У 2012 році відбудуться вибори до Верховної Ради України, втім, вже зараз вони стають головною темою для обговорення серед політиків та громадськості. Точніше кажучи, новий законопроект «Про вибори», який нещодавно опублікували на сайті Міністерства юстиції України. Так, судячи з нього, до Параменту нового скликання буде важко потрапити навіть партіям-старожилам. Адже за новим законопроектом прохідний бар'єр для партій становитиме 5%, а також вводиться змішана система виборів. Більше знає Руслан Гунько.
Новий законопроект про вибори передбачає підвищення прохідного бар'єру для політичних партій на два відсотки, з трьох до п'яти. Якщо його буде прийнято, вважають у Партії регіонів, суттєво нічого не зміниться. Адже, впевнена депутат Полтавської обласної ради Тетяна Устименко, усі серйозні партії без проблем подолають і 5%.
Тетяна Устименко, депутат Полтавської ОР від "Партії Регіонів":
"Якраз у цьому проміжку між 3 і 5 дуже небагато партій є, або долають 3-відсотковий бар'єр, або не набирають і одного відсотка. Чисто арифметично: чим нижчий відсоток, тим більше партій його можуть подалати, але це арифметично. Насправді так не буває".
Тим більше, додає Тетяна Устіменко, що підвищення прохідного бар'єру є лакмусовим папірцем того, що суспільство політично структуроване, виборці гарно поінформовані.
В Полтавському обкомі Комуністичної Партії України дотримуються іншої думки. Тут впевнені: це розв'яже партії влади руки при використанні адміністративного ресурсу.
Олександр Масенко, перший секретар Полтавського обласного комітету КПУ:
"При використанні адмінресурсу якраз це і буде, може, одна-дві партії опонентів пройдуть, але вони значною мірою не вплинуть на результати, що прогнозуються партією влади".
Негативно відносяться до підвищення прохідного бар'єру і в стані політичних опонентів комуністів – Всеукраїнському об'єднанні «Свобода».
Роман Чабановський, заст. голови Полтавської обласної організації ВО "Свобода":
"Ми вважаємо, що саме ця тема підвищення прохідного бар'єру - димова завіса, щоб відвернути увагу суспільства від більш серйозних проблем у законопроекті".
Одна з таких проблем, вважає «свободівець», – введення змішаної системи виборів. Так, за законопроектом, половина депутатів обиратиметься за партійними списками, інша половина – за одномандатними округами. Проти змішаної системи виступають і комуністи, і представники ВО «Батьківщина». Так, останні на підвищення бар'єру дивляться з філософської точки зору.
Дмитро Хрістов, заст. голови Полтавської обласної організації ВО "Батьківщина":
"У підвищенні бар'єру до 5 відсотків є свої позитиви і свої негативи. Позитив в тому, що, можливо, такі партії, як КПУ, не пройдуть, і це добре. З іншого боку, народжуються нові партії і вони також можуть не пройти, то це погано".
У Всеукраїнській громадській організації «Комітет виборців України», в свою чергу, відзначають позитивний характер документа, на відміну від Закону про вибори, за яким відбувалося волевиявлення народу на виборах депутатів місцевих рад. При цьому заступник голови правління організації Віталій Тесленко перераховує: покращено норми, пов'язані з формуванням комісій, з реєстрацією кандидатів, з проведенням спостереження. Однак при цьому, додає Віталій Тесленко, «Комітет виборців України» категорично проти змішаної, мажоритарно-пропорційно, системи.
Віталій Тесленко, заст. голови правління Всеукраїнської ГО "Комітет виборців України":
"Ми вважаємо, що виборча система має бути пропорційна і за відкритими партійними списками, чи за регіональними, чи загальноукраїнськими - це інше питання, але щоб вони були відкриті, адже ми вважаємо, що саме така система дає можливість нормальному становленню партійної системи в Україні".
Пересічні ж полтавці на демократичність майбутніх виборів до Верховної Ради України, здебільшого, дивляться однаково. Вважають, що результати формуватимуть аж ніяк не їх голоси.
Бліци
- Я думаю, демократичними не будуть. Не буду пояснювати, чому дотримуюсь такої думки
- Я вважаю, що в майбутньому прийдуть нормальні люди, я підкреслюю слово "люди". Треба враховувати людський фактор, такий, як совість
-Демократичними, тому що Віктор Федорович Янукович сприяє цьому
- Я не впевнений, що голоси рахують вірно
- Ні, справедливості немає, вибори пройдуть так, як захочуть на верхівці
А поки законопроект про вибори знаходитсья на розгляді у комісії Парламенту, нагадаємо, що згідно з останнім опитуванням Центру «Социс», в Раду при такому бар'єрі пройдут «Партія регіонів» (за неї готові віддати голоси 26,3% опитаних), ВО «Батьківщина» (18,8%), «Фронт змін» (10,8%) і «Сильна Україна» (6,5%), а от «Удар» (5,3%), КПУ (4,9%) і ВО «Свобода» (4,8%) балансуватимуть на межі.