости раздела →
разместить рекламу
разместить рекламу
разместить рекламу

Использование материалов сайта разрешается при условии обязательного указания активной, не закрытой от индексирования поисковыми системами, не скриптовой гиперссылки на сайт Полтава-Инфо – Poltava.Info, для печатных изданий – с формулировкой «по материалам сайта Poltava.Info».

Внимание! Перепечатка и копирование информации из разделов Афиша Полтавы, Финансы, Заведения HoReCa, Здоровье и красота, Каталог предприятий, Туризм и путешествия, Дом и ремонт запрещена в любом виде!

Администрация сайта Полтава-Информ не всегда разделяет мнение авторов статей и не несет ответственности за содержание информации, которая размещается посетителями ресурса.

© 2004-2017 «Полтава-Инфо» информационный сайт
О проекте
|
Размещение рекламы
|
Контакты
|
Обратная связь